Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Grootste banengroei in Zuidoost-Brabant dankzij ASML

Grootste banengroei in Zuidoost-Brabant dankzij ASML

AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinemaker ASML helpt de regio Zuidoost-Brabant aan de grootste groei van het aantal banen in heel Nederland. Volgens een nieuw rapport van uitkeringsinstantie UWV kunnen er eind volgend jaar bijna 3 procent meer mensen in de regio werken dan begin vorig jaar, dankzij de groei van het in Veldhoven gevestigde ASML en toeleveranciers. In omliggende gebieden neemt het aantal banen veel minder hard toe of juist af, onder meer door vergrijzing.

Het is nog wel de vraag of ASML en gerelateerde ondernemingen zoals juristen en onderzoeksbureaus dit personeel ook weten te vinden. De regio hoort namelijk al bij de gebieden waar de arbeidsmarkt het krapst is. In Zuidoost-Brabant zijn zeker vijf keer zoveel vacatures als kortdurend werklozen, de indicator waarmee het UWV de krapte berekent. Alleen in Midden-Utrecht en Gorinchem is de arbeidsmarkt krapper.

"Wat ik leuk vond aan deze bevinding, is dat het aantal banen in de industrie volgend jaar in bijna alle regio's krimpt, behalve in Zuidoost-Brabant", vertelt UWV-arbeidsmarktadviseur Suzanne IJzerman. "En dat is grotendeels te linken aan ASML en toeleveranciers. Maar de hele keten is er sterk aanwezig, zoals ook juristen en andere zakelijke dienstverlening."

VDL Nedcar

Het verdwijnen van een belangrijk bedrijf, autoproducent VDL Nedcar in Born, zorgt in Zuid-Limburg juist voor het verdwijnen van zo'n 2 procent van de banen in drie jaar tijd. Volgens IJzerman is het de afgelopen jaren niet vaak voorgekomen dat het aantal banen in een regio daalt. In heel Limburg speelt ook mee dat de bevolking relatief oud is, waardoor er minder mensen nodig zijn om bijvoorbeeld in het onderwijs of de winkels te werken. Dat proces zal door de toenemende vergrijzing de komende jaren alleen maar versnellen.

Ook Zeeland heeft last van een ouder wordende bevolking. Maar door het grote aantal toeristen in de provincie zijn daar wel veel werknemers nodig. Daardoor geldt voor de Zeeuwse arbeidsmarkt ook de stempel 'zeer krap', waarvan sprake is als er minstens vier keer zoveel vacatures zijn als kortdurend werklozen.

Randstad

Ook veel andere regio's kennen nog een zeer krappe arbeidsmarkt, met name rond de Randstad. "In de meeste regio's is de spanning iets lager dan vorig jaar, maar deze blijft nog steeds zeer hoog", stelt IJzerman.

Meer uit Financieel

Van Rij: Europa moet defensieaanbestedingen versnellen

WASHINGTON (ANP) - Europa kan een serieuze defensieindustrie opzetten, maar dan moet er wel meer werk gemaakt worden van standaardisatie en snellere aanbestedingsprocedures. Daarop hamert de Nederlandse bestuurder bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij in gesprek met het ANP.

31 minuten geleden
Zelfrijdende software Tesla toegelaten op openbare weg Nederland

AMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.

9 uur geleden
Einde winstreeks Wall Street, olieprijzen wel omlaag

NEW YORK (ANP) - Aan de winstreeks op Wall Street van de laatste dagen kwam vrijdag een einde. De graadmeters op de aandelenbeurzen in New York gingen overwegend met verliezen de handel uit. Beleggers leken wat voorzichtiger te worden in aanloop naar de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran, die in het weekend beginnen.

11 uur geleden
KLM vliegt tot in juni niet naar Dubai

AMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de hervatting van zijn vluchten van en naar Dubai uitgesteld tot in juni. Ondanks het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten van deze week vindt de luchtvaartmaatschappij de situatie in de regio nog steeds te onzeker. Daarom is besloten de vluchten tot en met 14 juni te annuleren.

11 uur geleden
NAM begint met werkzaamheden voor hervatten gaswinning Warffum

ASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) begint maandag met werkzaamheden om de gaswinning in het Groningse Warffum te hervatten. De gaswinning op de locatie was tijdelijk stilgelegd. Bij het opstarten bleek dat zich een hoeveelheid water en zand in de bodem van de put heeft opgehoopt. Daarom moet de put worden schoongemaakt.

12 uur geleden
Kerstman mag van regering-Trump fooi aftrekken van belastingen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Kerstmannen zijn de nieuwste begunstigden van Donald Trumps nieuwe regeling voor belastingaftrek van fooien. Het Amerikaanse ministerie van Financiën en belastingdienst IRS hebben vrijdag verduidelijkt dat imitatoren van beroemdheden of bepaalde karakters, waaronder ook mensen die als kerstman optreden, jaarlijks tot 25.000 dollar aan inkomen uit fooien kunnen aftrekken van hun belastingen.

12 uur geleden
Amsterdamse beurs gaat met winst het weekend in

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag hoger gesloten. Daarmee lijkt het optimisme onder beleggers over het standhouden van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten verder toegenomen.

15 uur geleden