
Groot Hongaars protest tegen Orbán om gratieschandaal
BOEDAPEST (ANP/AFP/RTR) - In Boedapest hebben zich tienduizenden Hongaren verzameld om te protesteren tegen de regering van premier Viktor Orbán. Ze zijn kwaad dat er gratie is verleend aan een man die seksueel misbruik had verdoezeld.
Afgelopen week moesten de president en de minister van Justitie al opstappen om het schandaal, dat tot grote protesten leidde. Maar daarna is de woede van de bevolking niet gaan liggen. Vrijdag heeft ook een calvinistische bisschop, net als de president en justitieminister een bondgenoot van Orbán, zijn ontslag ingediend omdat hij als adviseur van de president de gratie had goedgekeurd.
De woede van de menigte richt zich nu ook op Orbán en de regering. "We hebben genoeg gehad. We hebben een verandering nodig, deze regering zit vol leugens en hypocrisie", zegt een van de demonstranten tegen persbureau Reuters. De mensen gaan ervan uit dat er meer van dit soort schandalen onder het tapijt worden geschoven zodat het volk er geen weet van heeft.
De stafchef van Orbán zegt dat de premier niet op de hoogte was van de gratie tot er ophef ontstond in de media. De macht van Orbán komt voorlopig niet direct in gevaar. De verkiezingen zijn pas weer in 2026.
Meer uit Buitenland
RIYAD (ANP/AFP/RTR) - Delegaties uit Oekraïne en de Verenigde Staten hebben in Saudi-Arabië overleg gevoerd over een gedeeltelijk bestand in de oorlog tussen Oekraïne en Rusland. Op de agenda stonden onder meer voorstellen om energiefaciliteiten en kritieke infrastructuur te beschermen. Volgens de Oekraïense minister van Defensie Roestem Oemerov waren de gesprekken "productief".
37 minuten geledenKHAN YOUNIS (ANP/RTR) - Israël heeft zondag Ismail Barhoum, een lid van het politieke bureau van de Palestijnse beweging Hamas, gedood bij een luchtaanval op het Nasser-ziekenhuis in Khan Younis, in het zuiden van de Gazastrook. Dat meldt het aan Hamas gelieerde persbureau Shehab.
1 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP/DPA) - De gedetineerde burgemeester Ekrem Imamoglu van de Turkse stad Istanbul is gekozen tot kandidaat van de centrumlinkse partij CHP in de Turkse presidentsverkiezingen van 2028. In de symbolische voorverkiezing, waarvan de uitkomst al vaststond, stemden 1,6 van de 1,7 miljoen partijleden op Imamoglu. Dat meldt het stadhuis van Istanbul.
1 uur geledenOTTAWA (ANP/AFP) - De nieuwe premier van Canada, Mark Carney, heeft zondag vervroegde verkiezingen aangekondigd. Op 28 april kunnen de Canadezen naar de stembus. Carney is op zoek naar een sterker mandaat nu zijn land vecht tegen een handelsoorlog en annexatiedreigingen van de Amerikaanse president Donald Trump.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van Strategische Zaken, Ron Dermer, bespreekt deze week met hoge Amerikaanse functionarissen een plan voor Israëlische militaire controle over de Gazastrook. Dat meldt de krant The Times of Israel op basis van een Israëlische functionaris. Het plan zou ook de distributie van hulp door het Israëlische leger omvatten.
6 uur geledenANKARA (ANP/DPA) - Het Turkse ministerie van Binnenlandse Zaken zei zondag in een verklaring dat het Ekrem Imamoglu "tijdelijk" heeft geschorst als burgemeester van Istanbul. Eerder op zondag besloot een rechtbank dat hij vast moet blijven zitten in afwachting van het proces tegen hem.
7 uur geledenISTANBUL (ANP/DPA) - De burgemeester van Istanbul, Ekrem Imamoglu, heeft op sociale media met klem opgeroepen tot massale betogingen tegen zijn arrestatie en het proces dat tegen hem wordt gevoerd. Imamoglu noemde de procedures tegen hem "een complete buitengerechtelijke executie".
8 uur geleden