Grootste prijsstijging huurwoningen sinds 2014
DEN HAAG (ANP) - De huurprijzen lagen in juli van dit jaar gemiddeld 3 procent hoger dan een jaar eerder. Dat is volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) de grootste jaarlijkse stijging sinds 2014.
Het statistiekbureau onderzocht zowel de prijzen van sociale huurwoningen als die in de vrije sector. De huurprijzen in de laatste categorie stegen in een jaar tijd het hardst, met 3,8 procent. Bewoners van een sociale huurwoning betaalden gemiddeld 2,6 procent meer. De cijfers gaan over de huurprijsontwikkeling met en zonder bewonerswissel. Op het moment dat een woning een nieuwe huurder krijgt, mag de verhuurder de huurprijs namelijk verhogen. Daarom is de groei in huurprijs sterker als bewonerswisseling wordt meegerekend.
Van de vier grote gemeenten zijn de huurprijzen in Amsterdam het sterkst gestegen. Bewonerswisseling meegerekend, steeg de huur in de hoofdstad met gemiddeld 3,6 procent. De gemeente Utrecht volgt met 3,5 procent. Van de provincies stegen de prijzen het hardst in Noord-Holland (3,4 procent). In Drenthe en Friesland was de stijging met 2,5 procent het meest beperkt.
Aangepast huurbeleid
Het huurbeleid is per 1 juli van dit jaar aangepast. In tegenstelling tot in 2021 mogen de prijzen voor sociale huurwoningen verhoogd worden. Dit gebeurt volgens een vast bedrag, afhankelijk van het inkomen van de huurder. Voor vrijesectorwoningen is de huurverhoging in 2022 begrensd tot de gemiddelde inflatie van december 2020 tot en met november 2021, plus 1 procentpunt. Dit betekent dat de huurprijzen voor zittende bewoners met maximaal 3,3 procent mogen worden verhoogd. De effecten van de huidige hoge inflatie zijn dus nog niet zichtbaar in deze cijfers.
Noot voor de redactie, niet voor publicatie:
Ga voor een interactieve graphic naar https://t.localfocus.nl/anp/?7060d37. De graphic is opgemaakt in uw huisstijl en in formats voor print en online. De graphic wordt aangeboden aan klanten van de graphicsdienst van het ANP en LocalFocus.
Meer uit Financieel
ZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - Natuurrampen hebben in de eerste helft van 2026 wereldwijd voor 100 miljard dollar (87 miljard euro) aan economische schade veroorzaakt, meldt de Zwitserse herverzekeraar Swiss Re. De schade viel daarmee lager uit dan de 152 miljard dollar in de eerste zes maanden van vorig jaar.
8 minuten geledenDÜSSELDORF (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse energieconcern Uniper heeft tien Europese locaties van het bedrijf, waaronder één in Nederland, aangewezen waarop AI-datacenters gebouwd kunnen worden. Met de verkoop of verhuur van die terreinen wil het bedrijf inspelen op de sterke vraag naar AI-infrastructuur. Informatie om welke Nederlandse locatie het gaat, werd niet gegeven.
35 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp zijn dinsdag weer iets opgelopen nadat de prijs van benzine en diesel de afgelopen dagen juist was gedaald. Dat komt omdat olieprijzen stijgen doordat de hoop op een snelle heropening van de Straat van Hormuz langzaam verdwijnt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips stond dinsdag bij de winnaars op de Amsterdamse beurs. Grootaandeelhouder Exor kan het belang in het zorgtechnologiebedrijf verder uitbreiden, na nieuwe afspraken tussen de twee AEX-bedrijven. De investeerder kan het belang in Philips nu vergroten tot maximaal 22 procent. Eerder lag die grens op 20 procent.
2 uur geledenSARASOTA (ANP/BLOOMBERG) - Het socialemediabedrijf van Donald Trump heeft in het tweede kwartaal een verlies van 238 miljoen dollar geleden. Trump Media & Technology, bekend van berichtenplatform Truth Social, wijt dat vooral aan cryptomunten in zijn bezit die veel minder waard zijn geworden.
3 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Singapore zal dit jaar aanzienlijk sterker groeien dan eerder werd verwacht, geholpen door de AI-boom. Dat verwacht het ministerie van Handel en Industrie van Singapore. De Aziatische stadstaat is een belangrijke exporteur van chips en chipapparatuur voor toepassingen rond kunstmatige intelligentie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse export is in juni met 3,1 procent toegenomen in vergelijking met een jaar eerder. Volgens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) exporteerden bedrijven vooral meer aardolieproducten, machines en elektrotechnische apparaten naar het buitenland.
4 uur geleden