Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Groot netwerk van gekaapte computers uit de lucht gehaald

Groot netwerk van gekaapte computers uit de lucht gehaald

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een groot cybercrimineel netwerk uit de lucht gehaald. Het schadelijke programma Emotet stond op meer dan een miljoen computers wereldwijd. Het Emotet-netwerk werd aangestuurd vanaf twee servers in Nederland. De politie heeft die overgenomen en de software uitgezet, waardoor het programma het niet meer doet. Emotet heeft waarschijnlijk honderden miljoenen euro's schade aangericht.

Voor zover bekend is nog niemand gearresteerd. Het onderzoek loopt en de politie zoekt nog uit hoeveel mensen bij het netwerk betrokken waren.

Emotet was al sinds 2014 actief. De Europese politiedienst Europol noemt het "een van de meest professionele cybercrimediensten die er zijn". De cybercriminelen achter Emotet stuurden allerlei phishingmails rond. Wie daar intrapte en een bestand opende, installeerde ook Emotet. Daarmee konden de makers de controle over de computer overnemen. Die konden ze zelf gebruiken, maar ze konden er ook de 'voordeur' mee openzetten voor andere schadelijke software. Andere criminelen betaalden het Emotet-netwerk zodat ze bijvoorbeeld gijzelsoftware op de besmette computers konden zetten.

De actie tegen Emotet werd uitgevoerd samen met politie en justitie in Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Staten, Canada, Oekraïne en Litouwen. Behalve de twee hoofdservers in Nederland gebruikte Emotet honderden servers over de hele wereld. Een deel daarvan werd gebruikt om controle te houden over gekaapte computers, andere servers maakten nieuwe slachtoffers. Daarnaast waren er servers waarmee de cybercriminelen rechercheurs op afstand wilden houden.

De politie heeft een pagina aangemaakt waarop mensen kunnen controleren of ze zelf slachtoffer van Emotet zijn geworden.

Meer uit Binnenland

Taxichauffeur veroordeeld tot werkstraf voor dodelijk ongeluk

HAARLEM (ANP) - De rechtbank in Haarlem heeft een taakstraf van 120 uur opgelegd aan een voormalig taxichauffeur voor het veroorzaken van een dodelijk ongeluk in het Noord-Hollandse Zwaagdijk-Oost. Daarbij kwamen de passagiers van de taxi, een echtpaar van 87 en 88 jaar uit Hoogkarspel, om het leven.

14 minuten geleden
Twee aanhoudingen voor fataal schietincident Nijmegen in juli

NIJMEGEN (ANP) - De politie heeft maandag twee mannen aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij een dodelijk schietincident in Nijmegen op 21 juli. Daarbij kwam een 18-jarige man uit Rotterdam om het leven. De twee verdachten zijn een man van 19 uit Amsterdam en een man van 21 uit Hoorn.

45 minuten geleden
Meer dan 10.000 overnachtingen van asielzoekers in nachtopvang

TER APEL (ANP) - Het aantal overnachtingen in de nachtopvanglocaties voor asielzoekers is gestegen tot boven de 10.000. Dat komt naar voren uit de cijfers van het Rode Kruis, dat de nachtopvang verzorgt.

1 uur geleden
Drie op vijf gemeenten staan geen vuurwerk toe bij jaarwisseling

DEN HAAG (ANP) - In meer dan tweehonderd gemeenten mogen mensen tijdens de komende jaarwisseling geen vuurwerk afsteken. In het landelijke vuurwerkverbod staat dat gemeenten ontheffingen kunnen verstrekken aan verenigingen, maar de meeste gemeenten hebben besloten dat ze daar geen gebruik van willen maken.

1 uur geleden
Inspectie ziet fors meer abortussen bij jonge tieners

UTRECHT (ANP) - Tienermeiden hebben vorig jaar vaker een zwangerschap afgebroken dan in de jaren daarvoor. In de jongste leeftijdsgroep is de toename relatief het grootst, zo maken cijfers van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) duidelijk.

1 uur geleden
OM eist tbs met voorwaarden voor serie aanrandingen Utrecht

UTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag tbs met voorwaarden geëist tegen Johannes F. (68) uit Utrecht voor een serie aanrandingen in 2023 en 2024. Het merendeel van zijn slachtoffers was minderjarig. "De verdachte heeft hun onbevangenheid op een zeer grove manier geschaad", zei de officier van justitie hierover.

2 uur geleden
Eenrichtingsverkeer IJssel opgeheven

ARNHEM (ANP) - Schepen kunnen voorlopig weer in beide richtingen over de IJssel tussen Arnhem en Zutphen varen. De stand van de rivier is gestegen en daarom wordt het eenrichtingsverkeer maandag opgeheven, laat Rijkswaterstaat weten.

4 uur geleden