Groningen gaat met kabinet in gesprek over ‘ellende’ Ter Apel
GRONINGEN (ANP) - De situatie rond het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel baart politici in Groningen grote zorgen. Inwoners hebben veel last van een groep van honderd tot tweehonderd overlastgevers uit landen als Marokko en Tunesië. Ook dreigen opnieuw vluchtelingen buiten te moeten slapen omdat het centrum vrijwel vol zit. De provincie gaat daarom in gesprek met staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel).
Een oproep daartoe van CDA-Statenlid Robert de Wit wordt breed gesteund, bleek woensdag tijdens een vergadering van Provinciale Staten. Gedeputeerde Tjeerd van Dekken (PvdA) zegde toe dat het provinciebestuur de problemen aan de orde gaat stellen bij het kabinet. Hij deed ook een beroep op gemeenten en andere provincies om te helpen verdere escalatie in Ter Apel te voorkomen.
Winkeldiefstal en rondhangende asielzoekers zorgen voor gevoelens van onveiligheid bij inwoners en ondernemers in Ter Apel. "Het is een kwestie van tijd voordat mensen voor eigen rechter gaan spelen. Dat moeten we voorkomen", aldus De Wit. De provincie moet daarom een "krachtig signaal" aan het kabinet sturen om de staatssecretaris aan te sporen tot een "uiterste inspanning" om mensen op het terrein van het opvangcentrum te houden.
Strengere regels
"De maat is echt vol", aldus Pascal Roemers (PvdA). "Overlast, onveiligheid, er heerst enorme boosheid. Het kan niet zijn dat Nederland hiervan wegkijkt." Erik Jan Bennema (VVD) wil dat de "wantoestanden zo snel mogelijk worden beëindigd." Ook volgens Bas Wiegmans (BBB) zijn de grenzen "ruimschoots overschreden".
Een relatief kleine groep zorgt voor het overgrote deel van de ellende, zei commissaris van de Koning René Paas. "Het gaat erom dat je de kans dat ze zich misdragen zo klein mogelijk maakt. Strengere regels in het asielzoekerscentrum zouden kunnen helpen."
Buiten slapen
Van der Burg zei eerder deze maand de overlast "absoluut onaanvaardbaar" te vinden en kondigde aan hier een einde aan te willen maken met preventieve maatregelen en een harde aanpak.
Het centrum in Ter Apel stond vorig jaar zomer in het middelpunt van de belangstelling toen asielzoekers wegens ruimtegebrek buiten moesten slapen. Er is nu plaats voor maximaal 2000 mensen, en dinsdag hebben er 1980 mensen overnacht, zei Paas.
Een meerderheid in de Provinciale Staten vindt het onacceptabel als opnieuw mensen buiten zouden moeten slapen. De staatssecretaris heeft al beloofd dat mensen dan elders in Nederland moeten worden opgevangen, hoewel hij gemeenten daar vooralsnog niet toe kan dwingen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een deel van de Tweede Kamer wil andere regels rond het stichten van nieuwe scholen. Staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) kwam al met aanpassingen van de wet, maar verschillende fracties kwamen woensdag tijdens een onderwijsdebat met andere suggesties.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland steunt de wederopbouw van Syrië dit jaar nog met 15 miljoen euro. Dat maakte minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) woensdag bekend tijdens de jaarvergadering van de Wereldbank in Bangkok.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet werkt aan een fokverbod voor dolfijnen. Volgens staatssecretaris Silvio Erkens (Dierenwelzijn) kunnen dolfijnen in gevangenschap niet hun natuurlijke gedrag vertonen. Daarom wil hij het houden van dolfijnen uitfaseren. Erkens denkt dat het verbod over ongeveer twee jaar kan ingaan.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD wil kijken of woningen toch weer op het gas aangesloten kunnen worden. "Er is sprake van een woningcrisis en daar moeten we naar handelen", zei Kamerlid Jurgen Nobel in een debat. Dat aardgasvrije nieuwbouwwoningen sinds 2018 de norm zijn, werkt volgens hem krapte op het stroomnet in de hand en zou daarmee woningbouw vertragen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielzoekers die al te lang wachten op een besluit over hun verblijfsstatus kunnen daarvoor geen dwangsommen meer aanvragen bij de rechter. De Eerste Kamer is akkoord gegaan met een voorstel van asielminister Bart van den Brink. De CDA-minister wil het nu binnen een week doorvoeren.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is niet noodzakelijk om dit jaar al een akkoord te bereiken over de nieuwe Europese meerjarenbegroting, zei premier Rob Jetten dinsdag in de Tweede Kamer tijdens een debat over de komende EU-top. Volgens de huidige Ierse voorzitter is het noodzakelijk om eind dit jaar een akkoord te hebben over het budget.
16 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Er moet een nieuw voorstel komen voor de EU-meerjarenbegroting 2028-2034, zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) dinsdag na afloop van een vergadering met EU-ministers. "Wat er nu ligt, is absoluut geen basis voor een akkoord. Dat betekent dat er een nieuw voorstel moet komen, op basis van waar we wel een akkoord kunnen bereiken."
20 uur geleden