Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Groot verlies industrieconcern 3M door PFAS-miljardenschikking

Groot verlies industrieconcern 3M door PFAS-miljardenschikking

ST. PAUL (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse industrieconcern 3M is vorig jaar diep in de rode cijfers beland als gevolg van een miljardenschikking in de Verenigde Staten rond milieuvervuiling door PFAS-stoffen. Ook moest 3M miljarden uittrekken voor een schikking rond honderdduizenden rechtszaken over defecte oordopjes voor Amerikaanse soldaten.

Het nettoverlies over 2023 kwam uit op 7 miljard dollar. In juni trof 3M een regeling met een aantal Amerikaanse steden en lokale overheden van meer dan 12 miljard dollar rond PFAS. 3M maakt al jaren poly- en perfluoralkylstoffen, kortweg PFAS, voor bijvoorbeeld blusschuim en waterafstotende kleding.

De chemische stoffen zijn niet afbreekbaar in de natuur en kunnen nauwelijks door het menselijk lichaam worden afgevoerd, wat tot zorgen heeft geleid over milieuverontreiniging en schade voor de gezondheid. Er lopen nog tal van andere rechtszaken rond PFAS die het bedrijf mogelijk opnieuw miljarden zullen kosten. 3M gaat vanaf 2025 stoppen met de productie van PFAS.

Gehoorschade

In augustus kwam daar een schikking van 6 miljard dollar rond oordopjes bovenop. Veel veteranen van het Amerikaanse leger hadden 3M aangeklaagd omdat ze gehoorschade hadden opgelopen door de defecte oordopjes. In totaal ging het om 300.000 rechtszaken. Die zaken werden gebundeld in een groot juridisch proces dat werd afgekocht door 3M.

Nederland en Vlaanderen hebben een rechtszaak aangespannen tegen 3M over de lozing van PFAS-stoffen in de Schelde door een fabriek van het bedrijf in het Belgische Zwijndrecht, in de buurt van Antwerpen. Daarbij wordt geƫist dat 3M die giftige stoffen opruimt. De rivier stroomt naar de Westerschelde in Zeeland.

Vis, schaal- en schelpdieren

Ook wil Nederland 3M aansprakelijk stellen voor de schade. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) heeft gezegd dat diverse soorten vis, schaal- en schelpdieren uit de Westerschelde zulke hoge concentraties PFAS bevatten dat het raadzaam is die zo min mogelijk te eten.

De omzet van 3M, dat ook bekend is van bijvoorbeeld Post-it-notitiebriefjes en Scotch-tape, zakte vorig jaar met 4,5 procent tot 32,7 miljard dollar. Door moeilijkere marktomstandigheden is 3M bezig duizenden banen te schrappen.

Meer uit Financieel

Texas onderzoekt ticketsite StubHub na klachten over WK-kaarten

AUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Openbaar aanklagers in de Amerikaanse staat Texas zijn een onderzoek begonnen naar ticketwebsite StubHub na klachten rondom kaartjes voor het WK voetbal. Mensen die dachten via de doorverkoopsite kaartjes te hebben bemachtigd, zouden kort voor de wedstrijd bericht hebben gekregen dat de tickets niet beschikbaar waren.

12 uur geleden
AEX sluit handelsweek hoger, chipbedrijven bij winnaars

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een plus het weekend ingegaan. De chipbedrijven stonden bij de grootste stijgers en lieten daarmee herstel zien na de koersverliezen van de afgelopen dagen.

15 uur geleden
EBN begint met het vullen van gasopslag Grijpskerk

UTRECHT (ANP) - Energie Beheer Nederland (EBN) is begonnen met het vullen van de gasopslag in Grijpskerk. Het staatsbedrijf heeft een overeenkomst gesloten met de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), de eigenaar van de opslag, voor het gebruik tot 1 april volgend jaar.

17 uur geleden
CNV vreest minimale stagevergoedingen na kabinetsvoorstel

UTRECHT (ANP) - De jongerentak van CNV is blij dat het kabinet een verplichte stagevergoeding wil invoeren voor mbo-, hbo- en wo-studenten. De vakbond vreest echter voor symbolische vergoedingen, omdat er geen minimumbedrag bijhoort.

20 uur geleden
Eerste geldautomaten van DNB geopend op Saba en Sint Eustatius

AMSTERDAM (ANP) - Op Saba en Sint Eustatius zijn deze week de eerste geldautomaten van De Nederlandsche Bank (DNB) geopend. De centrale bank kondigde vorig jaar al aan zijn diensten uit te breiden met contant geldvoorzieningen in Caribisch Nederland om het voor inwoners, ondernemers en bezoekers makkelijker te maken om contant geld op te nemen.

20 uur geleden
Duitse regering blijft rekenen op beursgang defensiebedrijf KNDS

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse regering blijft erop rekenen dat het Frans-Duitse defensiebedrijf KNDS een beursgang zal maken. KNDS stelde eerder deze week zijn beursgang op de aandelenmarkten in Frankfurt en Parijs uit vanwege de onrustige marktomstandigheden in de Europese defensiesector.

21 uur geleden
Wereldwijde voedselprijzen dalen voor tweede maand op rij

ROME (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De wereldwijde voedselprijzen zijn in juni opnieuw licht gedaald, meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). In mei namen de voedselprijzen ook al iets af vergeleken met het hoogste punt in drie jaar in april.

21 uur geleden