Groot Hongaars protest tegen Orbán om gratieschandaal
BOEDAPEST (ANP/AFP/RTR) - In Boedapest hebben zich tienduizenden Hongaren verzameld om te protesteren tegen de regering van premier Viktor Orbán. Ze zijn kwaad dat er gratie is verleend aan een man die seksueel misbruik had verdoezeld.
Afgelopen week moesten de president en de minister van Justitie al opstappen om het schandaal, dat tot grote protesten leidde. Maar daarna is de woede van de bevolking niet gaan liggen. Vrijdag heeft ook een calvinistische bisschop, net als de president en justitieminister een bondgenoot van Orbán, zijn ontslag ingediend omdat hij als adviseur van de president de gratie had goedgekeurd.
De woede van de menigte richt zich nu ook op Orbán en de regering. "We hebben genoeg gehad. We hebben een verandering nodig, deze regering zit vol leugens en hypocrisie", zegt een van de demonstranten tegen persbureau Reuters. De mensen gaan ervan uit dat er meer van dit soort schandalen onder het tapijt worden geschoven zodat het volk er geen weet van heeft.
De stafchef van Orbán zegt dat de premier niet op de hoogte was van de gratie tot er ophef ontstond in de media. De macht van Orbán komt voorlopig niet direct in gevaar. De verkiezingen zijn pas weer in 2026.
Meer uit Buitenland
DAKAR (ANP/AFP) - Een kleine boot met migranten is gezonken voor de noordwestkust van Senegal, waardoor 34 mensen om het leven zijn gekomen. Dat meldt het Senegalese persbureau APS. Een "onbepaald aantal" mensen wordt nog vermist.
20 minuten geledenSANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het bestuur van het Amerikaanse AI-chipconcern Nvidia stelt een onderzoek in naar de vraag of topman Jensen Huang het doelwit was van een buitenlandse spionageoperatie. De aankondiging van het onderzoek volgde op een bekentenis van Huang aan zijn medewerkers dat hij ontrouw is geweest aan zijn echtgenote.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een hervatting van de oorlog tegen Iran is "zeer onwaarschijnlijk" mits de onderhandelingen tussen de VS en Iran vooruitgang boeken. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump zondag tegen CNN. "Het hangt ervan af of ze al dan niet een zeer stevig akkoord ondertekenen", aldus Trump.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft sinds het begin van de invasie van Oekraïne in februari 2022 ongeveer 400.000 militairen geregistreerd die zijn omgekomen tijdens gevechten in Oekraïne. Dat zou blijken uit gegevens die hackers zeggen te hebben verkregen bij het Russische statistiekbureau Rosstat.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Democratische fractievoorzitter in het Huis van Afgevaardigden, Hakeem Jeffries, steunt een afzettingsprocedure tegen de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth. Jeffries zei "absoluut voor" te zijn wat betreft een voorstel dat mogelijk komende week wordt ingediend.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot, die na de verkiezingen van eind oktober een nieuwe Israëlische regering mag proberen te vormen, heeft de deur opengezet voor de Likoed-partij van de huidige premier Benjamin Netanyahu. Voorwaarde is wel dat Eisenkot zelf premier wordt van een dergelijke regering.
6 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - Onder de dodelijke slachtoffers van de schietpartij in de Poolse stad Krakau was een 51-jarige Oostenrijkse vrouw, zei Krzysztof Kleczar, gouverneur van de regio Klein-Polen, zondag tegen verslaggevers. Zaterdag opende een man in militaire kleding in het historische stadscentrum willekeurig het vuur op een plein, waardoor zes doden vielen.
7 uur geleden