Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Grootste banengroei in Zuidoost-Brabant dankzij ASML

Grootste banengroei in Zuidoost-Brabant dankzij ASML

AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinemaker ASML helpt de regio Zuidoost-Brabant aan de grootste groei van het aantal banen in heel Nederland. Volgens een nieuw rapport van uitkeringsinstantie UWV kunnen er eind volgend jaar bijna 3 procent meer mensen in de regio werken dan begin vorig jaar, dankzij de groei van het in Veldhoven gevestigde ASML en toeleveranciers. In omliggende gebieden neemt het aantal banen veel minder hard toe of juist af, onder meer door vergrijzing.

Het is nog wel de vraag of ASML en gerelateerde ondernemingen zoals juristen en onderzoeksbureaus dit personeel ook weten te vinden. De regio hoort namelijk al bij de gebieden waar de arbeidsmarkt het krapst is. In Zuidoost-Brabant zijn zeker vijf keer zoveel vacatures als kortdurend werklozen, de indicator waarmee het UWV de krapte berekent. Alleen in Midden-Utrecht en Gorinchem is de arbeidsmarkt krapper.

"Wat ik leuk vond aan deze bevinding, is dat het aantal banen in de industrie volgend jaar in bijna alle regio's krimpt, behalve in Zuidoost-Brabant", vertelt UWV-arbeidsmarktadviseur Suzanne IJzerman. "En dat is grotendeels te linken aan ASML en toeleveranciers. Maar de hele keten is er sterk aanwezig, zoals ook juristen en andere zakelijke dienstverlening."

VDL Nedcar

Het verdwijnen van een belangrijk bedrijf, autoproducent VDL Nedcar in Born, zorgt in Zuid-Limburg juist voor het verdwijnen van zo'n 2 procent van de banen in drie jaar tijd. Volgens IJzerman is het de afgelopen jaren niet vaak voorgekomen dat het aantal banen in een regio daalt. In heel Limburg speelt ook mee dat de bevolking relatief oud is, waardoor er minder mensen nodig zijn om bijvoorbeeld in het onderwijs of de winkels te werken. Dat proces zal door de toenemende vergrijzing de komende jaren alleen maar versnellen.

Ook Zeeland heeft last van een ouder wordende bevolking. Maar door het grote aantal toeristen in de provincie zijn daar wel veel werknemers nodig. Daardoor geldt voor de Zeeuwse arbeidsmarkt ook de stempel 'zeer krap', waarvan sprake is als er minstens vier keer zoveel vacatures zijn als kortdurend werklozen.

Randstad

Ook veel andere regio's kennen nog een zeer krappe arbeidsmarkt, met name rond de Randstad. "In de meeste regio's is de spanning iets lager dan vorig jaar, maar deze blijft nog steeds zeer hoog", stelt IJzerman.

Meer uit Financieel

Amerikaanse boete voor KLM om vliegen boven Irak

WASHINGTON (ANP) - KLM heeft een boete van 320.000 dollar gekregen van het Amerikaanse ministerie van Transport. De Amerikanen bestraffen de maatschappij, omdat ze bij vluchten met zogenoemde codeshare van Delta Air Lines door luchtruim is gevlogen waarvoor beperkingen van de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gelden.

14 minuten geleden
AEX sluit licht hoger, Shell bovenaan na stijgende olieprijzen

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een kleine plus gesloten. Beleggers waren voorzichtig door de stijgende olieprijzen en zorgen rond AI. Olie- en gasproducent Shell en oliedienstverlener SBM Offshore profiteerden op het Damrak van de duurdere olie.

22 minuten geleden
NCSC: kans fors misbruik kwetsbaarheden PHP kleiner dan gedacht

DEN HAAG (ANP) - Het misbruiken van de twee kwetsbaarheden in programmeertaal PHP is ingewikkeld en de kans op grootschalig misbruik is kleiner dan eerder ingeschat. Dat meldt het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) na verder onderzoek.

1 uur geleden
Politie start strafrechtelijk onderzoek naar cyberaanval Ahold

ZAANDAM (ANP) - De politie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar de cyberaanval die de afgelopen tijd voor grote problemen zorgde bij Albert Heijn en andere ketens van winkelconcern Ahold Delhaize. Dat meldt een woordvoerder van de politie aan het ANP.

1 uur geleden
KLM schrapt vrijdag en zaterdag klein aantal vluchten om wind

SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM heeft vrijdag twintig vluchten geannuleerd vanwege de harde wind in Nederland. Zaterdag komen er daar nog 22 bij, laat een woordvoerster weten.

1 uur geleden
Moderna zakt verder op Wall Street na uitgelekte testresultaten

NEW YORK (ANP) - Moderna ging vrijdag 7,1 procent omlaag op de beurzen in New York. De farmaceut raakte een dag eerder al bijna 18 procent aan beurswaarde kwijt na uitgelekte resultaten van een mogelijk nieuw vaccin tegen huidkanker van het bedrijf. Hoewel het vaccin, dat Moderna samen met branchegenoot Merck heeft ontwikkeld, het risico op terugkeer of overlijden door huidkanker flink verlaagt, bleven de resultaten achter bij de hoge verwachtingen van beleggers.

2 uur geleden
AH verwacht woensdag weer volledige boodschappenbezorging

ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn verwacht dat vanaf aankomende woensdag alle boodschappen weer bezorgd kunnen worden. De capaciteit is, na een cybersecurityincident van ongeveer twee weken geleden, nog niet terug op het oude niveau. Die ligt momenteel op een derde van normaal.

4 uur geleden