Groot Hongaars protest tegen Orbán om gratieschandaal
BOEDAPEST (ANP/AFP/RTR) - In Boedapest hebben zich tienduizenden Hongaren verzameld om te protesteren tegen de regering van premier Viktor Orbán. Ze zijn kwaad dat er gratie is verleend aan een man die seksueel misbruik had verdoezeld.
Afgelopen week moesten de president en de minister van Justitie al opstappen om het schandaal, dat tot grote protesten leidde. Maar daarna is de woede van de bevolking niet gaan liggen. Vrijdag heeft ook een calvinistische bisschop, net als de president en justitieminister een bondgenoot van Orbán, zijn ontslag ingediend omdat hij als adviseur van de president de gratie had goedgekeurd.
De woede van de menigte richt zich nu ook op Orbán en de regering. "We hebben genoeg gehad. We hebben een verandering nodig, deze regering zit vol leugens en hypocrisie", zegt een van de demonstranten tegen persbureau Reuters. De mensen gaan ervan uit dat er meer van dit soort schandalen onder het tapijt worden geschoven zodat het volk er geen weet van heeft.
De stafchef van Orbán zegt dat de premier niet op de hoogte was van de gratie tot er ophef ontstond in de media. De macht van Orbán komt voorlopig niet direct in gevaar. De verkiezingen zijn pas weer in 2026.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP) - Duitsland wil militairen verplicht naar Litouwen sturen, meldt Bild. Duitsland legert daar een brigade van zo'n 5000 man om te helpen de NAVO-bondgenoot te beschermen tegen Rusland. Die zou uit vrijwilligers bestaan, maar er blijkt volgens de Duitse krant te weinig animo.
10 minuten geledenROVANIEMI (ANP/AFP) - De Europese Unie moet zich meer inspannen om haar rol in het Arctisch gebied te versterken. Die oproep doen twaalf Europese leiders, onder wie de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Deense premier Mette Frederiksen, maandag in de Finse stad Rovaniemi. Daar waren zij op uitnodiging van Finland bijeen om tot een verenigd antwoord te komen op de alsmaar toenemende druk op de regio, onder meer vanuit Rusland en de Verenigde Staten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Rusland wordt steeds roekelozer, maakt NAVO-topman Mark Rutte op uit de aanval op een trein tussen Kyiv en NAVO-land Polen. De NAVO heeft volgens hem genoeg mogelijkheden om terug te slaan als zij slachtoffer wordt van bijvoorbeeld een sabotageaanval. Voor het uitstralen van zwakte, als tegenmaatregelen van NAVO-kant uitblijven, zegt hij niet bang te zijn.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De nationalistische leiders van Schotland, Wales en Noord-Ierland willen intensiever samenwerken in hun streven het Verenigd Koninkrijk te verlaten en aansluiting te zoeken bij de EU. "We geloven dat de toekomst van onze landen in de Europese Unie ligt", schrijven John Swinney, Rhun ap Iorwerth en Michelle O'Neill in een verklaring. Ze stellen dat de Brexit heeft geleid tot economische schade.
2 uur geledenSANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's zeggen tientallen aanvallen te hebben uitgevoerd op militaire voorzieningen in Saudi-Arabië. De groep meldt dat deze aanvallen een reactie zijn op Saudische luchtaanvallen op Jemen.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De leiders van India en China hebben volgens het Kremlin hulp aangeboden bij het beëindigen van de oorlog in Oekraïne. Dat gebeurde tijdens de top van BRICS-landen in New Delhi, aldus een Russische regeringswoordvoerder.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse federale aanklager heeft een Duits-Oekraïense vrouw aangeklaagd voor vermeende spionage voor Rusland. Dat meldt de Generalbundesanwalt in een persverklaring.
3 uur geleden