Grootste SpaceX-raket voor het eerst de ruimte in bij lanceertest
BOCA CHICA (ANP/RTR) - De grootste raket ooit heeft zaterdag voor het eerst de ruimte bereikt. Het was de tweede lanceerpoging voor de Starship-raket. Het ruimtevaartuig van het Amerikaanse ruimtevaartbedrijf SpaceX ging onbemand de ruimte in.
De eerste test, in april dit jaar, eindigde kort na het opstijgen in een explosie. Toezichthouder FAA verbood hierna tijdelijk een nieuwe test. SpaceX, een bedrijf van Elon Musk, mocht pas weer testen als het zou voldoen aan veiligheids- en milieueisen. De Starship-raket werd daarom aangepast.
De tweede lanceerpoging stond eigenlijk vrijdag gepland. Toen werd het met een dag uitgesteld omdat op het laatste moment een onderdeel moest worden vervangen.
Starship is een tweetrapsraket. Hij bestaat uit de Super Heavy-raket met daarop bevestigd het ruimtevaartuig Starship. In totaal is deze constructie 120 meter hoog. Dat is 8 meter hoger dan de Domtoren in Utrecht. Met een versie van Starship wil SpaceX naar de maan vliegen en uiteindelijk ook mensen op Mars zetten.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is bereid om de interim-president van het land te ontmoeten, laat haar woordvoerder weten. Machado is zondag weer aangekomen in Venezuela, nadat ze bijna een jaar geleden in het geheim naar Oslo was gereisd om de Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst te kunnen nemen.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL verwacht dat steeds meer mensen hun pakket zelf ophalen bij bijvoorbeeld een pakketautomaat of pakketpunt, in plaats van het thuis te laten bezorgen. Naar verwachting stijgt dit van 13 procent van alle pakketten nu naar ongeveer 40 procent in 2031. PostNL gaat hiervoor ongeveer 50 miljoen euro extra investeren in 2027 en 2028, bovenop de investeringen die al waren voorzien voor de ontwikkeling van 'out-of-home' bezorging.
33 minuten geledenKYIV (ANP) - Oekraïne zegt al bijna een maand te wachten op Amerikaanse toestemming voor de levering van cruciale luchtverdedigingsraketten. Oekraïne gaat dat opnieuw bij de Amerikanen aankaarten, zegt president Volodymyr Zelensky.
1 uur geledenCAÏRO (ANP/RTR/AFP) - Egypte kan Saudi-Arabië helpen verdedigen tegen aanvallen van de Houthi's in Jemen. Het Egyptische parlement heeft toestemming gegeven voor het sturen van militaire steun, melden parlementariërs en lokale media.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse overheid komt met "krachtige maatregelen" als reactie op de protesten in het land, belooft president Emmanuel Macron. Hij zegt de regering te hebben gevraagd "tegemoet te komen aan de legitieme eisen" van demonstranten.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Israël gaat nog steeds door met het plegen van genocide tegen Palestijnen in de Gazastrook, aldus een onderzoekscommissie van de Verenigde Naties. Ook begaat Israël volgens de commissie oorlogsmisdaden en misdrijven tegen de menselijkheid op de Westelijke Jordaanoever, waaronder uitroeiing, foltering, verkrachting en moord.
1 uur geledenHEBRON (ANP/AFP) - Israël heeft inmiddels meer dan 3000 Palestijnen verdreven uit Hebron, meldt het stadsbestuur. De Israëlische krijgsmacht (IDF) begon vrijdag met een omvangrijke operatie in Hebron, de grootste stad op de bezette Westelijke Jordaanoever.
3 uur geleden