Grootste banengroei in Zuidoost-Brabant dankzij ASML
AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinemaker ASML helpt de regio Zuidoost-Brabant aan de grootste groei van het aantal banen in heel Nederland. Volgens een nieuw rapport van uitkeringsinstantie UWV kunnen er eind volgend jaar bijna 3 procent meer mensen in de regio werken dan begin vorig jaar, dankzij de groei van het in Veldhoven gevestigde ASML en toeleveranciers. In omliggende gebieden neemt het aantal banen veel minder hard toe of juist af, onder meer door vergrijzing.
Het is nog wel de vraag of ASML en gerelateerde ondernemingen zoals juristen en onderzoeksbureaus dit personeel ook weten te vinden. De regio hoort namelijk al bij de gebieden waar de arbeidsmarkt het krapst is. In Zuidoost-Brabant zijn zeker vijf keer zoveel vacatures als kortdurend werklozen, de indicator waarmee het UWV de krapte berekent. Alleen in Midden-Utrecht en Gorinchem is de arbeidsmarkt krapper.
"Wat ik leuk vond aan deze bevinding, is dat het aantal banen in de industrie volgend jaar in bijna alle regio's krimpt, behalve in Zuidoost-Brabant", vertelt UWV-arbeidsmarktadviseur Suzanne IJzerman. "En dat is grotendeels te linken aan ASML en toeleveranciers. Maar de hele keten is er sterk aanwezig, zoals ook juristen en andere zakelijke dienstverlening."
VDL Nedcar
Het verdwijnen van een belangrijk bedrijf, autoproducent VDL Nedcar in Born, zorgt in Zuid-Limburg juist voor het verdwijnen van zo'n 2 procent van de banen in drie jaar tijd. Volgens IJzerman is het de afgelopen jaren niet vaak voorgekomen dat het aantal banen in een regio daalt. In heel Limburg speelt ook mee dat de bevolking relatief oud is, waardoor er minder mensen nodig zijn om bijvoorbeeld in het onderwijs of de winkels te werken. Dat proces zal door de toenemende vergrijzing de komende jaren alleen maar versnellen.
Ook Zeeland heeft last van een ouder wordende bevolking. Maar door het grote aantal toeristen in de provincie zijn daar wel veel werknemers nodig. Daardoor geldt voor de Zeeuwse arbeidsmarkt ook de stempel 'zeer krap', waarvan sprake is als er minstens vier keer zoveel vacatures zijn als kortdurend werklozen.
Randstad
Ook veel andere regio's kennen nog een zeer krappe arbeidsmarkt, met name rond de Randstad. "In de meeste regio's is de spanning iets lager dan vorig jaar, maar deze blijft nog steeds zeer hoog", stelt IJzerman.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met winst begonnen. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML werden opgepikt na de zware koersverliezen een dag eerder. Ook op de Aziatische markten veerden de chipbedrijven op na de verkoopgolf in de sector op donderdag. Beleggers moeten het verder stellen zonder richting uit de Verenigde Staten. De Amerikaanse beurzen blijven vrijdag dicht in verband met de viering van Onafhankelijkheidsdag op 4 juli.
6 minuten geledenSTUTTGART (ANP/DPA) - Duizenden werknemers van Mercedes-Benz protesteren vrijdag tegen de geplande bezuinigingen bij de Duitse autofabrikant, waarbij personeel onder meer langer moet werken tegen hetzelfde salaris. Ook wordt gedemonstreerd tegen het grote banenverlies in de gehele Duitse auto-industrie. Vakbond IG Metall heeft gewaarschuwd voor een "hete zomer" met acties in de autosector.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met een gemengd beeld een extra lang weekend ingegaan. Verliezen voor techaandelen drukten op de graadmeters, hoewel nieuwe banencijfers de aandelen van veel andere bedrijven juist hoger zetten.
10 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Christine Lagarde sluit niet uit dat ze voor het einde van haar tweede termijn vertrekt als president van de Europese Centrale Bank (ECB). Ze houdt de mogelijkheid open om een "Europese stem" te laten horen tijdens de Franse presidentsverkiezingen volgend jaar, zegt ze tegen zakenkrant Les Echos.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgevers die de pensioenen voor hun personeel regelen bij verzekeraars of premiepensioeninstellingen, moeten haast maken met de overgang naar het nieuwe pensioenstelsel. De transitie bij deze categorie pensioenen gaat nog te langzaam, stelt het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid in een voortgangsrapport.
13 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Nederlanders hebben voor het eerst in drie jaar minder hypotheken aangevraagd, meldt De Hypotheker. Uit cijfers van de hypotheekadviseur komt naar voren dat in het afgelopen kwartaal 3 procent minder aanvragen zijn gedaan dan een jaar geleden. Vooral voor bijvoorbeeld het verbouwen of verduurzamen van een woning zijn minder verzoeken gedaan.
15 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV is blij dat het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid het RIVM heeft gevraagd een onderzoek in te stellen naar de gezondheidsschade door de uitstoot van vliegtuigmotoren onder medewerkers op Schiphol. Dat is volgens de vakbond hard nodig voor de duizenden werknemers die dagelijks in de vliegtuiguitstoot werken.
15 uur geleden