Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Groningse politiek in beraad over weg naar nieuw provinciebestuur

Groningse politiek in beraad over weg naar nieuw provinciebestuur

GRONINGEN (ANP) - In het provinciehuis van Groningen worden donderdagavond de voorzitters van de veertien Statenfracties verwacht om zich te beraden op de val van de coalitie. "Het is aan de Staten om te bepalen wie de kar moet trekken bij de vorming van een nieuw provinciebestuur", aldus een woordvoerder.

De ChristenUnie blies woensdagavond de politieke samenwerking op omdat de BoerBurgerBeweging en Groninger Belang tegen een plan voor een windpark bij de Eemshaven hadden gestemd. De coalitie, waar ook de PvdA in zat, had afgesproken geen nieuwe windparken op land toe te staan, maar oude projecten doorgang te laten vinden.

Door de tegenstem van de twee coalitiegenoten vindt de ChristenUnie dat de belofte van een betrouwbare overheid niet meer kan worden nagekomen. BBB-fractievoorzitter Gouke Moes sprak over "onoverbrugbare verschillen" bij het definiëren van een betrouwbare overheid en de interpretatie van afspraken.

BBB

De Staten besloten woensdagavond te gaan kijken hoe een nieuw coalitieakkoord en provinciebestuur kunnen worden gesmeed. Commissaris van de Koning René Paas zit dat overleg voor.

De BBB werd vorig jaar maart bij de verkiezingen voor Provinciale Staten verreweg de grootste partij in Groningen en kreeg 12 van de 43 zetels. In nog negen andere provincies nam de BBB plaats in het college van Gedeputeerde Staten. Het Groningse college met vijf gedeputeerden werd vorig jaar op 5 juli geïnstalleerd en is het eerste dat sneuvelt. De bestuurders nemen de lopende zaken waar tot er een nieuw college is gevormd.

Lastig

Meerdere Statenleden gaven aan dat het lastig gaat worden een werkbare meerderheid te vinden. "Hoe het verder zal gaan in het provinciaal bestuur zal de komende weken en maanden duidelijk worden", aldus de ChristenUnie. D66 zegt "zich te gaan inzetten voor een snelle en stabiele oplossing voor onze provincie".

De BBB-Statenleden zullen zich "op alle manieren blijven inspannen om de stem van en voor Groningen in ons provinciehuis te laten klinken", laat fractievoorzitter Moes weten. Hij benadrukt dat de fractie unaniem achter de gekozen tegenstem staat. "Onze BBB-fractie staat voor een betrouwbare overheid, dat betekent dat je als overheid niet blind blijft doordenderen op basis van verouderde inzichten."

Meer uit Politiek

Jetten roept De Vos op zich in te zetten tegen antisemitisme FVD

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft Forum voor Democratie-leider Lidewij de Vos opgeroepen zich in te zetten tegen antisemitisme binnen haar partij. "Ik doe een beroep op de partijleider, net zoals bij andere partijleiders, om aan het werk te gaan als er overduidelijk signalen zijn dat leden van je partij dingen doen of in het verleden deden die niet door de beugel kunnen."

2 uur geleden
Ook dit kabinet wil bekritiseerde terrorismewet blijvend maken

DEN HAAG (ANP) - Ook het kabinet-Jetten wil een bekritiseerde wet tegen terrorisme permanent maken. Er geldt nu een tijdelijke wet waarmee mensen bijvoorbeeld een meldplicht of contactverbod opgelegd kunnen krijgen, ook zonder dat zij strafrechtelijk zijn veroordeeld voor terrorisme. Als er niets gebeurt, vervalt die wet per 1 maart volgend jaar.

3 uur geleden
Gemeenten met lage opkomst bij verkiezingen: werk aan de winkel

DEN HAAG (ANP) - Gemeenten waar de opkomst het laagst was bij de gemeenteraadsverkiezingen, willen dit in de toekomst verbeteren. "Ondanks een kleine stijging ten opzichte van de vorige gemeenteraadsverkiezingen, is het jammer dat niet meer stemgerechtigden naar de stembus kwamen", zegt burgemeester Mark Buijs van Roosendaal. "Dat betekent: werk aan de winkel."

3 uur geleden
'Pechgeneratie' krijgt vanaf 2027 'tegemoetkoming' van 2000 euro

DEN HAAG (ANP) - De zogenoemde 'pechgeneratie' van studenten die geen basisbeurs meer kregen en moesten lenen, krijgt vanaf volgend jaar 2000 euro als "tegemoetkoming". Dat zei onderwijsminister Rianne Letschert (D66) na afloop van de ministerraad.

6 uur geleden
Boekholt schrapt wet die voorrang statushouders stopt

DEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) trekt een wetsvoorstel in dat de voorrang voor statushouders voor een sociale huurwoning zou schrappen. De bewindsvrouw werkt aan een alternatieve wet, die pas in werking treedt als er genoeg mogelijkheden zijn om statushouders aan een huis te helpen, schrijft ze in een Kamerbrief.

6 uur geleden
De Vos, Van Baarle en Coenradie verkozen in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Tweede Kamerfractievoorzitters Lidewij de Vos van Forum voor Democratie en Stephan van Baarle van DENK zijn verkozen in de gemeenteraad van Rotterdam. Ze stonden als lijstduwer op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen, maar kregen genoeg voorkeursstemmen voor een zetel. Ook oud-staatssecretaris Ingrid Coenradie (Leefbaar Rotterdam) kan op die manier in de Rotterdamse raad komen.

8 uur geleden
Ministers vinden autoluwte door hoge energieprijzen niet nodig

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het nog niet nodig om mensen te stimuleren om de auto wat vaker te laten staan. Dat zeggen verschillende ministers voorafgaand aan de ministerraad. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) waarschuwde vrijdag voor een energiecrisis en adviseert om minder brandstof te gaan gebruiken. Volgens het kabinet zijn dat soort maatregelen "nog niet aan de orde".

10 uur geleden