Groningse commissaris: woede over beschamende crisis Ter Apel
GRONINGEN (ANP) - Groningse bestuurders zijn "hartstikke kwaad en gefrustreerd" over het onrecht dat mensen die bescherming zoeken wordt aangedaan in Ter Apel. Een geëmotioneerde commissaris van de Koning René Paas zei dat in een emotionele rondvraag in de Provinciale Staten van Groningen.
In het aanmeldcentrum Ter Apel overnachtten de afgelopen tijd tussen de 2300 en 2500 asielzoekers, terwijl er plaats is voor maximaal 2000. Burgemeesters en de commissaris in Groningen besloten deze week in de Provinciale Regietafel Migratie en Integratie dat de gemeente Groningen honderd extra plekken regelt en Stadskanaal tweehonderd "om niet door de humanitaire ondergrens te zakken". Paas heeft "zelden zulke emotionele vergaderingen meegemaakt. Bestuurders die het over het algemeen droog houden schoten vol."
De commissaris spreekt van een beschamende crisis in Ter Apel die nog niet voorbij is. "Als Nederlandse bestuurders op hun handen blijven zitten breekt hier de pleuris uit." Ook in andere provincies komen regietafels bij elkaar en leden van het kabinet en burgemeesters in het land bellen rond, aldus Paas. Maar omdat de "zeer noodzakelijke" spreidingswet er niet is hebben zij geen formele bevoegdheden. Evengoed is "goede wil niet overal aanwezig", aldus de commissaris.
Het kabinet heeft beloofd dat het niet meer zou voorkomen dat er meer dan 2000 mensen moeten verblijven in Ter Apel, maar komt die belofte niet na. Volgens Paas ook omdat het afhankelijk is van medewerking van anderen. De ChristenUnie opperde om elders in het land capaciteit in bijvoorbeeld hotels te huren en de rekening desnoods naar het Rijk te sturen. Paas noemde dat een "denkbaar actiemiddel", maar wil dat "heel ruige" instrument vooralsnog niet inzetten omdat andere gemeenten daar het gezag hebben. Bovendien is het vanwege mogelijk verzet "de vraag of bussen hun bestemming zullen bereiken."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Dat ook deze jaarwisseling hulpverleners zijn belaagd en daarbij gewond zijn geraakt, is "onbegrijpelijk en onacceptabel", vindt justitieminister Foort van Oosten (VVD). "Zij zetten hun eigen viering opzij en verlaten huis en haard om te zorgen voor onze veiligheid. Dat verdient respect", schrijft de demissionaire bewindsman op X.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De explosie in de Zwitserse bar waarbij vermoedelijk tientallen mensen om het leven zijn gekomen, heeft minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) "geschokt en bedroefd". Op X deelt de demissionair bewindsman zijn condoleances "aan iedereen die geraakt is" door de ramp in het skioord Crans-Montana.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De brand in de Vondelkerk in Amsterdam is een "groot verlies voor Nederland", vindt demissionair cultuurminister Gouke Moes (BBB). "Gelukkig zijn er voor zover bekend geen slachtoffers. Ik leef mee met de omwonenden", schrijft hij op X.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Ook deze nieuwjaarsnacht hadden hulpverleners te maken met geweld en dat wordt veroordeeld door verschillende partijleiders. "Dat juist zij te maken krijgen met ongekend geweld, is pijnlijk en onacceptabel", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA op X. Bij VVD-leider Dilan Yeşilgöz "overheerst helaas vooral verdriet en woede" door zulk geweld.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) maakt zich zorgen over de dreigende vergunningsstop van hulporganisaties die onder andere actief zijn in Gaza. Daarover heeft de demissionaire bewindsman woensdag contact gehad met zijn Israëlische evenknie Gideon Saar, meldt een ministeriewoordvoerder.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister van Buitenlandse Zaken David van Weel heeft in een bericht op X laten weten dat de "inzet van de Verenigde Staten" bij de onderhandeling over vrede tussen Rusland en Oekraïne wordt gewaardeerd, maar dat de "druk op Rusland" opgevoerd moet blijven worden "zodat zij hun oorlog stoppen".
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten is diep geschokt door de dodelijke steekpartij in Suriname, waar volgens Surinaamse media negen mensen bij zijn omgekomen. Een man heeft in Meerzorg zijn eigen kinderen en buren doodgestoken. De politie schoot hem in zijn benen en wist hem te overmeesteren.
5 dagen geleden