Groothandelaren: we lijden verlies, levering medicijnen in gevaar
DEN HAAG (ANP) - "De distributie van geneesmiddelen is verlieslatend en niet langer houdbaar", stelt de bond van farmaceutische groothandelaren BG Pharma. Als er niet wordt ingegrepen zullen vier belangrijke groothandels dit jaar miljoenen euro's verlies lijden. Dat kan de levering van geneesmiddelen aan patiënten via apotheken en ziekenhuizen volgens BG Pharma in gevaar brengen.
De bond liet een studie naar de situatie uitvoeren door adviesbureau SiRM. Het rapport werd dinsdagmiddag aangeboden aan zorgminister Ernst Kuipers. Voorzitter van BG Pharma Léon Tinke: "Wij staan op een punt dat we onomkeerbare stappen moeten nemen. Denk aan het schrappen van verlieslatende geneesmiddelen uit ons assortiment." Het gaat onder meer om medicatie tegen hartfalen, antidepressiva en bloedverdunners, zegt Tinke. "Dat heeft enorme gevolgen voor veelal kwetsbare patiënten die afhankelijk zijn van hun geneesmiddelen. Dit kan vrijwel iedere Nederlander raken."
De problemen spelen bij de zogenoemde volgesorteerde groothandels. Dat zijn handelaren met een breed assortiment aan medicatie, die leveren aan apotheken en ziekenhuizen. De kosten voor deze bedrijven zijn de afgelopen jaren - en zeker recentelijk - enorm opgelopen, meldt BG Pharma. Dat komt door onder meer de gestegen energieprijzen en hogere lonen.
En dat terwijl de vergoedingen voor een deel van de medicatie al jaren stilstaan, zo legt Tinke uit. Bovendien zijn groothandelaren sinds 1 januari van dit jaar verplicht een noodvoorraad medicijnen van meerdere weken aan te houden. Daarmee moeten de oplopende medicijntekorten in Nederland worden ondervangen. Zo'n extra voorraad kost alleen wel geld, zegt BG Pharma. De geneesmiddelen moeten ingeslagen en beheerd worden. Tinke: "Als er geen extra geld is kan er ook geen veiligheidsvoorraad zijn."
Tekorten aan geneesmiddelen lijken een steeds groter wordend probleem in Nederland. Zo stelde medicijnautoriteit CBG eerder op de dag nog dat farmaceutische bedrijven vorig jaar veel vaker gemeld hebben dat ze leveringsproblemen verwachtten dan in 2021. Ook hebben fabrikanten, groothandels en apothekers vaker toestemming gekregen om een alternatief medicijn uit het buitenland te halen zodat tekorten werden vermeden. Het CBG noemt de stijgende cijfers "zorgwekkend".
Meer uit Gezond
UTRECHT (ANP) - Patiënten hebben veel moeite om te vinden waar ze de beste zorg kunnen krijgen. Informatie over de kwaliteit van behandelingen is nauwelijks beschikbaar. Er zijn wel landelijke doelstellingen, maar die worden niet gehaald. Zorginstituut Nederland en belangenorganisatie Patiëntenfederatie Nederland concluderen dat na een gezamenlijk onderzoek.
18 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Inwoners van het aardbevingsgebied in Groningen hebben aantoonbaar vaker last van angsten en depressieve klachten, stellen het UMCG en de Rijksuniversiteit Groningen. Onderzoekers hebben het verband tussen de aardbevingen door de gaswinning en de toename van mentale klachten naar eigen zeggen bewezen.
2 dagen geledenHAARLEM (ANP) - De Noord-Hollandse politiek heeft gezondheid een centrale plek gegeven in het provinciale beleid. Een meerderheid van Provinciale Staten (48-4) stemde in met het voorgestelde beleidskader, waarin staat dat een gezonde leefomgeving "volwaardig moet worden meegewogen" bij alle keuzes die de provincie maakt. Alleen PVV en Forum voor Democratie stemden tegen.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Arbeidsinspectie legt boetes op van in totaal zo'n 700.000 euro aan een hogeschool in Noord-Brabant en twee zorginstellingen uit Flevoland en Drenthe. De organisaties zouden volgens de inspectie tientallen Indonesische verpleegkundigen onder valse voorwendselen naar Nederland hebben gehaald om hier te werken.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van de kraamzorg staat onder druk. Door stijgende personeelstekorten krijgen zwangeren en kraamvrouwen steeds minder uren dan ze nodig hebben. Dat brengt risico's met zich mee, vooral voor vrouwen in een kwetsbare situatie. Dat meldt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd op basis van onderzoek door het RIVM, Zorginstituut Nederland en toezicht van de inspectie zelf.
1 week geledenSON (ANP) - In 2025 was het verzuim door stressklachten bij vrouwen twee keer zo hoog als bij mannen. Dat blijkt uit cijfers van arbodienstverleners ArboNed en HumanCapitalCare.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Huisartsenvereniging LHV is kritisch over een nieuwe website voor abortuszorg, thuisabortus.nl. Via de site kunnen mensen die kort zwanger zijn, maar dat niet willen, een recept krijgen voor de abortuspil. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) benadrukt dat het online verstrekken van medicatie in principe toegestaan is. Wel onderzoekt de inspectie of de site zich aan de wet- en regelgeving houdt.
1 week geleden