Grootste chipmaker China waarschuwt voor impact Amerikaanse ban
SHANGHAI (ANP/BLOOMBERG) - SMIC, de grootste chipfabrikant van China, stelt dat de opname van het bedrijf op een Amerikaanse zwarte lijst een "grote negatieve impact" zal hebben op de ontwikkeling van geavanceerde chips. De regering van president Donald Trump voegde het Chinese concern vrijdag samen met tientallen andere Chinese bedrijven toe aan de zogeheten entiteitenlijst. Daardoor kunnen Amerikaanse leveranciers niet zomaar meer belangrijke goederen sturen naar SMIC, en wordt zakendoen erg bemoeilijkt.
Het onderzoek naar en de ontwikkeling van halfgeleiders van 10 nanometer en meer geavanceerde technologieën zullen waarschijnlijk worden geraakt, denken de Chinezen. Maar voor de korte termijn voorzien ze nog geen significante impact op de eigen activiteiten en financiën. SMIC zal in contact blijven met de Amerikaanse overheid om een oplossing te zoeken en de impact op het bedrijf zoveel mogelijk beperkt te houden.
SMIC geldt ook als een belangrijke klant van ASML. Of de recente ontwikkelingen nog gevolgen hebben voor de relatie met de Nederlandse chipmachinefabrikant, is onduidelijk. Eerder kwam al aan het licht dat de Amerikanen liever niet hebben dat ASML zijn zeer gespecialiseerde EUV-machines naar China exporteert. Voor de export van die apparaten wacht ASML nog altijd op een Nederlandse exportvergunning voor China.
Zwarte lijst
Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft vrijdag meer dan 60 Chinese bedrijven op de zwarte lijst gezet, waarbij nationale veiligheid en mensenrechtenschendingen als redenen werden genoemd. SMIC spreekt de beschuldigingen tegen. Het bedrijf stelt dat het geen banden heeft met de Chinese strijdkrachten. Ook maakt het bedrijf naar eigen zeggen helemaal geen producten voor militair gebruik.
Het Chinese Ministerie van Handel dreigde al tegenmaatregelen te nemen tegen de Amerikaanse sancties. De stap lijkt een ultieme poging van president Trump om zijn stempel te drukken op de Chinees-Amerikaanse relaties. Volgende maand moet Trump de leiding overdragen aan zijn opvolger Joe Biden.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Twee Russische hackgroepen beweren te hebben samengewerkt aan de reeks hacks op diepvriezers die Europese supermarkten hebben getroffen, meldt de BBC. Noname057(16) en Z-Pentest Alliance eisten de verantwoordelijkheid op via berichtenservice Telegram, maar hun berichten zijn inmiddels verwijderd. Ook worden de beweringen met de nodige scepsis ontvangen door experts.
7 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn woensdag positief begonnen na de ruime verkiezingszege van de Democraten bij de midterms. Eerder op de dag leken de Amerikaanse beurzen nog flink lager te gaan openen door de vrees dat de Democraten strengere regels voor AI en datacenters zullen invoeren. Beleggers lijken echter opgelucht dat de congresverkiezingen nu achter de rug zijn.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP/BLOOMBERG) - ABN AMRO heeft een juridische overwinning geboekt op een Europese toezichthouder in een geschil over bijdragen aan een noodfonds voor banken. Daarbij is de Nederlandse bank gedeeltelijk in het gelijk gesteld. Hiermee komt een einde aan een jarenlange juridische strijd over deze betalingen.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Uber zag het aantal taxiritten en maaltijdbezorgingen in het afgelopen kwartaal minder hard groeien dan verwacht. Dat kwam doordat de Amerikaanse onderneming achter de gelijknamige taxi- en maaltijdbezorgapps in meerdere landen kampt met een tekort aan chauffeurs.
3 uur geledenLE RELECQ-KERHUON (ANP/AFP) - De Franse regionale bank Crédit Mutuel Arkéa is getroffen door een cyberaanval waardoor frauduleuze transacties mogelijk waren. Daarbij zou volgens berichten zo'n 118 miljoen euro zijn buitgemaakt. De bank zegt dat de aanval onder controle is en dat er geen financiële gevolgen zijn voor klanten.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De stakingsacties bij ABN AMRO beginnen donderdag in Diemen. Het personeel op het kantoor daar legt het werk tussen 11.00 en 15.00 uur neer, maakte FNV bekend. Volgens een woordvoerder van de vakbond doen een paar honderd medewerkers mee. Als de werkonderbreking niet het gewenste effect heeft, schaalt de vakbond de acties verder op.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland draagt Klaas Knot voor als kandidaat voor het presidentschap van de Europese Centrale Bank (ECB). Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) aan de Tweede Kamer. Eurolanden hebben tot komende vrijdag de tijd om mogelijke opvolgers aan te dragen voor Christine Lagarde, die in februari vervroegd terugtreedt.
6 uur geleden