Groningen trekt 22 miljoen uit voor vliegveld Eelde
GRONINGEN (ANP) - De provincie Groningen geeft de komende tien jaar in totaal 22 miljoen euro aan Groningen Airport Eelde voor beveiliging en verbetering van de brandweer. Als de voor het Noorden belangrijke luchthaven in Drenthe van die provincie zoals verwacht hetzelfde bedrag krijgt, is de toekomst van het vliegveld voorlopig veiliggesteld.
De twee provincies zijn de grootste aandeelhouders van Groningen Airport Eelde. "Hiermee kan het vliegveld verder met zijn plannen", licht de Groningse gedeputeerde Henk Emmens toe. "De wereld blijft op deze manier bereikbaar voor Groningen." Provinciale Staten moeten nog wel akkoord gaan met de subsidie.
"Een enorm fijn besluit, ik ben er erg blij mee", reageert vliegvelddirecteur Meiltje de Groot. "Dit geeft de komende tien jaar de zekerheid de continuïteit te waarborgen." De toezegging voor tien jaar is nodig voor de onderbouwing voor het aanvragen van de nieuwe vergunning. "Daarom is dit ook belangrijk."
Steeds meer in trek
Volgens Groningen verkiezen steeds meer vakantiegangers en zakelijke reizigers Groningen Airport Eelde boven Schiphol. Onder meer Transavia, Corendon en TUI maken er gebruik van. De provinciale investeringen moeten leiden tot 100.000 tot 200.000 extra reizigers per jaar.
Het vliegveld maakte eerder duidelijk zelf vanaf 2025 kostendekkend te kunnen opereren als beide provincies de komende tien jaar over de brug komen. Groningen Airport Eelde denkt te kunnen groeien naar 350.000 passagiers per jaar, het maximale aantal in zowel de oude als de nieuwe vergunning. Dit jaar zijn het er naar schatting 140.000.
Schiphol
De luchthaven is in gesprek met Schiphol over een mogelijke samenwerking. Groningen en Drenthe zijn daar voorstander van. Dat geldt ook voor de rijksoverheid, die wil dat Schiphol meer regie kan voeren. De Schiphol Group is al (deels) eigenaar van de luchthavens van Eindhoven, Rotterdam en Maastricht. Directeur De Groot van Eelde verwacht dat Schiphol een minderheidsbelang gaat nemen. "Maar we zijn nog in de fase van verkenning."
Meer uit Financieel
KYOTO (ANP/AFP) - Nintendo verwacht in het lopende boekjaar veel meer van zijn nieuwe gameconsole Switch 2 te verkopen dan eerder gedacht. Volgens het Japanse gamebedrijf worden er in het boekjaar tot eind maart nu naar verwachting 19 miljoen Switch 2-computers verkocht. Eerder werd uitgegaan van 15 miljoen stuks.
39 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China geeft Nederland de schuld van de "onrust en chaos" in de wereldwijde halfgeleiderproductie en aanvoerketen van chips. Die is ontstaan doordat de Nederlandse overheid Nexperia in beslag heeft genomen, zegt het Chinese ministerie van Handel.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Zorgtechnologieconcern Philips heeft zijn omzet en winst in het afgelopen kwartaal opgevoerd, ondanks de impact van de hogere importheffingen die de Verenigde Staten dit jaar hebben ingevoerd. Het sterkst groeide het onderdeel dat producten maakt voor de persoonlijke verzorging, zoals scheerapparaten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal banen in Nederland zal de komende jaren iets groeien, ondanks veel onzekerheid door onder meer geopolitieke spanningen, importheffingen en technologische ontwikkelingen als automatisering en AI. Het aantal banen neemt tot 2027 met 1,1 procent toe, verwacht uitkeringsinstantie UWV in zijn jaarlijkse arbeidsmarktrapport.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal nieuwe woningen in voormalige kantoren en winkels is afgelopen jaar opnieuw afgenomen. Vooral in voormalige winkels leverden minder vaak een nieuwe woning op. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) na onderzoek op verzoek van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De technologiesector op Wall Street is optimistisch aan de nieuwe beursmaand begonnen, aangewakkerd door een grote AI-deal. Amazon en OpenAI sloten maandag een overeenkomst ter waarde van 38 miljard dollar, waarbij de eigenaar van ChatGPT rekenkracht van Amazon Web Services gaat gebruiken. Daarmee krijgt OpenAI toegang tot honderdduizenden geavanceerde Nvidia-processors om de populaire chatbot verder te ontwikkelen. Techconcern Amazon werd hiervoor beloond door beleggers met een 4 procent hogere koers.
10 uur geledenATHENE (ANP) - Defensieconcern Theon International, beursgenoteerd in Amsterdam, profiteert flink van de politieke onrust en torenhoge defensiebudgetten in Europa. De in Athene gevestigde fabrikant van nachtkijkers en warmtebeeldsystemen voor de defensiesector ontving in de eerste negen maanden van het jaar voor 232,7 miljoen euro aan nieuwe orders. Dat is bijna een verdubbeling vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.
13 uur geleden