Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Groot deel oppositie laat verkiezingsprogramma niet doorrekenen

Groot deel oppositie laat verkiezingsprogramma niet doorrekenen

DEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de oppositie heeft bedankt voor het aanbod van het Centraal Planbureau (CPB) om hun verkiezingsprogramma door te rekenen. Dat blijkt uit een rondgang van het ANP. Er klinkt veel kritiek op de rekenmodellen van het planbureau. Die zouden geen recht doen aan de gevolgen van plannen die niet te meten zijn. Anderen vinden dat het voor een kleine partij te veel moeite kost om de benodigde informatie te verstrekken.

De PVV heeft nog niet op vragen gereageerd, maar heeft haar programma de afgelopen jaren niet laten doorrekenen. Kiest de partij daar nu weer voor, dan doet in zetels ruim de helft van de huidige oppositie niet mee aan de berekeningen. Samenwerkende partijen PvdA en GroenLinks doen wel mee, evenals SGP, Volt en JA21.

De coalitiepartijen laten hun programma's voor zover bekend wel doorrekenen. D66 heeft nog niet op vragen gereageerd, maar doet doorgaans mee. Partijen konden zich tot uiterlijk woensdag melden bij het CPB.

Te kortzichtig

De Partij voor de Dieren vindt de doorrekening van het planbureau te kortzichtig en ziet hier weer vanaf. De sommen zouden te gericht zijn op economische groei en de belangen van Nederlanders. De gevolgen voor bijvoorbeeld andere landen en de biodiversiteit komen niet aan bod, zegt een woordvoerder.

Het programma van de SP wordt ook niet doorgerekend, liet de partij eerder weten. Volgens lijsttrekker Lilian Marijnissen wordt de menselijke maat over het hoofd gezien in de rekensommen. Ook houdt het CPB er volgens de partij onvoldoende rekening mee dat het veel bureaucratie scheelt als er een einde komt aan concurrentie in de zorg, zoals de SP wil.

Te veel tijd

Wybren van Haga, die de verkiezingen in gaat met BVNL, vindt de doorrekeningen "verspilde tijd, geld en moeite". "Wij geloven niet dat als wij komen met een voorstel voor lagere belastingen voor ondernemers, een kleinere overheid of een asielstop, dat de meeropbrengsten voor de samenleving goed worden berekend door het CPB", laat hij weten.

De modellen van het CPB zijn gericht op de "procentpunten achter de komma van de al bestaande richting", vindt een woordvoerder van Forum voor Democratie (FVD). "Het moet gaan om de ideeën en de richting voor Nederland."

DENK doet niet mee omdat de kleine fractie daar te veel tijd aan kwijt zou zijn. BBB draagt vergelijkbare redenen aan om af te zien van deelname. De SGP vindt dat ook een probleem, maar wil proberen om een beknopt programma te laten doorrekenen.

Meer uit Politiek

Coronacommissie verhoort De Jonge en Grapperhaus voor tweede keer

DEN HAAG (ANP) - Oud-ministers Hugo de Jonge (Volksgezondheid) en Ferd Grapperhaus (Justitie) worden volgende week voor de tweede keer verhoord door de parlementaire enquêtecommissie corona. Ook de voormalige ministers en vicepremiers Carola Schouten (Landbouw) en Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken) moeten voor de commissie verschijnen, net als toenmalig SCP-directeur Kim Putters.

1 uur geleden
Westerveld: kabinet schuilde achter de corona-adviezen van OMT

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet schuilde tijdens de coronapandemie te veel achter de adviezen van de deskundigen van het Outbreak Management Team (OMT), vindt PRO-Kamerlid Lisa Westerveld. Het kwam het kabinet vaak goed uit om te zeggen dat een moeilijk besluit was genomen omdat het OMT dit adviseerde, zei ze bij haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona. Maar als ze die adviezen zelf las, stond dat er vaak helemaal niet zo duidelijk in.

1 uur geleden
Parlement werd te weinig betrokken bij corona, vindt Westerveld

DEN HAAG (ANP) - De Tweede en Eerste Kamer werden te lang te weinig betrokken bij de besluitvorming om het coronavirus in te dammen, vindt PRO-Kamerlid Lisa Westerveld. Ze heeft er begrip voor dat het kabinet in de begintijd snel besluiten moest nemen zonder overleg met Kamerleden, omdat het land in de "paniekstand" stond. Maar dat dit lang de praktijk bleef, vindt ze "problematisch", zei ze woensdag bij haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.

2 uur geleden
Eerdmans (JA21) ziet "wat toenadering", maar akkoord nog ver weg

DEN HAAG (ANP) - In de onderhandelingen tussen het minderheidskabinet en JA21 over de begroting van volgend jaar zit "wat toenadering", maar een akkoord is nog niet in zicht. Dat zei JA21-leider Joost Eerdmans woensdag na een nieuw gesprek op het ministerie van Financiën.

4 uur geleden
Berendsen: Nederlandse diplomaten hoeven Israël niet uit

DEN HAAG (ANP) - Twee Nederlandse diplomaten hoeven Israël toch niet te verlaten, zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) woensdag. Een dag eerder kondigde de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar aan dat de Nederlandse vertegenwoordigers bij het internationaal steuncentrum voor Gaza (IGCS) in Kiryat Gat het land moeten verlaten als vergelding voor een "reeks anti-Israëlische maatregelen genomen door de Nederlandse regering".

4 uur geleden
Heinen heeft puzzel begroting voor volgend jaar gelegd

DEN HAAG (ANP) - Het minderheidskabinet heeft de begroting voor volgend jaar rond, aldus minister Eelco Heinen (Financiën, VVD). Het gaat er volgens hem nu vooral over om hiervoor "breed draagvlak" te vinden in het parlement.

6 uur geleden
Agema bij coronaverhoor: Tweede Kamer had een kennisachterstand

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer werd in de begintijd van de corona-uitbraak in Nederland onvoldoende geïnformeerd hierover en dat werkte door in de besluiten waarmee parlementariërs instemden. Dat zei Fleur Agema, die destijds Kamerlid was voor de PVV, woensdagochtend bij haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona. "Wij hadden een informatieachterstand."

6 uur geleden