Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Groot overschot zonnestroom leidt vaker tot negatieve stroomprijs

Groot overschot zonnestroom leidt vaker tot negatieve stroomprijs

ARNHEM (ANP) - Het aantal uren dat de stroomprijzen in Nederland negatief zijn, neemt toe, meldt netbeheerder TenneT donderdag in een update over de elektriciteitsmarkten. Dat gebeurde vorig jaar vooral in de zomermaanden, wanneer er overdag vaak een groot overschot aan elektriciteit wordt geproduceerd door zonnepanelen. Mensen met een dynamisch energiecontract profiteren daarvan: zij krijgen dan tijdelijk geld toe als zij bijvoorbeeld een wasje draaien of hun elektrische auto opladen.

Het aantal uren in Nederland met negatieve stroomprijzen liep vorig jaar met 45 procent op tot 458 uur. Aan de andere kant daalde het aantal uren met zeer hoge prijzen van meer dan 200 euro per megawattuur tot 98 uur.

De gemiddelde groothandelsprijs voor elektriciteit in Nederland bedroeg in 2024 77 euro per megawattuur. Dat is bijna een vijfde minder dan het jaar ervoor, dankzij lagere prijzen voor aardgas en steenkool en de groei van elektriciteit uit hernieuwbare energiebronnen. De gemiddelde groothandelsprijs voor elektriciteit in het noordwesten van Europa daalde vorig jaar met 26 procent tot 71 euro per megawattuur.

45 procent van stroomproductie

Gas blijft de belangrijkste energiebron voor de elektriciteitsproductie, maar de hernieuwbare stroomproductie in Nederland blijft toenemen, signaleert TenneT. Vorig jaar vormde de productie uit zon- en windenergie 45 procent van de totale stroomproductie.

De CO2-uitstoot van de Nederlandse elektriciteitssector daalde vorig jaar met 15 procent, maar dit was de kleinste daling in drie jaar. "De terugval in tempo kan deels worden verklaard doordat de afbouw van fossiele productie langzamer verloopt dan voorheen", constateert TenneT.

Meer uit Financieel

Minister Financiën VS naar Japan en Zuid-Korea in aanloop top

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat op bezoek in Japan en Zuid-Korea in aanloop naar de top tussen president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping in Beijing die komende week plaatsvindt.

57 minuten geleden
Krant: modehuis Armani kan belang verdelen onder beoogde kopers

MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Het Italiaanse modehuis Armani kan mogelijk een minderheidsbelang van 15 procent dat te koop wordt gezet gaan verdelen onder drie beoogde kopers. Dat meldt de krant La Repubblica. Die verkoop maakt deel uit van de wensen van de vorig jaar overleden oprichter Giorgio Armani.

4 uur geleden
Topman Aramco: wereld 1 miljard vaten olie misgelopen door oorlog

RIYAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De wereld heeft door de oorlog in het Midden-Oosten in de afgelopen twee maanden de levering van ongeveer 1 miljard vaten olie misgelopen. Het zal tijd kosten voor de oliemarkt om te stabiliseren zodra de leveringen weer op gang komen. Dat zei topman Amin Nasser van het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco na bekendmaking van kwartaalcijfers.

6 uur geleden
Bloomberg: lng-tanker uit Qatar door Straat van Hormuz

DOHA (ANP/BLOOMBERG) - Een tanker met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Qatar is door de Straat van Hormuz gevaren. Volgens persbureau Bloomberg is dat de eerste lng-tanker uit Qatar die door de belangrijke waterweg is gegaan sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten.

6 uur geleden
Meer winst Saudi Aramco ondanks verstoring export door oorlog

RIYAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco heeft in het eerste kwartaal meer winst geboekt dankzij de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Wel verstoort de Iranoorlog de export van Saudi Aramco, omdat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olietankers. Saudi Aramco transporteert daarom olie via een pijpleiding naar de Rode Zee om vanuit daar te kunnen exporteren.

8 uur geleden
Duitse drone-start-up haalt 1,2 miljard dollar op

MÜNCHEN (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing staat op het punt om met een nieuwe financieringsronde 1,2 miljard dollar op te halen om zijn activiteiten uit te breiden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Daarmee verstevigt het bedrijf uit München zijn positie als een van Europa's meest waardevolle start-ups. De onderneming, gesteund door techmiljardair Daniel Ek, maakt onder meer geavanceerde drones.

1 dag geleden
Bonden: or-leden moeten zich meer bemoeien met AI op de werkvloer

DEN HAAG (ANP) - Werknemersvertegenwoordigers binnen bedrijven houden zich nog te weinig bezig met de ontwikkelingen rond kunstmatige intelligentie (AI) op de werkvloer. "AI speelt een steeds grotere rol voor werknemers. Daarom is het essentieel dat or-leden zich verdiepen in AI en weten wat er binnen hun organisatie of sector gebeurt", waarschuwen de vakbonden De Unie en de VCP.

1 dag geleden