
'Groot deel groene stroomproducten niet groen'
DEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de stroomproducten die in Nederland als groen worden verkocht blijkt niet volledig groen. Dat komt naar voren uit een analyse van klimaatstichting HIER die de herkomst van de stroom van 103 groene stroomproducten analyseerde. Met de jaarlijkse analyse wil HIER consumenten helpen met hun keuze voor echte groene stroom.
Bij 62 van de geanalyseerde producten is de stroom die wordt aangeboden ook daadwerkelijk groen omdat deze voor 100 procent duurzaam in Nederland is opgewekt. De overige 41 producten die HIER onderzocht, zijn vergroend met certificaten uit het buitenland.
Met groene certificaten kunnen energieleveranciers aantonen dat de stroom die ze verkopen ook daadwerkelijk groen opgewekt is. Maar certificaten die in het buitenland ongebruikt blijven, kunnen door energiebedrijven die in Nederland actief zijn, worden opgekocht om niet-duurzaam opgewekte stroom alsnog als groen verkopen.
Voorgelogen
Volgens HIER draagt dit systeem, dat overigens niet illegaal is, niet bij aan het verduurzamen van de energieopwekking. In veel landen is het niet nodig om aan te tonen dat groene stroom groen is, zoals bijvoorbeeld in Noorwegen waar mensen praktisch naast de waterkrachtcentrale wonen en er geen discussie is over de herkomst van de energie, aldus de klimaatstichting.
HIER vindt het vooral vervelend dat klanten in Nederland als het ware voorgelogen worden. Zij begrijpt dat energiemaatschappijen genoeg stroom moeten opwekken om aan de marktvraag te voldoen en dat de groene capaciteit nog niet voldoende is. Maar dan moet niet met termen als groen en duurzaam worden gesjoemeld. "Als het niet groen is, noem het dan ook niet zo", aldus een zegsvrouw van de stichting.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Nvidia is woensdag 4,2 procent hoger geƫindigd op Wall Street. Dat gebeurde onder meer nadat bekend was geworden dat olieconcern Saudi Aramco overeenkomsten heeft gesloten ter waarde van ongeveer 90 miljard dollar met verschillende grote Amerikaanse bedrijven, waaronder het chipconcern. De overeenkomst met Nvidia heeft betrekking op infrastructuur rond kunstmatige intelligentie (AI).
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse farmaceut Sanofi heeft woensdag aangekondigd tot 2030 minstens 20 miljard dollar (omgerekend bijna 18 miljard euro) te willen investeren in zijn activiteiten in de Verenigde Staten. Met dat geld moeten onder andere onderzoeks- en productiecapaciteit worden uitgebreid.
10 uur geledenDOHA (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag deals ondertekend die zullen "leiden tot een economische uitwisseling ter waarde van minstens 1,2 biljoen dollar" (omgerekend bijna 1100 miljard euro) tussen de Verenigde Staten en Qatar. Dat staat in een bericht van het Witte Huis waarin details van enkele deals zijn uiteengezet.
11 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Gameontwikkelaar Ubisoft heeft het afgelopen boekjaar verlieslatend afgesloten, ondanks een succesvolle lancering van zijn nieuwe game in de Assassin's Creed-reeks. Dat komt naar voren uit de jaarresultaten die het Franse bedrijf woensdag heeft gepubliceerd.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO is de handelsdag woensdag hoger geƫindigd in de AEX, de hoofdgraadmeter op de aandelenbeurs in Amsterdam. De bank presenteerde zijn kwartaalcijfers, waaruit naar voren kwam dat het resultaat beter was dan analisten hadden verwacht. Dit ondanks dat ABN AMRO in het eerste kwartaal van dit jaar een lagere winst boekte dan een jaar eerder. Het aandeel klom 5,5 procent.
12 uur geledenDOHA (ANP/RTR) - Qatar heeft woensdag een overeenkomst getekend voor de aankoop van 160 vliegtuigen van de Amerikaanse fabrikant Boeing. Dat gebeurde tijdens een bezoek van de Amerikaanse president Donald Trump aan de golfstaat. Met de deal is een waarde van 200 miljard dollar gemoeid, ongeveer 178 miljard euro.
13 uur geledenASTEN (ANP) - Peter Gillis en zijn advocaat hebben woensdag een "goed" gesprek gevoerd met de advocaat van Taeke Dijkstra, de koper van Gillis' vakantieparken. Ze gaan er verder over praten met de bedoeling dat de koop doorgaat, melden de advocaten. Eerder wilde Dijkstra niet betalen vanwege de problemen van Gillis met de Belastingdienst.
14 uur geleden