Grootste stijging Duitse groothandelsprijzen sinds 1974
WIESBADEN (ANP/DPA) - De Duitse groothandelsprijzen zijn vorig jaar in het snelste tempo gestegen in bijna vijftig jaar. Volgens het Duitse federale statistiekbureau stegen de prijzen voor goederen die in bulk worden verkocht aan grotere klanten of distributeurs vorig jaar met bijna 10 procent. Dat was de sterkste stijging sinds 1974 tijdens de oliecrisis toen de prijzen in een jaar tijd met bijna 13 procent stegen.
De groothandelsprijzen worden meegenomen in de berekening van het algemene prijspeil dat consumenten direct in hun portemonnee merken. Daarbij worden ook de prijzen van ingevoerde goederen en de prijzen die de fabrikanten voor hun producten ontvangen meegenomen. De gegevens worden onder andere door de Europese Centrale Bank (ECB) gebruikt bij het bepalen van het monetaire beleid.
Dat de Duitse groothandelsprijzen zo sterk opliepen heeft onder meer te maken met de grote vraag naar grondstoffen en halffabricaten nu de economie herstellende is van de crisis. Daarbij speelt mee dat een jaar eerder sprake was van een dieptepunt, waardoor het verschil nu nog groter is. De prijzen voor aardolieproducten liepen in een jaar tijd met een derde op. Voor ertsen en metalen moest in de groothandels 44 procent meer worden betaald.
Inflatie
Volgens het statistiekbureau zijn de groothandelsprijzen tussen november en december vorig jaar met slechts 0,2 procent gestegen. De prijzen lagen vorige maand echter 16,1 procent hoger dan in december 2020.
Eerder werd bekend dat de Duitse inflatie in december uitkwam op 5,3 procent. Daarmee bereikte de geldontwaarding in de grootste economie van Europa het hoogste niveau sinds 1992. Voor het hele jaar is sprake van een inflatie van gemiddeld 3,1 procent, het hoogste niveau sinds 1993. De prijsstijgingen komen onder meer door de opgelopen energieprijzen, knelpunten bij de bevoorrading en het terugdraaien van de tijdelijke verlaging van de btw.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag fors gestegen, omdat de ruime overwinning van de Democraten bij de tussentijdse verkiezingen in de Verenigde Staten de hoop voedt bij beleggers dat de oorlog met Iran snel kan eindigen. Daardoor daalden ook de olieprijzen fors.
4 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall heeft voor de tweede keer in enkele maanden zijn omzetverwachting verlaagd, vanwege een verwachte vertraging bij een groot project. Het betekent wederom een tegenslag voor de Europese fabrikant van onder meer munitie en pantservoertuigen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ANWB stapt vrijdag naar de kortgedingrechter in Utrecht om een staking die de vakbonden voor maandag hebben aangekondigd bij onder meer de Wegenwacht-dienst. De verkeersorganisatie wil voorkomen dat automobilisten met pech straks hulpeloos langs de weg komen te staan, omdat rondrijdende ANWB-medewerkers het werk hebben neergelegd.
5 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - De stikstofplannen van het kabinet leiden waarschijnlijk tot stevige krimp van het aantal veehouderijen in Nederland, voorzien onderzoekers van de Wageningse universiteit. Ze denken dat op termijn 10 tot 30 procent van de veehouders zal kiezen voor bedrijfsbeëindiging, door het in juni aangekondigde maatregelenpakket.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) moet waarschijnlijk "een havikachtige koers" blijven volgen en op de hoede zijn voor inflatieschokken. Dat heeft Klaas Knot gezegd volgens persbureau Bloomberg. De Nederlandse kandidaat om ECB-president Christine Lagarde op te volgen, is eerder door economen vaak beschouwd als een zogeheten havik, een duidelijke voorstander van renteverhogingen om de inflatie in te dammen.
8 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De olie- en gasprijzen zijn woensdag fors gedaald. Dat gebeurde nadat Donald Trump heeft gezegd dat de kans op aanvallen op Iran kleiner wordt. Een vat ruwe Brentolie kost daardoor voor het eerst sinds begin oktober weer minder dan 100 dollar per vat.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ahold Delhaize was woensdag na publicatie van de kwartaalcijfers een van de grote winnaars op de Amsterdamse beurs. De eigenaar van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol verlaagde zijn jaarprognose na de cyberaanval vorige maand. Beleggers hadden dit al voorzien, maar zagen ook dat de schade meeviel. Daarnaast hadden beleggers aandacht voor de uitslagen van de midterms in de Verenigde Staten. Na winst van de Democraten werden door heel Europa bedrijven gelinkt aan schone energie hoger gezet.
8 uur geleden