Grootste versie Boeing 737 MAX maakt eerste testvlucht
SEATTLE (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het grootste model uit de 737 MAX-groep van vliegtuigbouwer Boeing is vrijdag begonnen aan zijn eerste testvlucht. Rond 19.00 uur (Nederlandse tijd) vertrok het vliegtuig van een vliegveld in de buurt van het Amerikaanse Seattle, waar Boeing een grote fabriek heeft. Daarmee is een nieuwe mijlpaal bereikt bij de terugkeer van de 737 MAX, na twee dodelijke ongelukken met het type en een langdurig vliegverbod.
Het model MAX 10 is het eerste 737-vliegtuig dat een eerste proefvlucht maakt sinds de Amerikaanse luchtvaartautoriteiten weer toestemming gaven om te gaan vliegen met het type. De 737 MAX stond sinds het voorjaar van 2019 wereldwijd aan de grond na twee ongelukken binnen enkele maanden. In beide gevallen bleek een veiligheidssysteem de neus van het toestel herhaaldelijk naar beneden te duwen, ook als dat niet nodig was. Door de crashes in Indonesië en Ethiopië kwamen honderden mensen om het leven.
De 737 MAX 10 zou in 2023 in commerciële dienst moeten worden genomen. Het is de laatste variant die is gepland voor de 737 MAX-familie. Het vliegtuig biedt ruimte aan 230 passagiers en kan met een extra brandstoftank ongeveer 6000 kilometer vliegen. Nu worden onder meer nieuwe soorten sensoren getest. Die moeten een extra voorzorgsmaatregel zijn voor de gebrekkige indicatoren die zijn gelinkt aan de crashes. Het toestel werd gebouwd in 2019 en moest vanwege het vliegverbod opgeslagen worden voordat een testvlucht kon worden uitgevoerd.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse industrie groeit dit jaar weer na drie jaar krimp, verwacht ING Research. Dat komt volgens de bank door de snel aantrekkende vraag naar chipmachines en door investeringen in defensie en infrastructuur.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse effectenmarkten zijn de eerste handelsdag van de verkorte beursweek met flinke koerswinsten geëindigd. Beleggers voelden zich gesterkt door een onderbreking van de vijandelijkheden tussen de Verenigde Staten en Iran. De handel verliep echter zeer grillig, waarbij de beursgraadmeters grote schommelingen lieten zien.
8 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Gevoelige lijsten met onderdelen en leveranciers, evenals foto's van de nog niet aangekondigde iPhone 18 Pro-modellen van Apple, zijn op het dark web verschenen. De bestanden zijn geplaatst door de ransomwaregroep die eerder gegevens stal bij Tata Electronics, een Indiase toeleverancier van Apple. Dat bericht persbureau Reuters op basis van documenten en een bron die bekend is met de zaak.
10 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Reclame voor snelwisselende mode van Chinese webwinkels zoals Shein, Temu en AliExpress wordt binnenkort verboden in Frankrijk. Dat volgt op een stemming in de Senaat, die een wetsvoorstel aannam om deze als milieuschadelijk beschouwde praktijk terug te dringen.
10 uur geledenMENLO PARK (ANP/BLOOMBERG) - Gebruikers van WhatsApp kunnen straks een gebruikersnaam kiezen voor hun account. Die verandering moet de privacy vergroten, doordat mensen met elkaar in contact kunnen komen zonder hun telefoonnummer te hoeven delen.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP/RTR) - Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) heeft met de Chinese handelsminister Wang Wentao gesproken over de handelsbalans tussen de Europese Unie en China. Hij zei na afloop van het gesprek dat de status quo "geen optie" is, omdat die balans op dit moment niet in evenwicht is.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de Amsterdamse beurs, liet maandag herstel zien na de verliezen van vorige week. Techinvesteerder Prosus ging aan kop met een koerswinst van meer dan 3 procent. Daarmee maakte het de verliezen van de afgelopen tijd deels goed.
12 uur geleden