Grootste SpaceX-raket voor het eerst de ruimte in bij lanceertest
BOCA CHICA (ANP/RTR) - De grootste raket ooit heeft zaterdag voor het eerst de ruimte bereikt. Het was de tweede lanceerpoging voor de Starship-raket. Het ruimtevaartuig van het Amerikaanse ruimtevaartbedrijf SpaceX ging onbemand de ruimte in.
De eerste test, in april dit jaar, eindigde kort na het opstijgen in een explosie. Toezichthouder FAA verbood hierna tijdelijk een nieuwe test. SpaceX, een bedrijf van Elon Musk, mocht pas weer testen als het zou voldoen aan veiligheids- en milieueisen. De Starship-raket werd daarom aangepast.
De tweede lanceerpoging stond eigenlijk vrijdag gepland. Toen werd het met een dag uitgesteld omdat op het laatste moment een onderdeel moest worden vervangen.
Starship is een tweetrapsraket. Hij bestaat uit de Super Heavy-raket met daarop bevestigd het ruimtevaartuig Starship. In totaal is deze constructie 120 meter hoog. Dat is 8 meter hoger dan de Domtoren in Utrecht. Met een versie van Starship wil SpaceX naar de maan vliegen en uiteindelijk ook mensen op Mars zetten.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP/RTR) - De Deense minister van Buitenlandse Zaken gaat de Amerikaanse ambassadeur in zijn land ontbieden, omdat hij het niet eens is met de Amerikaanse aanwijzing van een speciale gezant voor Groenland. De Amerikaanse president Donald Trump wil het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk, toevoegen aan de Verenigde Staten.
4 uur geledenBERLIJN (ANP) - In Duitsland zijn dit jaar meer dan duizend verdachte dronevluchten geregistreerd, meldt het Openbaar Ministerie. Volgens hoofdaanklager Holger Münch zijn die toestellen vooral gespot bij vliegvelden en militaire faciliteiten, maar ook bij andere belangrijke infrastructuurpunten, zoals havens.
4 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Het staakt-het-vuren tussen Thailand en Cambodja uit oktober werd door de Verenigde Staten overhaast afgedwongen om op tijd gereed te zijn voor een ondertekeningsceremonie met de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zegt de Thaise minister van Buitenlandse Zaken Sihasak Phuangketkeow. Volgens hem wilden de Amerikanen dat de overeenkomst klaar zou zijn voordat Trump eind oktober naar Maleisië zou komen voor een top van de ASEAN. Een maand later werd het bestand alweer geschonden.
6 uur geledenSYDNEY (ANP/DPA) - De 24-jarige man die werd opgepakt bij de terroristische aanslag in Bondi Beach is overgebracht van het ziekenhuis naar de gevangenis, meldt de politie. Hij zit nu vast in een inrichting in het oosten van Sydney, waar hij onder strenge bewaking op een medische afdeling komt te liggen.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een speciale gezant aangewezen voor Groenland, dat hij graag bij de Verenigde Staten wil voegen. De functie gaat naar de gouverneur van Louisiana Jeff Landry.
6 uur geledenNIIGATA (ANP/AFP) - Een Japans regionaal parlement heeft ingestemd met de herstart van de kerncentrale Kashiwazaki-Kariwa, de grootste nucleaire energiecentrale ter wereld. Die werd uit voorzorg gesloten na de kernramp in Fukushima in 2011, maar nu wil Japan juist weer meer gebruik gaan maken van nucleaire energie.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een Russische generaal, Fanil Sarvarov, is maandag omgekomen toen een autobom afging in Moskou. Het Russische Onderzoekscomité heeft dat maandag bekendgemaakt.
7 uur geleden