Groningen trekt 22 miljoen uit voor vliegveld Eelde
GRONINGEN (ANP) - De provincie Groningen geeft de komende tien jaar in totaal 22 miljoen euro aan Groningen Airport Eelde voor beveiliging en verbetering van de brandweer. Als de voor het Noorden belangrijke luchthaven in Drenthe van die provincie zoals verwacht hetzelfde bedrag krijgt, is de toekomst van het vliegveld voorlopig veiliggesteld.
De twee provincies zijn de grootste aandeelhouders van Groningen Airport Eelde. "Hiermee kan het vliegveld verder met zijn plannen", licht de Groningse gedeputeerde Henk Emmens toe. "De wereld blijft op deze manier bereikbaar voor Groningen." Provinciale Staten moeten nog wel akkoord gaan met de subsidie.
"Een enorm fijn besluit, ik ben er erg blij mee", reageert vliegvelddirecteur Meiltje de Groot. "Dit geeft de komende tien jaar de zekerheid de continuïteit te waarborgen." De toezegging voor tien jaar is nodig voor de onderbouwing voor het aanvragen van de nieuwe vergunning. "Daarom is dit ook belangrijk."
Steeds meer in trek
Volgens Groningen verkiezen steeds meer vakantiegangers en zakelijke reizigers Groningen Airport Eelde boven Schiphol. Onder meer Transavia, Corendon en TUI maken er gebruik van. De provinciale investeringen moeten leiden tot 100.000 tot 200.000 extra reizigers per jaar.
Het vliegveld maakte eerder duidelijk zelf vanaf 2025 kostendekkend te kunnen opereren als beide provincies de komende tien jaar over de brug komen. Groningen Airport Eelde denkt te kunnen groeien naar 350.000 passagiers per jaar, het maximale aantal in zowel de oude als de nieuwe vergunning. Dit jaar zijn het er naar schatting 140.000.
Schiphol
De luchthaven is in gesprek met Schiphol over een mogelijke samenwerking. Groningen en Drenthe zijn daar voorstander van. Dat geldt ook voor de rijksoverheid, die wil dat Schiphol meer regie kan voeren. De Schiphol Group is al (deels) eigenaar van de luchthavens van Eindhoven, Rotterdam en Maastricht. Directeur De Groot van Eelde verwacht dat Schiphol een minderheidsbelang gaat nemen. "Maar we zijn nog in de fase van verkenning."
Meer uit Financieel
ZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie FME is verontrust over de nieuwe heffingen die de Verenigde Staten Nederland en zeven andere Europese landen wil opleggen. Dat zegt voorzitter Theo Henrar in reactie op de aankondiging van president Donald Trump.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten spelen met de aangekondigde heffingen voor Europese landen vooral China en Rusland in de kaart, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Volgens haar dreigen zowel de VS als Europa hierdoor armer te worden en hebben alleen hun tegenstanders daar baat bij.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van alle lidstaten van de Europese Unie komen zondag samen om te praten over de nieuwe Amerikaanse heffingen, meldt voorzitter Cyprus. Een aantal getroffen landen zei eerder al dat ze met een gezamenlijke Europese reactie wilden komen op de tarieven.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisatie VNO-NCW kan zich vinden in de EU-reactie op de extra importtarieven die Donald Trump wil opleggen aan Nederland en andere EU-landen die Denemarken en Groenland steunen in hun verzet tegen inlijving door de Verenigde Staten. "We staan achter de boodschap van de Europese Commissie en de Europese Raad", laat een woordvoerster van de werkgeversclub weten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De aangekondigde heffingen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen Europese landen vanwege hun steun aan Groenland, hebben in de Verenigde Staten zelf tot kritische reacties geleid. Niet alleen Democraten, maar ook enkele Republikeinse Congresleden spreken zich openlijk uit tegen Trumps plannen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het handelsakkoord dat de Verenigde Staten en de Europese Unie afgelopen zomer sloten om hun dreigende handelsoorlog af te wenden, wordt voorlopig niet goedgekeurd. Het Europees Parlement kan er niet mee instemmen zolang de VS dreigen Groenland in te lijven, zegt de leider van de grootste en cruciale EP-fractie.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer veroordeelt het Amerikaanse dreigement om zijn land en andere Europese landen een heffing op te leggen en noemt het "helemaal verkeerd". President Donald Trump wil met een importheffing van 10 procent bereiken dat ze akkoord gaan met de Amerikaanse inlijving van Groenland.
2 uur geleden