Groot protest in Georgië tegen 'Russische wet'
TBILISI (ANP/AFP/RTR) - Zo'n 8000 mensen hebben in Tbilisi gedemonstreerd tegen een omstreden wetsvoorstel over 'buitenlandse agenten' dat de regering nieuw leven heeft ingeblazen. Vorig jaar werd de wet nog van tafel geveegd na felle protesten.
Vorige week zei de regeringspartij Georgische Droom de wet opnieuw in te willen dienen om transparantie te krijgen over de financiering van organisaties. Volgens de wet kunnen organisaties die meer dan 20 procent van hun inkomsten uit het buitenland ontvangen worden aangemerkt als 'buitenlandse agent'.
Volgens critici van de wet is het een middel om dissidente stemmen de kop in te drukken, naar Russisch voorbeeld. Demonstranten scandeerden leuzen tegen "de Russische wet". De Europese Unie zei vorige week al "ernstige zorgen" te hebben over het besluit.
Westen
In maart 2023 gingen duizenden mensen de straat op tegen de wet, waardoor de regering zich toen genoodzaakt zag het voorstel in te trekken.
Georgië heeft jarenlang geprobeerd de relaties met het Westen aan te halen, maar de huidige regering zoekt volgens tegenstanders juist aansluiting bij Rusland.
Meer uit Buitenland
CANBERRA (ANP) - Kunstmatige intelligentie (AI) van het bedrijf OpenAI heeft een Australische overheidswebsite binnengedrongen, meldt de Australische premier Anthony Albanese aan de Sydney Morning Herald. Het AI-programma had daardoor ook toegang tot medische gegevens die niet openbaar zijn.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zegt "diep bezorgd" te zijn over het oplaaiende geweld tussen de Tigray-rebellen en het Ethiopische leger in het noorden van het land. De diplomatieke dienst van de EU roept op tot de-escalatie en stelt dat het "nog niet te laat" is om terug te keren naar de afspraken van het vredesakkoord uit 2022.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oekraïne heeft twee Noord-Koreaanse krijgsgevangenen overgeleverd aan Zuid-Korea, meldde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in zijn toespraak bij de Verenigde Naties. Seoul had eerder al aangegeven die mannen graag op te vangen, maar Kyiv had nog niet aangegeven of dat ook het plan was.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De voormalige machtige filmproducent Harvey Weinstein heeft bij de nieuwe behandeling van een zaak rond seksueel geweld vijftien jaar gevangenisstraf gekregen. Het gaat om het misbruik van zijn voormalige productieassistent Miriam Haley.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - België doet in 2027 mee aan het Eurovisiesongfestival. Dat heeft de Vlaamse publieke omroep woensdag bekendgemaakt. In verschillende landen, waaronder Nederland, zagen zenders en omroepen daar vorig jaar nog van af uit onvrede over de deelname van Israël.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten hebben de Russische president Vladimir Poetin uitgenodigd voor een top van de G20 in december, maakte de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bekend. Hij had woensdag een ontmoeting met zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov tijdens een bijeenkomst van de Verenigde Naties in New York.
7 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - De burgemeester van Ankara heeft zijn vertrek aangekondigd bij de oppositiepartij CHP. Mansur Yavaş zet zijn politieke loopbaan voort als onafhankelijk politicus, zo heeft hij aangekondigd op X. Hij geldt als een van de belangrijkste oppositiepolitici van het land.
7 uur geleden