Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Groningers in oktober bijeen om einde gaswinning te markeren

Groningers in oktober bijeen om einde gaswinning te markeren

GRONINGEN (ANP) - Groningers kunnen op zaterdag 5 oktober vieren of gedenken dat de gaswinning die zoveel ellende heeft aangericht is gestopt. Dat markeringsmoment krijgt als motto 'Vanuit hier', maakte gedeputeerde Susan Top (Mijnbouw) bekend in een vergadering van Provinciale Staten.

Op de manifestatie is ruimte voor muziek, sport, theater en andere activiteiten. De kosten van ruim 1 miljoen euro worden (vooralsnog) gedeeld door het Rijk en de provincie. Belangrijk doel van het provinciebestuur is het gemeenschapsgevoel in en rond het aardbevingsgebied te bevorderen, niet zozeer met een feestje als wel met een dag van solidariteit.

"Wat ons is overgekomen is ongekend en uniek, tienduizenden Groningers werden geconfronteerd met scheuren in hun huizen, duizenden moesten verhuizen. De stress die dat met zich meebrengt, is nauwelijks te meten, al tien jaar lang", aldus Top, oud-secretaris van het Groninger Gasberaad.

Animo

"Nog niet zo lang geleden geloofde geen Groninger dat de winning zou worden stopgezet, maar inmiddels zijn we voorzichtig begonnen met een nieuw begin", zei de gedeputeerde. "Sommigen zijn teruggekeerd naar hun woningen en willen de draad weer oppakken. Anderen moeten nog verhuizen of weten nog niet waar ze aan toe zijn. Nu markeren we waar we staan, wat er is bereikt. Het is ook mooi ze een keer iets te geven." Er is op 5 oktober ook ruimte voor eigen initiatieven van inwoners. Vervoer kan worden geregeld.

Het CDA vroeg zich af of Groningers wel zitten te wachten op zo'n evenement "als ze nog midden in de sores zitten". Top pareerde dat "de manifestatie is bedoeld voor alle Groningers, maar wie nog moe en murw is, hoeft niet. Voor de een is het een feestje, voor de ander een herdenking of hart onder de riem. De sociale cohesie staat enorm onder druk in de dorpen en wijken. Vanuit hier bouwen we zoiets als de Dag van de Groninger."

Hoop op verhogingen

De provinciale reservering van 5,4 ton is nogal hoog, klaagde het CDA verder. De partij vindt dat het Rijk voor alle kosten zou moeten opdraaien, maar kreeg geen steun van andere partijen. Gedeputeerde Top zei goede hoop te hebben dat de nieuwe staatssecretaris Eddie van Marum (Herstel Groningen, BBB) de rijksbijdrage verhoogt. Maar ze kan nog niets garanderen.

Meer uit Politiek

Onderteken verklaring met Tata niet, zeiden ambtenaren Financiën

DEN HAAG (ANP) - Ambtenaren van het ministerie van Financiën adviseerden vorig jaar tegen het ondertekenen van voorlopige afspraken met Tata Steel over verduurzaming. In de deal staat dat de staalfabriek in IJmuiden miljoenen tonnen CO2 minder gaat uitstoten en dat de overheid daar maximaal 2 miljard euro aan meebetaalt.

1 dag geleden
Sjoerdsma maakt 4 miljoen euro extra vrij voor bestrijding ebola

DEN HAAG (ANP) - Nederland maakt nog eens 4 miljoen euro vrij voor de bestrijding van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo (DRC) en Oeganda. Het geld is bestemd voor de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), meldt minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) woensdag.

1 dag geleden
Nijlgans en wasbeer afschieten mag zonder opdracht provincie

DEN HAAG (ANP) - Sommige dieren die niet in Nederland horen, mogen worden afgeschoten zonder opdracht van de provincie. Minister Jaimi van Essen (Natuur, D66) heeft daarvoor nieuwe regels gepubliceerd die hij op 1 januari wil laten ingaan. Op een lijst met 23 zogeheten invasieve exoten staan bijvoorbeeld de nijlgans, de wasbeer en de grijze eekhoorn.

2 dagen geleden
Jetten verwacht snel resultaat van nieuwe raketcoalitie

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht snel resultaat van een nieuwe Europese coalitie tegen ballistische raketten. "We verwachten eigenlijk binnen een jaar al te kunnen leveren voor een deel van het luchtafweergeschut, en binnen anderhalf jaar voor de meer complexe gevallen", zegt hij tegen het ANP.

3 dagen geleden
Jetten: absoluut niet meedoen aan plan Trump voor heffing Hormuz

DEN HAAG (ANP) - Nederland keurt het plan van de Amerikaanse president Donald Trump af om geld te gaan vragen van schepen die door de Straat van Hormuz varen. Dat zegt premier Rob Jetten tegen het ANP. "Van tolheffing kan geen sprake zijn. Dat vinden we echt Europabreed."

3 dagen geleden
Nederland gaat meedoen aan militaire oefeningen met Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat meedoen aan militaire oefeningen met Oekraïne. Dat zei premier Rob Jetten tegen het ANP na een bijeenkomst van de Coalition of the Willing in Parijs. De oefeningen vinden niet plaats in Oekraïne, maar op grondgebied van de EU, aldus de premier.

3 dagen geleden
Minister: wachtende asielzoekers Ter Apel opgevangen in pand

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) neemt maatregelen bij het aanmeldcentrum van Ter Apel nadat Rode Kruis en VluchtelingenWerk hun werk hier hebben gestaakt om de veiligheid. Asielzoekers die door grote drukte niet kunnen worden toegelaten tot het asielzoekerscentrum hoeven vanaf woensdag niet meer te wachten op het gras en worden in plaats daarvan overdag opgevangen in een pand op het terrein. Het terrein rond het asielzoekerscentrum wordt bovendien uitgeroepen tot veiligheidsrisicogebied, wat preventief fouilleren mogelijk maakt.

3 dagen geleden