Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Groot netwerk van gekaapte computers uit de lucht gehaald

Groot netwerk van gekaapte computers uit de lucht gehaald

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een groot cybercrimineel netwerk uit de lucht gehaald. Het schadelijke programma Emotet stond op meer dan een miljoen computers wereldwijd. Het Emotet-netwerk werd aangestuurd vanaf twee servers in Nederland. De politie heeft die overgenomen en de software uitgezet, waardoor het programma het niet meer doet. Emotet heeft waarschijnlijk honderden miljoenen euro's schade aangericht.

Voor zover bekend is nog niemand gearresteerd. Het onderzoek loopt en de politie zoekt nog uit hoeveel mensen bij het netwerk betrokken waren.

Emotet was al sinds 2014 actief. De Europese politiedienst Europol noemt het "een van de meest professionele cybercrimediensten die er zijn". De cybercriminelen achter Emotet stuurden allerlei phishingmails rond. Wie daar intrapte en een bestand opende, installeerde ook Emotet. Daarmee konden de makers de controle over de computer overnemen. Die konden ze zelf gebruiken, maar ze konden er ook de 'voordeur' mee openzetten voor andere schadelijke software. Andere criminelen betaalden het Emotet-netwerk zodat ze bijvoorbeeld gijzelsoftware op de besmette computers konden zetten.

De actie tegen Emotet werd uitgevoerd samen met politie en justitie in Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Staten, Canada, Oekraïne en Litouwen. Behalve de twee hoofdservers in Nederland gebruikte Emotet honderden servers over de hele wereld. Een deel daarvan werd gebruikt om controle te houden over gekaapte computers, andere servers maakten nieuwe slachtoffers. Daarnaast waren er servers waarmee de cybercriminelen rechercheurs op afstand wilden houden.

De politie heeft een pagina aangemaakt waarop mensen kunnen controleren of ze zelf slachtoffer van Emotet zijn geworden.

Meer uit Binnenland

Derde regionale hittegolf een feit met 25,4 graden in Gilze-Rijen

HOUTEN (ANP) - De derde regionale hittegolf van deze zomer is een feit. In Gilze-Rijen werd maandag een temperatuur van 25,4 graden gemeten. Sinds afgelopen donderdag was het volgens Weeronline in het Brabantse dorp al drie keer tropisch warm geweest en is met de zomerse dag van maandag voldaan aan de criteria voor een hittegolf.

20 minuten geleden
Verdachte moord op vrouw Nieuw-Vennep viel meer vrouwen lastig

ALKMAAR (ANP) - De 37-jarige Adil Q., die wordt verdacht van het doodsteken van een 59-jarige vrouw op de parkeerplaats van station Nieuw-Vennep, viel volgens het Openbaar Ministerie meerdere vrouwen lastig. Vier vrouwen hebben bij de politie verklaard die dag te zijn lastiggevallen door een man die gebrekkig Engels sprak, meldde de officier van justitie maandag tijdens een eerste openbare zitting in de rechtbank in Alkmaar.

30 minuten geleden
Extra en langere treinen NS en Arriva rond Nijmeegse Vierdaagse

NIJMEGEN (ANP) - In aanloop naar en tijdens de Nijmeegse Vierdaagse zetten NS en Arriva dag en nacht extra en langere treinen in. Het wandelfestijn, waar zo'n 1,5 miljoen wandelaars en feestvierders op afkomen, vindt dit jaar plaats van 21 juli tot en met vrijdag 24 juli.

1 uur geleden
Bijna 14 jaar cel voor jeugdvriend Taghi voor rol bij liquidaties

SCHIPHOL (ANP) - De 47-jarige Jaouad W. is maandag door de rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van dertien jaar en acht maanden cel in een onderzoek naar vijf onderwereldmoorden gepleegd tussen 2011 en 2014. Het Openbaar Ministerie had een levenslange celstraf geëist. De rechtbank komt tot een veel lagere straf omdat zij W. gedeeltelijk heeft vrijgesproken. Ook moest zij rekening houden met een eerder aan W. opgelegde celstraf in een aanverwant onderzoek. De rechtbank achtte een rol van W. bij twee van de vijf liquidaties bewezen.

2 uur geleden
Raad van State: spreidingswet ter discussie stellen is onhandig

DEN HAAG (ANP) - Het is "ongewenst" om de spreidingswet steeds ter discussie te stellen, vindt de Raad van State. De hoge bestuursadviseur velt dan ook het negatiefste oordeel over een voorstel om die wet in te trekken van JA21, Mona Keijzer, FVD, Groep Markuszower en BBB.

2 uur geleden
21e EU-sanctiepakket moet er snel komen, vindt Berendsen

BRUSSEL (ANP) - Het 21e EU-sanctiepakket tegen Rusland moet er volgens buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) zo snel mogelijk komen. "Als het gaat om sancties tegen Rusland, vinden we echt dat landen meer verantwoordelijkheid moeten dragen", zei de minister bij aankomst in Brussel.

2 uur geleden
Berendsen wil EU-importverbod producten illegale nederzettingen

BRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) wil ook op Europees niveau een importverbod op producten uit illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Een Nederlands verbod is in voorbereiding. "Maar we weten dat de meningen daarover verdeeld zijn, dus we gaan kijken in de discussie hoe het loopt", zei Berendsen maandag voor het begin van de vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken.

3 uur geleden