Groot protest in Brussel tegen regime Iran
BRUSSEL (ANP/BELGA) - Iraniërs uit heel Europa hebben in Brussel massaal gedemonstreerd tegen het regime in Iran. De organisatoren gingen uit van tienduizenden deelnemers, de politie hield het op ongeveer tienduizend. Demonstranten zijn toegesproken door prominenten als de voormalige Amerikaanse vicepresident Mike Pence, de Belgische oud-premier Guy Verhofstadt en John Bercow, voormalig voorzitter van het Britse Lagerhuis.
De betogers verzamelden zich onder meer bij het Atomium, een toeristische trekpleister in de Belgische hoofdstad. "We staan hier vandaag om onze stem te laten horen tegen het Iraanse regime en om Maryam Rajavi, de voorzitster van de Nationale Raad van het Iraanse verzet, te ondersteunen in haar pleidooi voor een Iraanse democratie", aldus een woordvoerder van de Nationale Raad van het Iraanse Verzet.
Rajavi verklaarde tijdens haar toespraak dat het tijd is voor verandering in haar thuisland. "De oplossing voor de Iraanse crisis is de omverwerping van de complete religieuze tirannie. Het Iraanse volk is daar nog nooit zo klaar voor geweest als nu en de samenleving staat onder hoogspanning", zei de dissident. Toeschouwers juichten en zwaaiden met vlaggen.
Deelnemers
Deelnemers komen uit allerlei landen. Een aanwezige verslaggever van de VRT zag bussen uit Duitsland, Polen, het Verenigd Koninkrijk en Nederland. De omroep bericht dat ook veel vrouwen onder de betogers zijn. Iran wordt sinds de Iraanse revolutie van eind jaren zeventig bestuurd door een islamitisch regime en vrouwen hebben in het openbare leven allerlei beperkingen opgelegd gekregen.
De organisatoren sturen aan op Europese sancties om het Iraanse regime te verzwakken. Ook willen ze dat de Revolutionaire Garde, een gewapende steunpilaar van de machthebbers, op de terreurlijst komt. Pence zei dat de Iraanse machthebbers banger zijn voor dissidenten in het buitenland dan voor andere mogendheden. Daarom wordt overgegaan tot intimidatie, betoogde hij voor de mensenmassa. "Maar die intimidatie is duidelijk mislukt. De Iraniërs zijn niet bang meer."
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.
7 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten hebben melding gemaakt van nieuwe Iraanse aanvallen. De luchtafweer komt in actie om raketten en drones uit te schakelen, zeggen de autoriteiten in de Golfstaat.
7 uur geledenASHKELON (ANP/AFP/RTR) - Een Israëlische rechtbank heeft het voorarrest verlengd van twee activisten die van boten waren gehaald die naar de Gazastrook voeren. Dat moet de autoriteiten meer tijd geven om de Spanjaard Saif Abu Keshek en de Braziliaan Thiago Avila te verhoren, zegt hun advocaat.
7 uur geleden