Groningen wil 3 miljard voor landelijk gebied
GRONINGEN (ANP) - Groningen zegt ruim 3 miljard euro van de rijksoverheid nodig te hebben om de plannen voor het landelijk gebied in de provincie te realiseren. Doel is toe te groeien naar een duurzaam en toekomst- en klimaatbestendig landelijk gebied met perspectief voor landbouwers en andere ondernemers. Ook inwoners moeten zich erin kunnen vinden.
Het provinciebestuur komt met het miljardenbedrag na de vaststelling van een document over de stand van zaken rond de zogeheten Transitie Landelijk Gebied. Het geld moet komen uit het landelijke ‘stikstoffonds’ van ruim 24 miljard euro. Alle twaalf provincies worden geacht voor 1 juli een conceptversie van hun Provinciaal Programma Landelijk Gebied (PPLG) in te leveren.
In het Groningse plan wordt beschreven wat voor problemen er zijn op het vlak van natuur, water en klimaat en mogelijke manieren waarop die kunnen worden opgelost. Maar omdat de provincie pas net is begonnen en bijvoorbeeld een landelijk landbouwakkoord nog ontbreekt, wordt alleen een stand van zaken ingeleverd. De provincie wil dat de komende tijd met inwoners, gemeenten, waterschappen, (agrarische) ondernemers, natuurorganisaties en andere belanghebbenden uitwerken tot een volwaardig plan.
Natuurherstel, een robuuster water- en bodemsysteem, duurzamere landbouw zijn de belangrijkste doelen in het plan. Hoe die moeten worden bereikt is echter niet in beton gegoten, aldus het provinciebestuur. Dat wil ook aan de slag met verbetering van de landschappelijke kwaliteit. Provinciale Staten van Groningen buigen zich later deze maand over de plannen.
Meer uit Politiek
AMSTERDAM (ANP) - Thierry Baudet, oprichter van Forum voor Democratie, doet laconiek over de ophef die in de afgelopen weken is ontstaan over het verleden van enkele kandidaat-gemeenteraadsleden van zijn partij. Zij zouden banden hebben gehad met neonazistische groeperingen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders heeft op X iedereen bedankt die op de PVV heeft gestemd. "Prachtige resultaten!" schreef hij op X. In verschillende gemeenten, zoals Terneuzen en Pekela, werd de PVV de grootste.
3 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - PVV-lijsttrekker Patrick van der Hoeff in Terneuzen denkt dat zijn partij de winst in de gemeenteraadsverkiezingen grotendeels te danken heeft aan het verzet tegen de komst van een azc. "Maar dat is niet de enige reden", zegt Van der Hoeff. "Wij hebben ons altijd kritisch uitgelaten over de bouw van een campus, een onderwijsinstelling die 100 miljoen euro moet kosten. Dat vinden we veel te veel en we denken dat veel andere Terneuzenaars dat ook vinden."
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De eerste uitslagen van Forum voor Democratie zijn voor partijleider Lidewij de Vos "reden tot feest, maar morgen begint voor ons een enorme klus". Dat zei ze op een partijbijeenkomst in Amsterdam, waar de partij de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag volgt. "Kiezers in heel Nederland hebben ons het vertrouwen gegeven om de grote uitdagingen van onze steden en dorpen aan te gaan", zei De Vos tegen de aanwezigen.
4 uur geledenBREDA (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) heeft begrip voor "frustraties" in gemeenten over de komst van asielzoekerscentra. "Dat je denkt: dit overkomt ons, terwijl wij zelf willen meebeslissen over de grootte van een opvang of de voorwaarden van een asielopvang." Wel benadrukt hij dat het kabinet de instroom wil beperken, en asielzoekers die hier zijn eerlijk wil verdelen over gemeenten met de spreidingswet.
4 uur geledenDOKKUM (ANP) - Tussen de exitpoll van Ipsos in opdracht van NOS van Noardeast-Fryslân en de voorlopige uitslag, gemeld aan de ANP Verkiezingsdienst, zitten flink wat verschillen. Zo kwam FNP, ondanks zetelverlies, als grootste partij naar voren uit de exitpoll. Maar in de voorlopige uitslag is dat het CDA met 6 zetels. De partij wint 2 zetels, in plaats van 1 volgens de exitpoll.
4 uur geledenLEIDEN (ANP) - Jesse Klaver ziet zijn partij GroenLinks-PvdA "fors winnen" ten opzichte van de landelijke verkiezingen in november. Leden van de partij hebben de "rug gerecht", zei hij op een bijeenkomst in Leiden.
4 uur geleden