Groot deel windmolens werd stilgezet vanwege storm Eunice
DEN HAAG (ANP) - Storm Eunice die onder andere Nederland vrijdag teisterde heeft niet gezorgd voor een record aan energieopbrengst uit windturbines. Uit veiligheidsoverwegingen werd 80 tot 90 procent van het windvermogen afgeschakeld. Dat betekende concreet dat windmolens tijdens de storm urenlang niet draaiden. Dat valt op te maken uit de data van Energieopwek.nl dat de productie van groene energie bijhoudt. Storm Dudley die woensdag huishield zorgde wel bijna voor een record aan windenergie.
Lector Energietransitie Hanzehogeschool/Entrance Martien Visser, naar eigen zeggen geestelijk vader van de modellen van Energieopwek.nl, legt uit dat veel windmolens tot wel 12.00 uur stil hebben gestaan. Hij baseert zich in zijn uitleg ook op de cijfers van het Europese samenwerkingsverband ENTSO-E. Die vereniging van transmissiesysteembeheerders voor elektriciteit houdt in Nederland alleen het deel van de opbrengsten van windmolens bij waar TenneT als netbeheerder bij betrokken is. Dat zijn alle windmolens op zee, maar slechts een kwart van de windmolens op land. Visser legt uit dat de molens die zijn aangesloten bij TenneT op land, doorgaans de grotere en modernere turbines zijn.
Volgens Visser is 80 procent van het windvermogen op zee afgeschakeld geweest. Op land gaat het om 90 procent van de windmolens. De opwekking van energie bereikte rond 12.00 uur in de middag zijn hoogtepunt. Daarna werd het steeds iets minder. Toen de storm tegen 15.00 uur hard aantrok, werden in rap tempo meer windmolens uitgezet, vooral op land.
Maximaal produceren
Om tot recordopbrengsten aan windenergie te komen, is er volgens Visser langdurig harde wind nodig in het hele land. Bij windkracht 5 kunnen veel windmolens al maximaal produceren. Het is ook wel mogelijk om windmolens te maken die bestand zijn tegen stormwinden. Probleem is alleen dat de opbrengsten van dergelijke molens op dagen dat het minder waait tegenvallen. Juist bij een zacht briesje is het volgens Visser ook noodzaak dat de molens energie opwekken.
Energieopwek.nl ontstond tijdens het Energieakkoord van 2013. Het doel van dat akkoord was 14 procent hernieuwbare energie in 2020 en 16 procent in 2023. Energieopwek.nl laat actueel zien hoeveel er wordt opgewekt.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met winst gesloten. Chipfondsen zoals Micron Technology stonden bij de stijgers op Wall Street. Verder kwamen het bekende jeansmerk Levi Strauss en snack- en frisdrankproducent PepsiCo met kwartaalcijfers. De olieprijzen daalden na de flinke plussen eerder deze week.
2 uur geledenWOLFSBURG (ANP/RTR/DPA/AFP/BLOOMBERG) - Het Duitse autoconcern Volkswagen wil snijden in het aanbod van modellen en de productiecapaciteit. De directie heeft plannen hiervoor voorgelegd aan de raad van commissarissen. Deze herstructureringsplannen zouden geleidelijk uitgevoerd moeten worden en moeten helpen bij het verlagen van de kosten.
3 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BELGA) - Een rechtbank in Denemarken heeft luchtvaartmaatschappij KLM een boete opgelegd van 3 miljoen Deense kronen, omgerekend 400.000 euro, vanwege "greenwashing". Daarbij doen bedrijven zich groener voor dan ze in werkelijkheid zijn.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met winst de handelsdag uitgegaan. De chipbedrijven ASMI, ASML en Besi waren de koplopers in de hoofdindex op het Damrak. Shell deed een stapje terug door een daling van de olieprijzen. Die stegen eerder deze week nog sterk door het opgelaaide geweld in het Midden-Oosten met Amerikaanse aanvallen op Iran en Iraanse aanvallen op Amerikaanse bases in de Golfregio.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Luchtvaartorganisaties willen dat passagiers niet te veel drinken en denken daarom na over aanpassingen aan hun alcoholbeleid. Een idee dat in elk geval op tafel ligt, is een waarschuwing op de gesealde verpakkingen voor alcohol op luchthavens. Dat staat in een 'roadmap' die minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) donderdag heeft gedeeld met de Tweede Kamer.
8 uur geledenWOLFSBURG (ANP/RTR/AFP) - De vakbonden gaan zich fel verzetten tegen de massaontslagen bij Volkswagen Group, waar naast Volkswagen ook merken als Porsche en Audi onder vallen. In verschillende fabrieken werd het werk neergelegd op het moment dat Volkswagen zijn herstructureringsplannen aan de raad van commissarissen voorlegde.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Jeansmerk Levi Strauss stond donderdag bij de dalers op de beurzen in New York. De bekende spijkerbroekenfabrikant presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht en verhoogde voor de tweede keer op rij de omzetverwachting voor het hele jaar. Ook keert het bedrijf meer dividend uit. De winstverwachting viel echter wat tegen en beleggers lijken de resultaten aan te grijpen om winst te nemen in het aandeel. Het aandeel Levi's, dat dit jaar 18 procent in waarde is gestegen, werd ruim 4 procent lager gezet.
9 uur geleden