Groningse politiek in beraad over weg naar nieuw provinciebestuur
GRONINGEN (ANP) - In het provinciehuis van Groningen worden donderdagavond de voorzitters van de veertien Statenfracties verwacht om zich te beraden op de val van de coalitie. "Het is aan de Staten om te bepalen wie de kar moet trekken bij de vorming van een nieuw provinciebestuur", aldus een woordvoerder.
De ChristenUnie blies woensdagavond de politieke samenwerking op omdat de BoerBurgerBeweging en Groninger Belang tegen een plan voor een windpark bij de Eemshaven hadden gestemd. De coalitie, waar ook de PvdA in zat, had afgesproken geen nieuwe windparken op land toe te staan, maar oude projecten doorgang te laten vinden.
Door de tegenstem van de twee coalitiegenoten vindt de ChristenUnie dat de belofte van een betrouwbare overheid niet meer kan worden nagekomen. BBB-fractievoorzitter Gouke Moes sprak over "onoverbrugbare verschillen" bij het definiëren van een betrouwbare overheid en de interpretatie van afspraken.
BBB
De Staten besloten woensdagavond te gaan kijken hoe een nieuw coalitieakkoord en provinciebestuur kunnen worden gesmeed. Commissaris van de Koning René Paas zit dat overleg voor.
De BBB werd vorig jaar maart bij de verkiezingen voor Provinciale Staten verreweg de grootste partij in Groningen en kreeg 12 van de 43 zetels. In nog negen andere provincies nam de BBB plaats in het college van Gedeputeerde Staten. Het Groningse college met vijf gedeputeerden werd vorig jaar op 5 juli geïnstalleerd en is het eerste dat sneuvelt. De bestuurders nemen de lopende zaken waar tot er een nieuw college is gevormd.
Lastig
Meerdere Statenleden gaven aan dat het lastig gaat worden een werkbare meerderheid te vinden. "Hoe het verder zal gaan in het provinciaal bestuur zal de komende weken en maanden duidelijk worden", aldus de ChristenUnie. D66 zegt "zich te gaan inzetten voor een snelle en stabiele oplossing voor onze provincie".
De BBB-Statenleden zullen zich "op alle manieren blijven inspannen om de stem van en voor Groningen in ons provinciehuis te laten klinken", laat fractievoorzitter Moes weten. Hij benadrukt dat de fractie unaniem achter de gekozen tegenstem staat. "Onze BBB-fractie staat voor een betrouwbare overheid, dat betekent dat je als overheid niet blind blijft doordenderen op basis van verouderde inzichten."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) is "in beginsel positief" over haar eigen voorstel voor een landelijk huurregister. Donderdag publiceerde ze het voorstel, maar van de reacties laat ze nog afhangen of ze het register daadwerkelijk invoert.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, CDA en VVD willen bedrijven tegemoetkomen in de kosten voor elektriciteit. Geld dat daarvoor is klaargezet in het coalitieakkoord voor 2028, wil de minderheidscoalitie eerder uitgeven, zeggen de partijen donderdag in een debat over de verduurzaming van de industrie.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.
3 dagen geleden