Groningse journalist: fijn dat rechter 'aanslag op pers' erkende
GRONINGEN (ANP) - De Groningse journalist Willem Groeneveld voelt zich maandag "gelaten" bij het vonnis van de rechter tegen de twee mannen die in 2021 een brandend bierflesje zijn huis in gooiden. Het tweetal werd maandag veroordeeld tot een celstraf van vijf jaar en tbs met voorwaarden.
"Ik ben blij dat de eis van het Openbaar Ministerie overeind is gebleven", stelt Groeneveld in een reactie. "Maar ik vind het treurig dat de mannen zo lang de gevangenis in moeten. Voor henzelf, maar ook voor hun familie en hun naasten." De journalist, die werkt voor de Groningse stadsblog Sikkom, vindt het vooral "heel fijn dat de rechter stilstond bij de achterliggende gedachte van het vonnis. Hij noemde het een aanslag op de pers en de journalistiek. Dat vond ik een heel belangrijk aspect in het vonnis."
Volgens de rechtbank in Groningen gaat het om een poging tot moord en brandstichting. De rechtbank vindt dat er sprake is van een "doelbewuste actie tegen een journalist" en niet van een gemoedsopwelling bij de mannen.
De twee dertigers gooiden in de ochtend van 19 augustus rond 03.00 uur een brandend bierflesje door de voordeur bij Groeneveld en zijn partner. Die wisten het vuur te doven en bleven ongedeerd. De mannen, P. en W., behoorden tot een groep complotdenkers rond corona. Ze kenden elkaar van demonstraties. Groeneveld schreef kritisch over coronacomplotdenkers.
Omdat P. en W. volgens deskundigen verminderd toerekeningsvatbaar zijn, is er een tbs-behandeling opgelegd.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Voor het hele land behalve Zeeland heeft het KNMI donderdagochtend code geel uitgeroepen. Op veel plaatsen sneeuwt het, of heeft het gesneeuwd, waardoor het glad is. De meeste gladheid verdwijnt in de loop van de dag weer.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Na D66 en de VVD heeft ook bij het CDA de Tweede Kamerfractie ingestemd met het coalitieakkoord dat de partijleiders eerder deze week sloten. Dat heeft partijleider Henri Bontenbal na een uren durend fractieoverleg bekendgemaakt.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD-fractie is volgens partijleider Dilan Yeşilgöz "erg positief" over het akkoord dat ze heeft uitonderhandeld met D66 en CDA. Kort na middernacht meldde Yeşilgöz op X dat haar fractie akkoord is gegaan, en even later kwam ze het overleg toelichten op de gang van de partij in de Tweede Kamer.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De fracties van D66 en de VVD hebben ingestemd met het coalitieakkoord dat de partijen sluiten met het CDA. Rob Jetten (D66) laat tegen verzamelde pers weten dat er nog "een paar kleine puntjes" zijn, maar de fractie verder kan instemmen. Dilan Yeşilgöz (VVD) toont op X een foto van haar telefoon, met daarop de tekst "fractie is akkoord".
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In de afgelopen drie jaar is het aantal Nederlanders dat nieuws niet of nauwelijks volgt verdubbeld. Het ging vorig jaar om zo'n 2,1 miljoen mensen, meldt onderzoeksbureau Newcom op basis van onderzoek onder ruim 8000 mensen.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Twee vrouwen die maandag betrokken waren bij een geweldsincident met een politieman op het stationsplein in Utrecht, gaan aangifte doen tegen de agent in kwestie. Dat laat hun advocaat Anis Boumanjal woensdagavond weten in Nieuwsuur.
8 uur geledenDE BILT (ANP) - De stijging van de gemiddelde temperaturen in Nederland gaat nog iets sneller dan in de hoge scenario's die het KNMI eerder opstelde. In het eerste kwart van deze eeuw werd het in ons land 1 graad warmer. Dat komt neer op 0,4 graad per tien jaar, becijfert het instituut in een donderdag verschenen rapport.
9 uur geleden