Gronings schadeinstituut vraagt Vijlbrief om meer ruimte
DEN HAAG (ANP) - Het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) heeft in een eerste gesprek met de kersverse staatssecretaris van Mijnbouw Hans Vijlbrief gevraagd om meer juridische ruimte. Het instituut kan "maatschappelijk ongewenste" situaties niet altijd oplossen, omdat de ruimte in de wet daarvoor beperkt is, laat een woordvoerder weten.
Zowel Groningen als politiek Den Haag heeft hoge verwachtingen van het instituut, die het niet altijd kan waarmaken. De wet "staat soms in de weg", aldus de zegsman. Dat signaal hebben ze nog eens afgegeven aan Vijlbrief: het IMG kan schade waar de NAM (Nederlandse Aardolie Maatschappij) niet direct aansprakelijk voor is niet zomaar vergoeden. Dat zorgt soms voor schrijnende situaties.
Dit signaal is niet nieuw, benadrukt het IMG. De organisatie heeft ook het vorige kabinet hierop gewezen. "Groningers willen graag een oplossing", zegt woordvoerder Jouke Schaafsma. Voor veel mensen is al een oplossing gevonden, benadrukt hij: 200.000 schadeverzoeken zijn afgehandeld. "Mensen zijn daar gemiddeld genomen best wel tevreden over, maar er is ook een groep mensen die nog niet hebben gekregen wat ze hoopten en verwachtten. Dat is een keuze van de politiek uiteindelijk, en valt niet binnen de bevoegdheid van het IMG."
Dat er een aparte staatssecretaris is gekomen voor de afhandeling van het gasdossier in Groningen, maakt voor het IMG geen groot verschil. Voor het instituut is het wel fijn dat de schadeafhandeling en de versterkingsoperatie weer onder één ministerie vallen.
Meer uit Binnenland
NOORDWIJK (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) heeft tijdens haar jaarlijkse benefietgala in Noordwijk 1.848.000 euro opgehaald. Dat is ruim 30.000 euro meer dan vorig jaar en daarmee een nieuw recordbedrag. Het was de negentiende keer dat het benefietgala werd georganiseerd. Er schoven 650 gasten aan.
32 minuten geledenHet televisieprogramma Even tot hier heeft naast de Amerikaanse militaire begraafplaats Margraten de twee panelen teruggeplaatst die eerder deze maand door de Amerikaanse beheerder werden verwijderd. De panelen belichten de rol van 'zwarte bevrijders' in de Tweede Wereldoorlog. Ook maakten presentatoren Niels van der Laan en Jeroen Woe zaterdag aan het einde van hun uitzending bekend dat zij rondom de teruggeplaatste panelen ook een aanvullende "tentoonstelling" laten bouwen.
34 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het vliegverkeer van en naar Eindhoven is zaterdagavond stilgelegd, nadat bij het vliegveld meerdere drones waren gesignaleerd. Het vliegveld van Eindhoven is niet alleen een luchthaven, maar op het terrein zit ook een luchtmachtbasis. Daarom is zowel het civiele als het militaire vliegverkeer opgeschort, laat demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) weten.
4 uur geledenJOHANNESBURG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft zorgen over de beperkingen van het Oekraïense leger die in het zogenoemde 28-puntenplan staan, want "als het gaat over de veiligheid van Oekraïne, gaat het immers ook om de veiligheid van Europa." Dat zegt hij tegen het ANP nadat hij heeft gebeld met Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Schoof wil "elk initiatief dat vrede dichterbij kan brengen serieus nemen."
10 uur geledenDEURNE (ANP) - Frank van Pamelen heeft zaterdag bij de prominenten Het Groot Dictee der Nederlandse Taal gewonnen. De schrijver, dichter, cabaretier en columnist deed het met slechts vijf fouten beter dan de andere bekende deelnemers, onder wie cabaretier Katinka Polderman en zangeres Leoni Jansen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tientallen jongeren demonstreren zaterdagmiddag op de Koekamp in Den Haag omdat zij als volwaardige slachtoffers van het toeslagenschandaal erkend willen worden, met dezelfde rechten als hun ouders. Dat meldt een woordvoerder van het Onafhankelijk Jongerenpanel Toeslagen (OJPT). Zij legt uit dat de jongeren eerder te horen kregen dat er geen politiek draagvlak is voor hun eisen en "daarom creëren we dat draagvlak zelf".
10 uur geledenDE BILT (ANP) - In de noordelijke provincies Friesland, Groningen en Drenthe geldt vanaf zondagmiddag 16.00 uur code geel omdat het glad kan worden door sneeuw, meldt het KNMI zaterdag. De weerswaarschuwing is tot 21.00 uur van kracht.
11 uur geleden