Grootste batterij van Nederland in gebruik genomen
AMSTERDAM (ANP) - De grootste batterij van Nederland is donderdag in Lelystad in gebruik genomen. De GIGA Buffalo, zoals de batterij heet, moet helpen bij het tegengaan van verstoppingen op het elektriciteitsnet. Dat moet ook de verduurzaming van de stroomvoorziening versnellen.
Energiemaatschappij Eneco huurt de GIGA Buffalo van GIGA Storage, een bedrijf uit Amstelveen dat zich specialiseert in grootschalige energieopslag. Het Finse Wärtsilä leverde de batterij, die donderdag op stroom werd gezet door minister Rob Jetten voor Klimaat en Energie.
De megabatterij moet helpen om zogeheten congestie te voorkomen. Dat is het moment waarop verbruikers niet de hoeveelheid stroom kunnen krijgen en producenten niet de elektriciteit kwijt kunnen die ze hebben opgewekt. Batterijen kunnen volgens GIGA Storage helpen om op piekmomenten het elektriciteitsnet te ondersteunen door wat van de stroom op te slaan. Die kan dan weer geleverd worden als er voldoende ruimte is op het net.
Dergelijke opslagsystemen kunnen ook helpen bij het gebruik van groene stroom. Zonnepanelen en windmolens produceren soms stroom op momenten dat de vraag niet erg groot is, terwijl op piekmomenten te weinig groene stroom voorhanden is en kolen- en gascentrales de vraag moeten opvangen. Batterijen zouden groene stroom kunnen opslaan en weer leveren op piekmomenten, zodat vervuilende centrales minder vaak hoeven te draaien.
Meer uit Financieel
CALIFORNIË (ANP/BLOOMBERG) - Twee voormalige medewerkers van Volkswagen zijn aangeklaagd op verdenking van handel met voorkennis. De twee ingenieurs kochten aandelen in de Amerikaanse autofabrikant Rivian voordat bekend werd dat het een samenwerking met Volkswagen aanging ter waarde van 5 miljard dollar.
1 uur geledenSAN DIEGO (ANP/BLOOMBERG) - Qualcomm is van plan de prijzen met meer dan 10 procent te verhogen. Het chipbedrijf heeft zijn klanten daar vrijdag van op de hoogte gebracht via een brief, die is ingezien door persbureau Bloomberg. Het bedrijf stelt dat het niet langer lukt om de gestegen kosten van leveranciers zelf op te vangen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is begonnen een deel van zijn strategische oliereserve op de markt te brengen. Dat meldt een woordvoerder van minister Stientje van Veldhoven (Klimaat en Groene Groei, D66) vrijdag na berichtgeving van NRC. In maart kondigde het Internationaal Energieagentschap (IEA) aan 400 miljoen vaten uit de noodreserves van aangesloten landen vrij te geven na het uitbreken van de oorlog tussen de Verenigde Staten met Israël tegen Iran.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt met nieuwe importheffingen voor de Europese Unie te komen vanwege de miljoenenboete voor Google. Volgens Trump maakt de EU zich met deze en eerdere boetes schuldig aan het "beroven van Amerikaanse bedrijven en daarmee ook van de Amerikaanse belastingbetaler".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Enkele grote Amerikaanse technologiebedrijven hebben in een brief aan beleidsmakers in Amerika opgeroepen om de ontwikkeling van open AI-modellen te bevorderen. Ze noemen het "essentieel om het technologisch leiderschap van de VS te waarborgen". Bij een open-weight-model kunnen gebruikers de parameters zelf downloaden en aanpassen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag hoger gesloten. Beleggers verwerkten vrijdag opnieuw veel bedrijfsresultaten en reageerden op nieuwe importheffingen die door de Amerikaanse president Donald Trump zijn aangekondigd. De olieprijs daalde fors nadat het een dag eerder boven de 100 dollar per vat was uitgekomen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is vrijdag positief begonnen, na de zware koersverliezen een dag eerder. De olieprijzen gingen omlaag, na de sterke stijging een dag eerder door de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten. Handelaren reageerden onder meer op de nieuwe Amerikaanse importheffingen van 10 en 12,5 procent voor zestig handelspartners, waaronder de Europese Unie. De nieuwe handelstarieven van president Donald Trump zouden de handelsstromen verder onder druk kunnen zetten, waardoor de vraag naar olie zou kunnen dalen.
6 uur geleden