Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Groot deel Kamer twijfelt over internationaal pandemieverdrag

Groot deel Kamer twijfelt over internationaal pandemieverdrag

DEN HAAG (ANP) - PVV, NSC en BBB willen dat het kabinet bij de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) om uitstel vraagt van een stemming over internationale afspraken als er opnieuw een pandemie uitbreekt. Ruim 190 landen zijn daar twee jaar over aan het onderhandelen, binnen de WHO. De drie fracties, die samen met de VVD praten over de vorming van een nieuw kabinet, vinden dat het te vroeg is om er over te stemmen. Als er geen uitstel komt, moet Nederland tegenstemmen, vinden de drie fracties.

Een motie van die strekking werd in een Kamerdebat over het WHO-verdrag door BBB-Kamerlid Mona Keijzer ingediend. Demissionair minister Pia Dijkstra (Medische Zorg) ontraadde de motie.

Tot op de dag van vandaag wordt er over de tekst van het verdrag onderhandeld, zei Keijzer. Daarnaast zijn er ruim driehonderd wijzigingsvoorstellen door de verschillende lidstaten ingediend, waarover nog moet worden gestemd. Het is daarom onverantwoord om dat verdrag er in een paar weken "doorheen te jassen", zei Keijzer. De drie fracties vinden dat het kabinet meer tijd moet nemen om het definitieve verdrag goed te kunnen bestuderen, te beoordelen en een standpunt te bepalen.

Verplicht

Volgens Dijkstra is er voldoende tijd geweest om te onderhandelen. Die onderhandelingen zijn weliswaar nog niet afgerond, maar gaan nu over details en niet meer over de hoofdlijnen. Als het pandemieverdrag door de WHO-lidstaten wordt aangenomen, moet dit door alle nationale parlementen worden goedgekeurd. De Tweede en Eerste Kamer krijgen voldoende mogelijkheden om zich over het verdrag te buigen, en kunnen het verdrag aannemen of verwerpen, benadrukte Dijkstra.

BBB, PVV en NSC zijn ook bang dat Nederland zijn zeggenschap verliest over de aanpak bij een eventuele pandemie. Onder meer BBB en PVV vrezen dat Nederland straks via de WHO wordt verplicht tot het nemen van maatregelen die Nederland niet wil. Ook de SGP is daar huiverig voor.

Geen bevoegdheid

PVV-Kamerlid Fleur Agema refereerde daarbij aan het coronatoegangsbewijs tijdens de coronacrisis. Als je dat had, mocht je wel de horeca in. Zonder bewijs dat je een coronavaccinatie had gehad of een negatieve test werd de toegang geweigerd.

Volgens Dijkstra zal Nederland zijn soevereiniteit niet verliezen. In het verdrag staat expliciet dat Nederland geen enkele bevoegdheid aan de WHO overdraagt. Als de WHO adviseert maatregelen te nemen, is het aan de nationale overheid om daar invulling aan te geven.

Meer uit Politiek

Letschert en Vijlbrief worden minister voor D66 in nieuw kabinet

DEN HAAG (ANP) - D66 draagt Rianne Letschert en Hans Vijlbrief voor als ministers in het aanstaande minderheidskabinet. Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dat heeft D66 vrijdagmiddag bekendgemaakt. De invulling van de overige kabinetsposten volgt later, aldus de partij.

6 uur geleden
Beoogd zorgminister Hermans: ingewikkelde opgave op nieuwe post

DEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans (VVD), die minister van Volksgezondheid wordt in het komende minderheidskabinet, denkt dat haar nieuwe post "grote en ingewikkelde opgaven" zal hebben. Hermans moet de miljardenbezuiniging in de zorg zien door te voeren, onder meer door het eigen risico te verhogen. Daarvoor is nog geen steun in de Tweede Kamer.

10 uur geleden
Bart van den Brink wordt minister van Asiel en Migratie

DEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.

1 dag geleden
Palmen: toeslagenjongeren met schulden weten hulp niet te vinden

DEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.

1 dag geleden
Partijloze staatssecretaris Palmen vroeg om rugdekking in kabinet

DEN HAAG (ANP) - Sandra Palmen gaat verder als staatssecretaris van Toeslagen en wordt daarmee de enige partijloze bewindsvrouw van het nieuwe kabinet. Ze heeft de aanstaande premier Rob Jetten (D66) gevraagd of ze kan rekenen op rugdekking. Die stelde Palmen volgens haar gerust door te zeggen "dat dit kabinet zich gaat kenmerken door samenwerking en verbinding zoeken met alle partijen". Ze heeft "voor de zekerheid een nieuw koffiezetapparaat aangeschaft".

1 dag geleden
Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs namens D66

DEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.

1 dag geleden
VVD draagt bekende namen aan voor kabinetsposten

DEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.

1 dag geleden