Grootste batterij van Nederland in gebruik genomen
AMSTERDAM (ANP) - De grootste batterij van Nederland is donderdag in Lelystad in gebruik genomen. De GIGA Buffalo, zoals de batterij heet, moet helpen bij het tegengaan van verstoppingen op het elektriciteitsnet. Dat moet ook de verduurzaming van de stroomvoorziening versnellen.
Energiemaatschappij Eneco huurt de GIGA Buffalo van GIGA Storage, een bedrijf uit Amstelveen dat zich specialiseert in grootschalige energieopslag. Het Finse Wärtsilä leverde de batterij, die donderdag op stroom werd gezet door minister Rob Jetten voor Klimaat en Energie.
De megabatterij moet helpen om zogeheten congestie te voorkomen. Dat is het moment waarop verbruikers niet de hoeveelheid stroom kunnen krijgen en producenten niet de elektriciteit kwijt kunnen die ze hebben opgewekt. Batterijen kunnen volgens GIGA Storage helpen om op piekmomenten het elektriciteitsnet te ondersteunen door wat van de stroom op te slaan. Die kan dan weer geleverd worden als er voldoende ruimte is op het net.
Dergelijke opslagsystemen kunnen ook helpen bij het gebruik van groene stroom. Zonnepanelen en windmolens produceren soms stroom op momenten dat de vraag niet erg groot is, terwijl op piekmomenten te weinig groene stroom voorhanden is en kolen- en gascentrales de vraag moeten opvangen. Batterijen zouden groene stroom kunnen opslaan en weer leveren op piekmomenten, zodat vervuilende centrales minder vaak hoeven te draaien.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - De Duitse verzekeraar Allianz overweegt een overname van de Britse autopechhulpdienst AA. Dat meldt nieuwszender Sky News. Met die overname kan volgens Sky een bedrag van 5 miljard pond, omgerekend 5,8 miljard euro, gemoeid zijn.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese chipbedrijf CXMT heeft in de Verenigde Staten een rechtszaak aangespannen tegen het Pentagon omdat het verwijderd wil worden van de zwarte lijst van het Amerikaanse leger. Het Pentagon stelt dat CXMT banden heeft met het Chinese leger.
2 uur geledenLONDEN (ANP/DPA) - Ongeveer vierhonderd schepen liggen nog vast in de Perzische Golf sinds het begin van de Iranoorlog eind februari. Dat zegt de secretaris-generaal van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), Arsenio Dominguez. Ook ongeveer 6000 opvarenden zitten nog vast op schepen in de Perzische Golf vanwege de blokkade van de Straat van Hormuz. Iran claimt de volledige controle over de belangrijke vaarroute.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De havenstaking op vrijdag 4 september is vooral slecht voor het imago van de Rotterdamse haven, stelt haveneconoom Bart Kuipers. Volgens hem is betrouwbaarheid steeds belangrijker geworden voor grote containerreders. Het directe effect op de haven is volgens de econoom en het Havenbedrijf Rotterdam waarschijnlijk beperkt.
6 uur geledenARLINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering wil een groot aandeel in de Venezolaanse oliereserves verkrijgen door een samenwerking tussen het ministerie van Defensie en een Venezolaanse zakenman. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van bronnen.
15 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Beleggers verwerkten de eerste toespraak van Fed-baas Kevin Warsh sinds mei. Het hoofd van de Amerikaanse bank hintte op een renteverhoging, maar stelde zelf dat zijn uitspraken niet als voorspelling voor de rente gezien moeten worden. Waar de verwachting eerder nog was dat de rente gelijk zou blijven in september, denken steeds meer beleggers dat er een verhoging komt.
15 uur geledenMENLO PARK (ANP/BLOOMBERG) - Meta roept TikTok en YouTube op om de bescherming van tieners op sociale media te verbeteren. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram doet dat onder meer via paginagrote advertenties in onder meer The New York Times.
17 uur geleden