
Grootste Vermeer-tentoonstelling ooit opent in Rijksmuseum
AMSTERDAM (ANP) - In het Rijksmuseum opent vrijdag de tentoonstelling Vermeer. Niet eerder waren er zoveel werken van de 17e-eeuwse meester bij elkaar te zien: 28 van de circa 37 schilderijen zijn overgekomen vanuit de hele wereld. Ook hangen er zeven werken die niet eerder in Nederland zijn getoond.
Het Rijks had zelf al vier werken van de Delftse Vermeer (1632-1675) in de collectie, zoals het wereldberoemde Melkmeisje en Het Straatje. Verder zijn er bijvoorbeeld topstukken te zien als Meisje met de parel uit het Mauritshuis in Den Haag, Vrouw met de Weegschaal uit The National Gallery of Art in Washington en de Kantwerkster uit het Louvre in Parijs.
Volgens het museum staat Vermeer vooral bekend om "zijn verstilde, introverte scènes binnenshuis, zijn ongekende gebruik van helder, kleurrijk licht en zijn overtuigende illusionisme". Hij liet een "opvallend klein" oeuvre na, dat zich in collecties over de hele wereld bevindt. Musea lenen deze topstukken zelden uit. Volgens museumdirecteur Taco Dibbits leek de wens om een overzichtstentoonstelling te maken over Vermeer daarom lang onmogelijk.
Dat niet álle werken van Vermeer te zien zijn, heeft onder meer te maken met de kwetsbaarheid van sommige doeken of het in een testament vastgelegd verbod om het schilderij te laten reizen. Ook is het schilderij Het concert nog altijd vermist nadat het in 1990 werd gestolen uit een museum in Boston.
Het Mauritshuis was het laatste museum in Nederland dat bijna dertig jaar geleden een tentoonstelling wijdde aan Vermeer. Daar kwamen toen 450.000 bezoekers op af, waarmee de expositie nog altijd de best bezochte is van dat museum.
Voor de tentoonstelling in het Rijksmuseum zijn inmiddels meer dan 200.000 kaartjes verkocht. Vanwege de grote belangstelling zijn de openingstijden op donderdag, vrijdag en zaterdag verruimd naar 22.00 uur. Vermeer is nog te zien tot en met 4 juni.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Naar schatting zeker 10.000 belangstellenden hebben zondagmiddag de lopers van de 34e Roparun onthaald in Rotterdam, meldt een woordvoerder van de organisatie. De lopers van de verschillende teams liepen sinds zaterdag in een vijfhonderd kilometer lange estafette vanuit Enschede en de plaats Clastres in Frankrijk.
2 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Op Curaçao is de nieuwe regering onder leiding van minister-president Gilmar 'Pik' Pisas beëdigd. Het kabinet Pisas III bestaat volledig uit ministers van de partij MFK. Deze partij won de verkiezingen in maart met een ruime meerderheid en heeft dertien van de 21 zetels.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door de staking van NS-personeel kan het dinsdag in de bussen en treinen van regionale vervoerders extra druk zijn. Daarvoor waarschuwt een aantal van die vervoerders via hun website of sociale media.
5 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Het ledenaantal van GroenLinks-PvdA is gegroeid naar meer dan 105.000, maakte fractievoorzitter Frans Timmermans maandag in Eindhoven bekend op de eerste campagnebijeenkomst op weg naar de verkiezingen eind oktober. Sinds de val van het kabinet eerder deze week zijn er ruim 4000 nieuwe leden bijgekomen.
5 uur geledenBUNSCHOTEN-SPAKENBURG (ANP) - Een 78-jarige inwoner van Bunschoten-Spakenburg is afgelopen weekend overleden na een "mogelijk misdrijf" in haar huis. Dat meldt de politie maandag. De vrouw werd vrijdag zwaargewond aangetroffen in haar woning aan de Harderwijker Bank. Het huis lag overhoop en een raam aan de voorkant van de woning was kapot. Wat er precies is gebeurd, is nog onduidelijk.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twee Amsterdammers van 23 en 24 jaar aangehouden voor betrokkenheid bij een steekincident in een Rotterdams zalencentrum in de nacht van zondag op maandag. De feestlocatie aan de Galvanistraat was volgens de regionale omroep Rijnmond net weer open. Het centrum was gesloten nadat bij een schietpartij in februari een dode en een gewonde waren gevallen.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voetballer Quincy Promes wil kunnen terugkeren naar Nederland, onder meer om de zittingen bij te wonen in de strafzaak die tegen hem loopt, op voorwaarde dat hij niet wordt opgepakt. Dit bevestigt zijn advocaat Cem Polat na berichtgeving van RTL Boulevard, dat een interview met de voetballer had in Dubai.
9 uur geleden