Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Groningse commissaris: woede over beschamende crisis Ter Apel

Groningse commissaris: woede over beschamende crisis Ter Apel

GRONINGEN (ANP) - Groningse bestuurders zijn "hartstikke kwaad en gefrustreerd" over het onrecht dat mensen die bescherming zoeken wordt aangedaan in Ter Apel. Een geëmotioneerde commissaris van de Koning René Paas zei dat in een emotionele rondvraag in de Provinciale Staten van Groningen.

In het aanmeldcentrum Ter Apel overnachtten de afgelopen tijd tussen de 2300 en 2500 asielzoekers, terwijl er plaats is voor maximaal 2000. Burgemeesters en de commissaris in Groningen besloten deze week in de Provinciale Regietafel Migratie en Integratie dat de gemeente Groningen honderd extra plekken regelt en Stadskanaal tweehonderd "om niet door de humanitaire ondergrens te zakken". Paas heeft "zelden zulke emotionele vergaderingen meegemaakt. Bestuurders die het over het algemeen droog houden schoten vol."

De commissaris spreekt van een beschamende crisis in Ter Apel die nog niet voorbij is. "Als Nederlandse bestuurders op hun handen blijven zitten breekt hier de pleuris uit." Ook in andere provincies komen regietafels bij elkaar en leden van het kabinet en burgemeesters in het land bellen rond, aldus Paas. Maar omdat de "zeer noodzakelijke" spreidingswet er niet is hebben zij geen formele bevoegdheden. Evengoed is "goede wil niet overal aanwezig", aldus de commissaris.

Het kabinet heeft beloofd dat het niet meer zou voorkomen dat er meer dan 2000 mensen moeten verblijven in Ter Apel, maar komt die belofte niet na. Volgens Paas ook omdat het afhankelijk is van medewerking van anderen. De ChristenUnie opperde om elders in het land capaciteit in bijvoorbeeld hotels te huren en de rekening desnoods naar het Rijk te sturen. Paas noemde dat een "denkbaar actiemiddel", maar wil dat "heel ruige" instrument vooralsnog niet inzetten omdat andere gemeenten daar het gezag hebben. Bovendien is het vanwege mogelijk verzet "de vraag of bussen hun bestemming zullen bereiken."

Meer uit Politiek

Plan om verliezen uit vermogen te verrekenen kost miljarden

DEN HAAG (ANP) - De wens van de Tweede Kamer om verliezen uit sparen en beleggen te verrekenen met inkomsten uit eerdere jaren, kost in de eerste vijf jaar 3,4 miljard euro. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) in een Kamerbrief. Een motie die hierom vroeg, werd vorige week aangenomen met steun van coalitiepartij VVD.

3 uur geleden
Kabinet herhaalt: gas winnen uit Groningenveld gaat niet gebeuren

DEN HAAG (ANP) - Kabinetsleden herhalen dat opnieuw gas winnen uit het Groningenveld niet gaat gebeuren. Ministers Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken), Stientje van Veldhoven (Klimaat) en Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) zijn daar vrijdagochtend eensgezind over. "We gaan Groningen sluiten zoals gepland," zegt Van Veldhoven.

13 uur geleden
Zo'n 450.000 mensen lid politieke partij, hoogste sinds 1982

GRONINGEN (ANP) - Het aantal Nederlanders dat lid is van een politieke partij is met 448.100 leden voor het eerst hoger dan in 1982. Dat meldt het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen (DNPP) van de Rijksuniversiteit Groningen op basis van een jaarlijkse rondvraag. In 2025 kwamen er 57.000 nieuwe leden bij, een groei van bijna 15 procent.

14 uur geleden
Vijlbrief: emotie over doorbreken pensioenakkoord onderschat

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de "emotie die gepaard zou gaan met het doorbreken van een afspraak uit het pensioenakkoord" onderschat. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) gezegd in Pauw & De Wit. "Dat hebben we niet helemaal goed ingeschat. En daar ben ik wel van geschrokken."

1 dag geleden
Kabinet voert motie voor extra geld naar Oekraïne niet uit

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat er geen aanvullende steun meer naar Oekraïne, zoals eerder door de Kamer was gevraagd. Dat maakte minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) duidelijk tijdens de behandeling van haar begroting donderdag in de Tweede Kamer. "Nederland kan in z'n eentje niet alle gewenste steun leveren."

1 dag geleden
Zestig BBB'ers roepen bestuur op tot lijmpoging met Mona Keijzer

DEN HAAG (ANP) - Zestig politiek actieve BBB'ers willen dat hun partijbestuur probeert Mona Keijzer terug in de Tweede Kamerfractie te krijgen. In een brief vragen ze om "onafhankelijke mediation" om de vierkoppige fractie weer bij elkaar te krijgen. Het AD berichtte over de brief, die ook in handen is van het ANP.

1 dag geleden
Nederland werkt met andere landen aan terugkeerhubs asielzoekers

BRUSSEL (ANP) - Nederland gaat met een aantal andere EU-landen samenwerken om zogenoemde terugkeerhubs voor afgewezen asielzoekers buiten de EU te realiseren. Dat zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) in Brussel. Het gaat om een kopgroep van Nederland, Oostenrijk, Griekenland, Duitsland en Denemarken, zei de minister na een vergadering met zijn Europese ambtgenoten.

1 dag geleden