Grootste banengroei in Zuidoost-Brabant dankzij ASML
AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinemaker ASML helpt de regio Zuidoost-Brabant aan de grootste groei van het aantal banen in heel Nederland. Volgens een nieuw rapport van uitkeringsinstantie UWV kunnen er eind volgend jaar bijna 3 procent meer mensen in de regio werken dan begin vorig jaar, dankzij de groei van het in Veldhoven gevestigde ASML en toeleveranciers. In omliggende gebieden neemt het aantal banen veel minder hard toe of juist af, onder meer door vergrijzing.
Het is nog wel de vraag of ASML en gerelateerde ondernemingen zoals juristen en onderzoeksbureaus dit personeel ook weten te vinden. De regio hoort namelijk al bij de gebieden waar de arbeidsmarkt het krapst is. In Zuidoost-Brabant zijn zeker vijf keer zoveel vacatures als kortdurend werklozen, de indicator waarmee het UWV de krapte berekent. Alleen in Midden-Utrecht en Gorinchem is de arbeidsmarkt krapper.
"Wat ik leuk vond aan deze bevinding, is dat het aantal banen in de industrie volgend jaar in bijna alle regio's krimpt, behalve in Zuidoost-Brabant", vertelt UWV-arbeidsmarktadviseur Suzanne IJzerman. "En dat is grotendeels te linken aan ASML en toeleveranciers. Maar de hele keten is er sterk aanwezig, zoals ook juristen en andere zakelijke dienstverlening."
VDL Nedcar
Het verdwijnen van een belangrijk bedrijf, autoproducent VDL Nedcar in Born, zorgt in Zuid-Limburg juist voor het verdwijnen van zo'n 2 procent van de banen in drie jaar tijd. Volgens IJzerman is het de afgelopen jaren niet vaak voorgekomen dat het aantal banen in een regio daalt. In heel Limburg speelt ook mee dat de bevolking relatief oud is, waardoor er minder mensen nodig zijn om bijvoorbeeld in het onderwijs of de winkels te werken. Dat proces zal door de toenemende vergrijzing de komende jaren alleen maar versnellen.
Ook Zeeland heeft last van een ouder wordende bevolking. Maar door het grote aantal toeristen in de provincie zijn daar wel veel werknemers nodig. Daardoor geldt voor de Zeeuwse arbeidsmarkt ook de stempel 'zeer krap', waarvan sprake is als er minstens vier keer zoveel vacatures zijn als kortdurend werklozen.
Randstad
Ook veel andere regio's kennen nog een zeer krappe arbeidsmarkt, met name rond de Randstad. "In de meeste regio's is de spanning iets lager dan vorig jaar, maar deze blijft nog steeds zeer hoog", stelt IJzerman.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een hogere winst behaald dan een jaar eerder, mede geholpen door kostenbesparingen. In een toelichting op de cijfers zegt de bank dat de Nederlandse economie tot dusver veerkrachtig is gebleven, maar dat de oorlog in het Midden-Oosten de economische onzekerheid wel heeft vergroot.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Levensmiddelenfabrikanten dringen er bij het kabinet op aan om gerichte maatregelen te nemen om voedselprijzen in Nederlandse supermarkten betaalbaar te houden. De Federatie Nederlandse Levensmiddelen Industrie (FNLI) verwacht dat boodschappen de komende maanden duurder worden door sterk stijgende transport- en energiekosten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De grote pensioenfondsen die al zijn overgestapt naar het nieuwe pensioenstelsel ondervonden in het eerste kwartaal hinder van de oorlog in het Midden-Oosten en een gedaalde rente. De pensioenopbouw van bij elkaar miljoenen deelnemers liep hierdoor schade op. Het is nog te vroeg voor een inschatting van wat dit precies betekent voor de pensioenen van gepensioneerden in 2027. De fondsen menen genoeg reserves te hebben om kortingen op uitkeringen te vermijden.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven hebben vorig jaar meer gebruik gemaakt van een fiscale aftrekregeling voor de aanschaf van energiebesparende middelen. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Met belastingvoordeel via de Energie-investeringsaftrek (EIA) werd vooral meer geïnvesteerd in batterijen voor de opslag van energie.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag overwegend in het rood gesloten na een tegenvallend Amerikaans inflatiecijfer. Ook de oplopende spanningen tussen Washington en Iran en stijgende olieprijzen zorgden voor een negatieve stemming.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump is bezig met het uitkeren van meer dan 35,5 miljard dollar aan importeurs die met succes een verzoek hebben ingediend om terugbetaling van invoerheffingen. Dat gebeurt nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof dit economische beleid van de president onwettig had verklaard.
11 uur geledenALMERE (ANP) - Alfen, producent van laadpalen en andere systemen voor het elektriciteitsnet, heeft de opbrengsten in het eerste kwartaal van dit jaar met een kwart zien toenemen. De groei werd vooral gestuwd door meer verkopen van opslagsystemen voor elektriciteit en slimme elektriciteitsnetten. De verkopen van oplaadsystemen voor elektrische auto's gingen echter verder omlaag, werd dinsdag bekend.
12 uur geleden