Grootmetaal bereikt cao-akkoord, 9 procent loonsverhoging
ZOETERMEER (ANP) - Werknemers in de grootmetaal krijgen vanaf december in stappen 9 procent meer loon. Dat is een van de uitkomsten van de cao-onderhandelingen. Werkgevers en bonden kwamen in de nacht van woensdag op donderdag tot een akkoord. Onder de grootmetaal vallen onder meer vliegtuigonderdelenfabrikant Fokker, chipbedrijf ASML en vrachtwagenproducent Scania. De sector telt circa 150.000 medewerkers. Leden van de vakbond moeten nog wel instemmen met het akkoord.
Naast de loonsverhoging nemen werkgevers maandelijks 60 euro pensioenpremie extra voor hun rekening. Daarmee gaan werknemers met een modaal inkomen er nog eens 2 procent op vooruit. Voor medewerkers met een lager loon ligt dat percentage hoger.
Bij de onderhandelingen over de vorige cao werd nog maandenlang gestaakt, onder meer bij Tata Steel Nederland en Scania. Ook eerdere cao’s kwamen moeizaam tot stand. ASML weet dat eerder aan het feit dat de sector bestaat uit verschillende bedrijven, van kleine scheepsbouwers tot leveranciers van keukens.
Volgens bestuurder van FNV Metaal Albert Kuiper is het onderhandelingstraject dit jaar anders verlopen. Hij schrijft dat toe aan "deze tijd waarin veel mensen de eindjes nauwelijks aan elkaar kunnen knopen". Volgens hem moesten vakbonden en werkgevers daarom snel tot een akkoord komen. "Met dit akkoord wordt het dagelijks leven voor alle 150.000 werknemers beter betaalbaar", aldus Kuiper.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - KLM heeft een boete van 320.000 dollar gekregen van het Amerikaanse ministerie van Transport. De Amerikanen bestraffen de maatschappij, omdat ze bij vluchten met zogenoemde codeshare van Delta Air Lines door luchtruim is gevlogen waarvoor beperkingen van de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gelden.
33 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een kleine plus gesloten. Beleggers waren voorzichtig door de stijgende olieprijzen en zorgen rond AI. Olie- en gasproducent Shell en oliedienstverlener SBM Offshore profiteerden op het Damrak van de duurdere olie.
41 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het misbruiken van de twee kwetsbaarheden in programmeertaal PHP is ingewikkeld en de kans op grootschalig misbruik is kleiner dan eerder ingeschat. Dat meldt het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) na verder onderzoek.
1 uur geledenZAANDAM (ANP) - De politie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar de cyberaanval die de afgelopen tijd voor grote problemen zorgde bij Albert Heijn en andere ketens van winkelconcern Ahold Delhaize. Dat meldt een woordvoerder van de politie aan het ANP.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM heeft vrijdag twintig vluchten geannuleerd vanwege de harde wind in Nederland. Zaterdag komen er daar nog 22 bij, laat een woordvoerster weten.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Moderna ging vrijdag 7,1 procent omlaag op de beurzen in New York. De farmaceut raakte een dag eerder al bijna 18 procent aan beurswaarde kwijt na uitgelekte resultaten van een mogelijk nieuw vaccin tegen huidkanker van het bedrijf. Hoewel het vaccin, dat Moderna samen met branchegenoot Merck heeft ontwikkeld, het risico op terugkeer of overlijden door huidkanker flink verlaagt, bleven de resultaten achter bij de hoge verwachtingen van beleggers.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn verwacht dat vanaf aankomende woensdag alle boodschappen weer bezorgd kunnen worden. De capaciteit is, na een cybersecurityincident van ongeveer twee weken geleden, nog niet terug op het oude niveau. Die ligt momenteel op een derde van normaal.
4 uur geleden