Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Grootste chipmaker China waarschuwt voor impact Amerikaanse ban

Grootste chipmaker China waarschuwt voor impact Amerikaanse ban

SHANGHAI (ANP/BLOOMBERG) - SMIC, de grootste chipfabrikant van China, stelt dat de opname van het bedrijf op een Amerikaanse zwarte lijst een "grote negatieve impact" zal hebben op de ontwikkeling van geavanceerde chips. De regering van president Donald Trump voegde het Chinese concern vrijdag samen met tientallen andere Chinese bedrijven toe aan de zogeheten entiteitenlijst. Daardoor kunnen Amerikaanse leveranciers niet zomaar meer belangrijke goederen sturen naar SMIC, en wordt zakendoen erg bemoeilijkt.

Het onderzoek naar en de ontwikkeling van halfgeleiders van 10 nanometer en meer geavanceerde technologieën zullen waarschijnlijk worden geraakt, denken de Chinezen. Maar voor de korte termijn voorzien ze nog geen significante impact op de eigen activiteiten en financiën. SMIC zal in contact blijven met de Amerikaanse overheid om een oplossing te zoeken en de impact op het bedrijf zoveel mogelijk beperkt te houden.

SMIC geldt ook als een belangrijke klant van ASML. Of de recente ontwikkelingen nog gevolgen hebben voor de relatie met de Nederlandse chipmachinefabrikant, is onduidelijk. Eerder kwam al aan het licht dat de Amerikanen liever niet hebben dat ASML zijn zeer gespecialiseerde EUV-machines naar China exporteert. Voor de export van die apparaten wacht ASML nog altijd op een Nederlandse exportvergunning voor China.

Zwarte lijst

Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft vrijdag meer dan 60 Chinese bedrijven op de zwarte lijst gezet, waarbij nationale veiligheid en mensenrechtenschendingen als redenen werden genoemd. SMIC spreekt de beschuldigingen tegen. Het bedrijf stelt dat het geen banden heeft met de Chinese strijdkrachten. Ook maakt het bedrijf naar eigen zeggen helemaal geen producten voor militair gebruik.

Het Chinese Ministerie van Handel dreigde al tegenmaatregelen te nemen tegen de Amerikaanse sancties. De stap lijkt een ultieme poging van president Trump om zijn stempel te drukken op de Chinees-Amerikaanse relaties. Volgende maand moet Trump de leiding overdragen aan zijn opvolger Joe Biden.

Meer uit Financieel

VS zetten Iraanse cryptobeurs BitBank op sanctielijst

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties aangekondigd tegen de Iraanse cryptobeurs BitBank. Ze beschuldigden het platform ervan betalingen te verwerken voor schepen die veilig door de Straat van Hormuz varen. Volgens het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft BitBank ook honderden miljoenen dollars doorgesluisd naar de Iraanse Revolutionaire Garde.

12 minuten geleden
Ook Russisch bezit Nestlé onder beheer geplaatst door Poetin

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Russische onderdelen van het Zwitserse voedingsmiddelenconcern Nestlé en de Franse supermarkt Auchan onder tijdelijk beheer geplaatst. Daarmee verstevigt Rusland de greep op de eigen economie en verliezen opnieuw westerse bedrijven de controle over hun bezittingen.

1 uur geleden
Voor bijna helft stroomaanvragen nieuwe huizen geen plek op net

DEN HAAG (ANP) - Voor honderdduizenden stroomaanvragen voor nieuwbouwwoningen is geen ruimte op het stroomnet. Dat meldt Netbeheer Nederland. Voor zo'n 600.000 woningen voor de komende drie jaar is een aanvraag ingediend voor een stroomaansluiting, voor bijna de helft is geen plek.

3 uur geleden
AEX sluit nipt boven 1100 punten, chipfondsen bij stijgers

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is donderdag met een kleine winst gesloten, waarbij de hoofdgraadmeter weer net boven de symbolische grens van 1100 punten eindigde. De chipfondsen stonden bij de stijgers op het Damrak. Shell ging opnieuw omlaag door de verder dalende olieprijzen.

4 uur geleden
Unilever verkoopt verzorgingsmerk Zwitsal aan Royal Sanders

ROTTERDAM (ANP) - Unilever verkoopt verzorgingsmerk Zwitsal aan Royal Sanders, bekend van Melkmeisje en Odorex. Het levensmiddelenconcern doet Zwitsal van de hand, omdat het volgens het bedrijf niet past bij zijn strategie om te investeren in wereldwijde merken met een breed internationaal bereik. Zwitsal is vooral bekend in Nederland en België, met name van de babyverzorgingsproducten. Er worden geen financiële details gemeld.

6 uur geleden
Wall Street toont herstel na eerste renteverhoging in jaren

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York toonden donderdag herstel na de verliezen een dag eerder. Beleggers kauwden nog na op het besluit van de Amerikaanse Federal Reserve om de rente voor het eerst in ruim drie jaar te verhogen om de inflatie aan te pakken. Dat besluit zorgde woensdag nog voor verliezen op Wall Street, aangezien hogere rentetarieven aandelenbeleggingen doorgaans minder aantrekkelijk maken.

6 uur geleden
Duitsland wil meer bescherming Europese autosector tegen China

WOLFSBURG (ANP/RTR/AFP) - De Duitse regering wil dat de Europese Commissie meer actie onderneemt om de Europese autosector te beschermen tegen concurrentie uit China. Dat zei minister van Financiën Lars Klingbeil bij een bezoek aan het hoofdkantoor van Volkswagen in Wolfsburg. Ook de deelstaten Nedersaksen, Beieren en Baden-Württemberg, waar veel autofabrieken staan, willen meer actie.

6 uur geleden