Grootste partij Europarlement wil Europese autosector redden
STRAATSBURG (ANP) - De Europese autosector moet toekomst krijgen, vindt de Duitse Europarlementariër Manfred Weber van de centrumrechtse EVP, de grootste fractie in het Europees Parlement. "We moeten voorkomen dat China onze auto's gaat produceren", zei Weber in een debat in het Europees Parlement over het rapport van de Italiaan Mario Draghi over het concurrentievermogen van Europa. Ook Bas Eickhout (GroenLinks-PvdA) uitte in het debat zijn zorgen over de slechte situatie van de Europese auto-industrie.
"We lijken veel te laat te zijn met de productie van elektrische auto's", zei Eickhout. Hij refereerde aan de Audi-fabriek in Brussel, waar mogelijk 3000 banen verdwijnen.
Het Duitse Volkswagenconcern, waarvan Audi onderdeel is, zit in grote problemen. In Duitsland worden waarschijnlijk ook fabrieken gesloten.
China en VS
"De Europese economie wordt al lang verwaarloosd. China en de Verenigde Staten zijn veel verder", zei Eickhout later. Dat is ook een van de belangrijkste constateringen van Draghi, oud-premier van Italië en voormalig president van de Europese Centrale Bank, in zijn rapport over de toekomst van het Europese concurrentievermogen. Het is volgens Draghi cruciaal dat de Europese Unie haar concurrentievermogen snel verbetert.
Zowel Weber als Eickhout staan positief tegenover het rapport dat Draghi dinsdag in het Europees Parlement toelichtte. Weber noemde het rapport "een essentiële basis voor onze werkzaamheden". Eickhout benadrukte dat de door Draghi voorgestelde investeringen, zo'n 800 miljard euro per jaar, nodig zijn.
Ook de sociaaldemocratische fractie van het Europees Parlement ondersteunt de volgens Draghi benodigde investeringen om als Europa weer economisch gezond te worden. "Geen lidstaat kan dit alleen", zei de Nederlandse Europarlementariër Mohammed Chahim (GroenLinks-PvdA). "We doen dit gezamenlijk of niet."
Radicaal optreden
De liberale fractie Renew staat achter het rapport. "Draghi roept op tot snel en radicaal optreden", zei Gerben-Jan Gerbrandy (D66, onderdeel van Renew). "We moeten dit daadwerkelijk doen."
Een aantal andere Europese fracties staat sceptisch tegenover extra investeringen door EU-lidstaten of is er fel op tegen. De Patriotten voor Europa, de derde partij van het Europees Parlement, zien niets in de voorstellen van Draghi. Als die doorgaan, verliezen de lidstaten in de ogen van de fractie hun soevereiniteit en daar is de partij fel op tegen. De PVV maakt deel uit van de Patriotten.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
10 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst gesloten, na het verlies een dag eerder. Betalingsverwerker Adyen en chiptoeleverancier Besi waren in trek bij beleggers op het Damrak.
13 uur geledenANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau ooit door zorgen over een sterk stijgende inflatie als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van definitieve cijfers. Door de oorlog zijn de brandstofprijzen flink gestegen en dat raakt de koopkracht van huishoudens in de Verenigde Staten.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Justitie in de Verenigde Staten sluit het onderzoek naar de Federal Reserve, maakte aanklaagster Jeanine Pirro bekend via X. Formeel ging dat onderzoek over kostenoverschrijdingen bij een verbouwing van het kantoor van de centrale bank. Maar Fed-voorzitter Jerome Powell zei begin dit jaar dat de regering van president Donald Trump via een strafrechtelijk onderzoek druk wilde uitoefenen op het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank.
13 uur geleden