Grootste Duitse treinstaking ooit is begonnen
BERLIJN (ANP) - Machinisten van staatsspoorbedrijf Deutsche Bahn (DB) zijn in de nacht van dinsdag op woensdag begonnen aan hun zesdaagse staking. Het is de langste Duitse staking ooit op het spoor, in een langslepend conflict over arbeidsvoorwaarden en salaris tussen DB en vakbond GDL. Naar verwachting komt het treinverkeer in Duitsland grotendeels stil te liggen.
Het is de derde staking sinds de onderhandelingen over een nieuwe cao in november begonnen. GDL eist een loonsverhoging voor het spoorwegpersoneel om de gestegen inflatie. Ook wil de bond een kortere werkweek van 35 uur, waarbij medewerkers wel hetzelfde salaris behouden. Vrijdag deed DB met een nieuw aanbod nog een laatste poging om de staking te voorkomen. Maar daar gingen GDL en de vakbondsleden niet in mee. Het was daarmee de vierde keer dat de vakbond het overleg afbrak.
Reizigers die vanuit Nederland richting Duitsland willen, ondervinden ook hinder van de staking. Zo heeft NS aangekondigd vanaf woensdag tot en met volgende week maandag alle ICE International-treinen naar Duitsland te schrappen, net als de intercity naar Berlijn. De Nightjet-treinen naar Oostenrijk en Zwitserland rijden van dinsdag tot en met zondag niet, aldus de NS.
Ook in het goederenspoorvervoer wordt overigens gestaakt. Die actie begon dinsdag al, om 18.00 uur. Beide spoorstakingen duren tot en met maandag 18.00 uur.
Meer uit Buitenland
MEXICO-STAD (ANP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum zegt een "goed gesprek" te hebben gehad met haar Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Ze hebben het volgens haar onder meer gehad over handel en de bestrijding van drugssmokkel, schrijft Sheinbaum op X.
17 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse regering zegt "de afgelopen uren" 116 gevangenen te hebben vrijgelaten. Mensenrechtenorganisaties zijn kritisch op de claim en meldden lagere aantallen.
32 minuten geledenHAVANA (ANP/AFP) - Cuba zegt, op wat kleine zaken na, "niet in gesprek" te zijn met de Verenigde Staten. Dat schrijft president Miguel Díaz-Canel op X.
36 minuten geledenBERN (ANP) - De planeet Mars had ongeveer drie miljard jaar geleden waarschijnlijk een grote oceaan. Die bedekte mogelijk ongeveer de helft van het oppervlak. Onderzoekers van de universiteiten van Bern in Zwitserland en Padua in Italië hebben dat berekend.
1 uur geledenZAGREB (ANP) - De NAVO moet gezamenlijk zorgen dat Groenland en het poolgebied veilig zijn tegen rivalen als Rusland en China, zegt NAVO-chef Mark Rutte. Daarover zijn de NAVO-landen, inclusief de Verenigde Staten, het volgens hem eens. Het bondgenootschap werkt daarom aan "de volgende stappen" om de veiligheid van het Hoge Noorden te versterken, volgens ingewijden mogelijk in de vorm van een nieuwe militaire missie daar.
2 uur geledenSALEN (ANP/RTR) - Als de VS met geweld Groenland innemen, betekent dat het einde van de NAVO. Dat heeft Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie) maandag in Zweden gezegd. EU-lidstaten zijn daarnaast verplicht Denemarken te hulp te schieten als het land te maken krijgt met Amerikaanse agressie, zei hij verder. Groenland maakt deel uit van Denemarken.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie kijkt of het mogelijk is om extra sancties in te stellen tegen Iran, laat een woordvoerder van de Europese Commissie weten. "We staan klaar om nieuwe, strengere sancties voor te stellen naar aanleiding van het gewelddadige optreden tegen demonstranten", aldus de zegsman.
2 uur geleden