Groot deel windmolens werd stilgezet vanwege storm Eunice
DEN HAAG (ANP) - Storm Eunice die onder andere Nederland vrijdag teisterde heeft niet gezorgd voor een record aan energieopbrengst uit windturbines. Uit veiligheidsoverwegingen werd 80 tot 90 procent van het windvermogen afgeschakeld. Dat betekende concreet dat windmolens tijdens de storm urenlang niet draaiden. Dat valt op te maken uit de data van Energieopwek.nl dat de productie van groene energie bijhoudt. Storm Dudley die woensdag huishield zorgde wel bijna voor een record aan windenergie.
Lector Energietransitie Hanzehogeschool/Entrance Martien Visser, naar eigen zeggen geestelijk vader van de modellen van Energieopwek.nl, legt uit dat veel windmolens tot wel 12.00 uur stil hebben gestaan. Hij baseert zich in zijn uitleg ook op de cijfers van het Europese samenwerkingsverband ENTSO-E. Die vereniging van transmissiesysteembeheerders voor elektriciteit houdt in Nederland alleen het deel van de opbrengsten van windmolens bij waar TenneT als netbeheerder bij betrokken is. Dat zijn alle windmolens op zee, maar slechts een kwart van de windmolens op land. Visser legt uit dat de molens die zijn aangesloten bij TenneT op land, doorgaans de grotere en modernere turbines zijn.
Volgens Visser is 80 procent van het windvermogen op zee afgeschakeld geweest. Op land gaat het om 90 procent van de windmolens. De opwekking van energie bereikte rond 12.00 uur in de middag zijn hoogtepunt. Daarna werd het steeds iets minder. Toen de storm tegen 15.00 uur hard aantrok, werden in rap tempo meer windmolens uitgezet, vooral op land.
Maximaal produceren
Om tot recordopbrengsten aan windenergie te komen, is er volgens Visser langdurig harde wind nodig in het hele land. Bij windkracht 5 kunnen veel windmolens al maximaal produceren. Het is ook wel mogelijk om windmolens te maken die bestand zijn tegen stormwinden. Probleem is alleen dat de opbrengsten van dergelijke molens op dagen dat het minder waait tegenvallen. Juist bij een zacht briesje is het volgens Visser ook noodzaak dat de molens energie opwekken.
Energieopwek.nl ontstond tijdens het Energieakkoord van 2013. Het doel van dat akkoord was 14 procent hernieuwbare energie in 2020 en 16 procent in 2023. Energieopwek.nl laat actueel zien hoeveel er wordt opgewekt.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het consultancybedrijf Global Counsel, dat mede is opgericht door de voormalige Britse ambassadeur in de VS Peter Mandelson, staat op omvallen vanwege het schandaal rond zedendelinquent Jeffrey Epstein. Mogelijk kan vrijdag al faillissement worden aangevraagd, omdat klanten massaal vertrekken bij het adviesbedrijf.
51 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Dat motorrijden in Nederland steeds populairder wordt, bleek donderdag overduidelijk tijdens de opening van de MOTORbeurs in Utrecht. Binnen enkele uren stroomden de hallen van de Jaarbeurs Utrecht volledig vol met motorliefhebbers. "We hopen op meer dan 100.000 bezoekers", zei Frits van Bruggen, voorzitter van RAI Vereniging. Dat zou het hoogste bezoekersaantal in vijftien jaar zijn.
2 uur geledenSEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Amazon heeft supermarktketen Walmart ingehaald als het grootste bedrijf ter wereld als het gaat om omzet. Het Amerikaanse techconcern is sinds de oprichting in 1994 uitgegroeid tot de grootste onlineretailer wereldwijd en is dominant op het gebied van cloudcomputing, waarin Walmart niet concurreert.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de aandelenbeurs in Amsterdam hadden donderdag een drukke dag met veel bedrijfsresultaten, onder meer van Air France-KLM, Aegon en Besi. Daarbij vielen de resultaten van Air France-KLM duidelijk in de smaak, want de Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie was een uitblinker in de MidKap met een koerssprong van bijna 12 procent.
3 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Frankrijk heeft vorig jaar een recordaantal buitenlandse toeristen verwelkomd. Volgens het Franse ministerie van Economische Zaken ging het om 102 miljoen internationale bezoekers. Dat waren er 100 miljoen in 2024.
4 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - De wereldberoemde Portugese voetballer Cristiano Ronaldo investeert miljoenen in een digitaal platform van de maker van dieetproducten Herbalife. De voormalige beste voetballer van de wereld krijgt daarmee een belang van 10 procent in Pro2col, dat via gebruiksgegevens een "welzijnsplan op maat" maakt.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - DoorDash behoorde donderdag tot de winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Het maaltijdbezorgbedrijf zag het totale aantal bestellingen in het vierde kwartaal met bijna een derde stijgen ten opzichte van een jaar eerder. De omzet steeg met 38 procent. Ook gaf het bedrijf een sterke verwachting af voor het huidige kwartaal. Het aandeel werd daarop 4,6 procent hoger gezet.
5 uur geleden