Groot Frans wijnbedrijf mogelijk betrokken bij oorlogsmisdaden
PARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het grote Franse wijnbedrijf Groupe Castel is mogelijk betrokken bij oorlogsmisdaden in de Centraal-Afrikaanse Republiek. Franse aanklagers op het gebied van terrorismebestrijding hebben een onderzoek geopend naar verdachte betalingen die het drankenconcern zou hebben gedaan aan lokale milities.
Het onderzoek volgt op een rapport dat vorig jaar werd gepubliceerd door The Sentry, een anticorruptieorganisatie die mede is opgericht door acteur George Clooney. Volgens dat rapport zou een dochteronderneming van Groupe Castel deals hebben gesloten waarbij milities werden voorzien van contant geld en voertuigen.
Met de praktijken zou het bedrijf hebben geprobeerd de veiligheid te garanderen van lokale activiteiten in de suikerwinning. Maar daardoor zou het indirect hebben bijgedragen aan "massale wreedheden". Volgens informatie van de Verenigde Naties zijn de milities in het land verantwoordelijk voor moorden, martelingen, verkrachtingen en wapenhandel.
Onderzoek
Een woordvoerder van Groupe Castel verklaart dat het bedrijf in deze zaak volledig meewerkt met de Franse autoriteiten. In een intern onderzoek van de onderneming naar aanleiding van de beschuldigingen zouden eerder geen misstanden binnen Groupe Castel aan het licht zijn gekomen.
Het concern met hoofdkantoor in Bordeaux is een van de grootste wijn- en drankenconglomeraten ter wereld. In Afrika verkoopt Groupe Castel ook diverse populaire bieren.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
24 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
4 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).
7 uur geleden