
Groothandelaren: we lijden verlies, levering medicijnen in gevaar
DEN HAAG (ANP) - "De distributie van geneesmiddelen is verlieslatend en niet langer houdbaar", stelt de bond van farmaceutische groothandelaren BG Pharma. Als er niet wordt ingegrepen zullen vier belangrijke groothandels dit jaar miljoenen euro's verlies lijden. Dat kan de levering van geneesmiddelen aan patiënten via apotheken en ziekenhuizen volgens BG Pharma in gevaar brengen.
De bond liet een studie naar de situatie uitvoeren door adviesbureau SiRM. Het rapport werd dinsdagmiddag aangeboden aan zorgminister Ernst Kuipers. Voorzitter van BG Pharma Léon Tinke: "Wij staan op een punt dat we onomkeerbare stappen moeten nemen. Denk aan het schrappen van verlieslatende geneesmiddelen uit ons assortiment." Het gaat onder meer om medicatie tegen hartfalen, antidepressiva en bloedverdunners, zegt Tinke. "Dat heeft enorme gevolgen voor veelal kwetsbare patiënten die afhankelijk zijn van hun geneesmiddelen. Dit kan vrijwel iedere Nederlander raken."
De problemen spelen bij de zogenoemde volgesorteerde groothandels. Dat zijn handelaren met een breed assortiment aan medicatie, die leveren aan apotheken en ziekenhuizen. De kosten voor deze bedrijven zijn de afgelopen jaren - en zeker recentelijk - enorm opgelopen, meldt BG Pharma. Dat komt door onder meer de gestegen energieprijzen en hogere lonen.
En dat terwijl de vergoedingen voor een deel van de medicatie al jaren stilstaan, zo legt Tinke uit. Bovendien zijn groothandelaren sinds 1 januari van dit jaar verplicht een noodvoorraad medicijnen van meerdere weken aan te houden. Daarmee moeten de oplopende medicijntekorten in Nederland worden ondervangen. Zo'n extra voorraad kost alleen wel geld, zegt BG Pharma. De geneesmiddelen moeten ingeslagen en beheerd worden. Tinke: "Als er geen extra geld is kan er ook geen veiligheidsvoorraad zijn."
Tekorten aan geneesmiddelen lijken een steeds groter wordend probleem in Nederland. Zo stelde medicijnautoriteit CBG eerder op de dag nog dat farmaceutische bedrijven vorig jaar veel vaker gemeld hebben dat ze leveringsproblemen verwachtten dan in 2021. Ook hebben fabrikanten, groothandels en apothekers vaker toestemming gekregen om een alternatief medicijn uit het buitenland te halen zodat tekorten werden vermeden. Het CBG noemt de stijgende cijfers "zorgwekkend".
Meer uit Gezond
BRUSSEL (ANP/RTR) - De EU en de VS hebben afgesproken intensiever te onderhandelen over een mogelijke handelsovereenkomst, zei Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) voorafgaand aan de bijeenkomst van EU-handelsministers. Šefčovič zei te hebben gebeld met de Amerikaanse minister van Handel Howard Lutnick hierover. Hij verwacht Lutnick binnenkort in Brussel voor besprekingen.
1 dag geledenMECHELEN (ANP) - Biotechnoloog Galapagos komt terug op een in januari aangekondigde splitsing van het bedrijf. De aan de Amsterdamse beurs genoteerde onderneming meldt de splitsing te heroverwegen "naar aanleiding van ontwikkelingen in regelgeving en de markt". Om dit proces in goede banen te leiden stelt Galapagos een nieuwe topman aan in de persoon van Henry Gosebruch. Hij volgt Paul Stoffels op, die eerder al had aangekondigd met pensioen te gaan.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna 40 procent van 12- tot en met 16-jarigen die vapen zegt daaraan verslaafd te zijn, aldus onderzoekers van Motivaction in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid. Ongeveer een derde van hen vapet dagelijks. Ook heeft 1 op de 10 van alle 12-jarigen al eens gevaped. Het kabinet start een campagne om ouders bewust te maken van de gevaren van vapen.
4 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - De afgelopen dagen hebben ongeveer 850 mensen gratis hun lever laten testen bij de RAI Amsterdam. Daar vond tot en met zaterdag het artsencongres van de European Association for the Study of the Liver (EASL) plaats.
6 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Een geneesmiddel dat wordt voorgeschreven aan mensen met kaalheid of prostaatklachten kan leiden tot zelfmoordgedachten. De bijwerking van finasteride is aangetoond en daarom komt er een extra waarschuwingskaart in de verpakkingen. Dat hebben de Europese toezichthouder EMA en het Nederlandse College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) bekendgemaakt.
1 week geledenGRONINGEN (ANP) - Vapen veroorzaakt soms zeer ernstige acute longproblemen, waardoor gebruikers op de rand van de dood kunnen belanden. Vijf concrete gevallen waarover RTL Nieuws donderdag berichtte, vormen "het topje van de ijsberg", denkt voorzitter Henk Kramer van de Nederlandse Vereniging van Artsen voor Longziekten en Tuberculose (NVALT).
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - 85 procent van de artsen krijgt te maken met patiënten die verkeerd geïnformeerd zijn. Patiënten twijfelen vaker aan het medisch advies van hun arts of negeren het zelfs, meldt artsenfederatie KNMG.
1 week geleden