Grootste partij Europarlement wil Europese autosector redden
STRAATSBURG (ANP) - De Europese autosector moet toekomst krijgen, vindt de Duitse Europarlementariër Manfred Weber van de centrumrechtse EVP, de grootste fractie in het Europees Parlement. "We moeten voorkomen dat China onze auto's gaat produceren", zei Weber in een debat in het Europees Parlement over het rapport van de Italiaan Mario Draghi over het concurrentievermogen van Europa. Ook Bas Eickhout (GroenLinks-PvdA) uitte in het debat zijn zorgen over de slechte situatie van de Europese auto-industrie.
"We lijken veel te laat te zijn met de productie van elektrische auto's", zei Eickhout. Hij refereerde aan de Audi-fabriek in Brussel, waar mogelijk 3000 banen verdwijnen.
Het Duitse Volkswagenconcern, waarvan Audi onderdeel is, zit in grote problemen. In Duitsland worden waarschijnlijk ook fabrieken gesloten.
China en VS
"De Europese economie wordt al lang verwaarloosd. China en de Verenigde Staten zijn veel verder", zei Eickhout later. Dat is ook een van de belangrijkste constateringen van Draghi, oud-premier van Italië en voormalig president van de Europese Centrale Bank, in zijn rapport over de toekomst van het Europese concurrentievermogen. Het is volgens Draghi cruciaal dat de Europese Unie haar concurrentievermogen snel verbetert.
Zowel Weber als Eickhout staan positief tegenover het rapport dat Draghi dinsdag in het Europees Parlement toelichtte. Weber noemde het rapport "een essentiële basis voor onze werkzaamheden". Eickhout benadrukte dat de door Draghi voorgestelde investeringen, zo'n 800 miljard euro per jaar, nodig zijn.
Ook de sociaaldemocratische fractie van het Europees Parlement ondersteunt de volgens Draghi benodigde investeringen om als Europa weer economisch gezond te worden. "Geen lidstaat kan dit alleen", zei de Nederlandse Europarlementariër Mohammed Chahim (GroenLinks-PvdA). "We doen dit gezamenlijk of niet."
Radicaal optreden
De liberale fractie Renew staat achter het rapport. "Draghi roept op tot snel en radicaal optreden", zei Gerben-Jan Gerbrandy (D66, onderdeel van Renew). "We moeten dit daadwerkelijk doen."
Een aantal andere Europese fracties staat sceptisch tegenover extra investeringen door EU-lidstaten of is er fel op tegen. De Patriotten voor Europa, de derde partij van het Europees Parlement, zien niets in de voorstellen van Draghi. Als die doorgaan, verliezen de lidstaten in de ogen van de fractie hun soevereiniteit en daar is de partij fel op tegen. De PVV maakt deel uit van de Patriotten.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Besi was vrijdag de grote winnaar op de Amsterdamse beurs. De chiptoeleverancier werd 13 procent meer waard door overnamespeculatie. Volgens persbureau Reuters hebben verschillende partijen interesse getoond in een overname van het bedrijf uit Duiven. Besi zou de Amerikaanse zakenbank Morgan Stanley hebben ingehuurd om de overnamevoorstellen te beoordelen.
18 minuten geledenDUIVEN (ANP) - Besi onderzoekt avances van bedrijven die interesse hebben in een overname van de Nederlandse fabrikant van apparatuur voor de chipindustrie, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het bedrijf uit Duiven zou zakenbank Morgan Stanley in de arm hebben genomen om de voorstellen te beoordelen.
56 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Mediabedrijf BuzzFeed, bekend van de gelijknamige site, zit in financiële problemen. Het bedrijf heeft moeite om zijn betalingsverplichtingen na te komen en kreeg onlangs uitstel van schuldeisers bij het aflossen van een lening.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Iranoorlog raakt de economische groei van alle sectoren in Nederland. Rabobank rekende drie scenario's door en concludeert dat onder meer de industrie, bouw en de vervoerssector hard kunnen worden getroffen. Veel is daarbij nog afhankelijk van hoe lang de oorlog duurt.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Chinese vicepremier He Lifeng vertrekt zaterdag naar Parijs voor economische besprekingen met de Verenigde Staten. Dat heeft China vrijdag bevestigd. De besprekingen in de Franse hoofdstad worden gezien als een opmaat voor de geplande topontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping, die later deze maand in China moet plaatsvinden.
1 uur geledenSAN JOSE (ANP/BLOOMBERG) - De topman van Adobe stapt op bij het softwareconcern. Topman Shantanu Narayen is achttien jaar de bestuursvoorzitter van Adobe en blijft aan totdat een opvolger is gevonden, meldt het bedrijf bij het bekendmaken van zijn kwartaalresultaten.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke minnen gesloten. Beleggers reageerden op ontwikkelingen rond de Iranoorlog en de verder stijgende olieprijzen. Het sluiten van de Straat van Hormuz en de Iraanse aanvallen op schepen hebben geleid tot zorgen over verstoringen in de aanvoer.
12 uur geleden