Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Grootste chipmaker begint inflatiepijn consument te voelen

Grootste chipmaker begint inflatiepijn consument te voelen

TAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - 's Werelds grootste chipfabrikant, TSMC, heeft in december minder omzet geboekt dan een maand eerder. De halfgeleidersector zit momenteel in zwaar weer doordat de vraag naar laptops en smartphones afzwakt, nu de hoge inflatie consumenten in hun portemonnee raakt. De belangrijkste chipleverancier voor Apple wist zich door zijn schaalgrootte en technologische voorsprong tot nu toe nog aan die malaise te onttrekken, maar lijkt nu ook te worden geraakt.

De omzet van de belangrijke klant van chipmachinemaker ASML daalde in december met bijna 14 procent ten opzichte van november. Ten opzichte van vorig jaar nam de omzet wel met zo'n 24 procent toe. Het Taiwanese bedrijf zal donderdag de volledige resultaten over het vierde kwartaal bekendmaken.

Persbureau Bloomberg becijferde alvast op basis van de maandcijfers van het bedrijf dat de omzet in het vierde kwartaal met 43 procent is gestegen tot 625,5 miljard Taiwanese dollar (ruim 19 miljard euro). Dat is minder dan analisten hadden voorspeld. Het zou voor het eerst zijn in twee jaar dat TSMC niet voldoet aan de analistenverwachtingen.

Nieuwe fabrieken

Dat wijst erop dat zelfs TSMC, met zijn technologie- en schaalvoordelen, niet kan ontsnappen aan de wereldwijde afname van de bestedingen van consumenten door de stijgende rentetarieven en hoge inflatie. De chipfabrikant verlaagde vorig jaar al zijn investeringsplannen met ongeveer 10 procent tot 36 miljard Amerikaanse dollar (zo'n 34 miljard euro) en sommige analisten verwachten dat het bedrijf de investeringsplannen in 2023 verder zal uitstellen.

TSMC staat ook onder druk om de geografische spreiding van zijn chipproductie te vergroten en werkt samen met regeringen van de VS en Japan aan nieuwe fabrieken in die landen. De VS en Japan zijn sterk afhankelijk van de chips van TSMC en willen dat het Taiwanese bedrijf een deel van zijn productie naar het buitenland verplaatst. Dat komt door de dreiging dat China de eilandstaat binnenvalt. China houdt al geruime tijd militaire oefeningen rond Taiwan, dat door Beijing als een afvallige provincie wordt beschouwd.

Meer uit Financieel

Rusland verlengt exportverbod op benzine tot eind 2026

MOSKOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rusland verlengt het verbod op de export van benzine tot het einde van dit jaar. Het Russische exportverbod op diesel wordt opgeheven "als de markt herstelt", meldt het Russische persbureau Interfax op basis van uitspraken van vicepremier Alexander Novak.

10 uur geleden
VodafoneZiggo: niet actief gejaagd op Odido-klanten na hack

AMSTERDAM (ANP) - VodafoneZiggo is na de hack bij Odido "niet actief gaan jagen" op klanten van dat telecombedrijf. Dat zegt financieel topman Ritchy Drost van VodafoneZiggo in een interview in Het Financieele Dagblad.

12 uur geleden
Kleine bedrijven stappen naar rechter VS om nieuwe importtarieven

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump wordt geconfronteerd met nieuwe juridische procedures tegen de recentste reeks wereldwijde Amerikaanse importheffingen die deze week zijn ingegaan. Kleine bedrijven hebben twee rechtszaken aangespannen bij de Amerikaanse handelsrechtbank in New York.

15 uur geleden
Nvidia investeert fors in AI-datacenters in Zuid-Korea

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Amerikaanse chipbedrijf Nvidia investeert 1 miljard dollar in de Zuid-Koreaanse internet- en cloudprovider Naver om de bouw van een AI-datacenter in Zuid-Korea te financieren. Naver gaat de omvang van de faciliteit meer dan verdrievoudigen, aldus Nvidia. De locatie zal gebruikmaken van Nvidia's hardware voor kunstmatige intelligentie.

16 uur geleden
Verenigde Staten gaan verbod op import Mexicaans vee opheffen

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heft binnenkort een verbod op de import van Mexicaans vee op. Het verbod dreef de Amerikaanse rundvleesprijzen afgelopen jaar op tot recordhoogtes, wat de portemonnee van Amerikaanse consumenten raakte en druk zette op de regering-Trump om de kosten te verlagen.

17 uur geleden
Reisplatform Trip.com krijgt Chinese miljoenenboete

BEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Chinese toezichthouders hebben reisboekingsplatform Trip.com een boete opgelegd van bijna 5,2 miljard yuan, omgerekend ruim 672 miljoen euro. De grootste onlinereisorganisatie van China heeft misbruik gemaakt van zijn dominante marktpositie, stelt markttoezichthouder SAMR na maandenlang onderzoek.

18 uur geleden
Nvidia investeert fors in AI-datacenters in Zuid-Korea

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse chipbedrijf Nvidia investeert 1 miljard dollar in de Zuid-Koreaanse internet- en cloudprovider Naver om de bouw van een AI-datacenter in Zuid-Korea te financieren. Naver gaat de omvang van de faciliteit meer dan verdrievoudigen, aldus Nvidia. De locatie zal gebruikmaken van Nvidia's hardware voor kunstmatige intelligentie.

1 dag geleden