Groot deel werklozen jonger dan 25 jaar en op zoek naar bijbaan
DEN HAAG (ANP) - Van alle werklozen in de eerste maanden van dit jaar waren ruim vier op de tien jonger dan 25 jaar. Het grootste deel van hen, zo'n 80 procent, volgde bovendien nog onderwijs. Zij zijn vaak op zoek naar een bijbaan. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van onderzoek dat is uitgevoerd in samenwerking met onderzoeksinstituut TNO en externe onderzoekers.
Volgens het CBS hadden de meeste mensen tot 25 jaar voorheen een commercieel beroep, zoals verkoopmedewerker. Ook werkten zij relatief vaak in de transport- of logistieksector - als vakkenvuller - of in de dienstverlenende sector als horecamedewerker.
Het tweejaarlijkse onderzoek richtte zich op onbenut arbeidspotentieel, waar werklozen deel van uitmaken. Niet alleen blijken jongeren in het eerste kwartaal van dit jaar oververtegenwoordigd onder werklozen, ook zijn veel van hen zogeheten onderbenutte deeltijdwerkers. Dat is de groep mensen met een baan die beschikbaar is om meer uren te werken. Deze bestaat voor bijna de helft uit mensen jonger dan 25 jaar, aldus de onderzoekers.
Beroepen
Verder meldt het CBS dat de meeste werklozen voorheen een bedrijfseconomisch of administratief beroep hadden. Deze beroepen komen overigens ook onder werkenden het meest voor, stelt het CBS daarbij. Met name werklozen ouder dan 25 jaar hadden voorheen een bedrijfseconomisch of administratief beroep.
De werkloosheid was het hoogst in de transport en logistiek (6,3 procent van de beroepsbevolking), gevolgd door dienstverlening (4,7 procent). Het openbaar bestuur en de sector zorg en welzijn kampt met de minste werkloosheid, respectievelijk 1,7 en 2 procent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieproductie van OPEC-landen daalde vorige maand naar het laagste punt in 36 jaar. Dat meldt persbureau Bloomberg na onderzoek. Door de oorlog in Iran is de export belemmerd en werd de productie, soms gedwongen, gestopt.
18 minuten geledenDÜSSELDORF (ANP) - De fregatten die Duitsland bij het Nederlandse Damen heeft besteld worden mogelijk de helft duurder. De Duitse scheepsbouwer die het hoofdaannemerschap naar verwachting van het overvraagde Damen overneemt, vraagt volgens de Financial Times nog eens 12 miljard euro.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam heeft woensdag zijn hoogste slotstand ooit bereikt, nadat de hoofdindex aan het begin van de middag al naar een nieuw recordniveau was gestegen. De hoofdindex op het Damrak sloot 1,7 procent hoger op 1031,44 punten. Beleggers reageerden op de gedaalde olieprijzen en berichten over een snel einde aan de oorlog in het Midden-Oosten.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Creditcardmaatschappijen Visa en Mastercard en betalingsbedrijf PayPal worden onderzocht in het Verenigd Koninkrijk. De Britse financiële toezichthouder FCA meldt woensdag de drie Amerikaanse bedrijven te onderzoeken vanwege vermoedelijk concurrentieverstorend gedrag rond de financiering en het gebruik van de digitale portemonnee van PayPal.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst geopend, waarmee een vervolg werd gegeven aan de plussen van een dag eerder. Beleggers op Wall Street bleven attent op de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten. De olieprijzen gingen flink omlaag door hoop op een doorbraak bij de vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Consumenten hebben fors meer ritten geboekt via Uber in het eerste kwartaal van 2026. Daarmee steeg ook de waarde van het aantal boekingen en de omzet van het bedrijf.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is woensdag aan het begin van de middag naar een nieuw recordniveau gestegen. Dat is het gevolg van de sterk gedaalde olieprijzen door hoop bij beleggers op een snel einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. De hoofdgraadmeter op het Damrak steeg omstreeks 13.30 uur met 2 procent naar een stand van 1034,44 punten.
5 uur geleden