Grondwettelijk hof schorst Thaise premier
BANGKOK (ANP/RTR/AFP) - Het grondwettelijk hof van Thailand heeft premier Paetongtarn Shinawatra geschorst tijdens een lopend justitieel onderzoek naar haar. De kans bestaat dat Paetongtarn moet aftreden.
De premier veroorzaakte vorige maand een diplomatieke rel na een uitgelekt telefoongesprek met een invloedrijke Cambodjaanse politicus. Hierin besprak ze de oplopende spanningen aan de grens tussen de twee landen. Paetongtarn wordt beschuldigd van "oneerlijkheid" en het "overtreden van ethische normen", waarmee ze "grondwettelijke bepalingen zou hebben geschonden". Het grondwettelijk hof heeft een verzoek van 36 Thaise senatoren ingewilligd die een onderzoek naar de premier eisten. In het telefoongesprek noemde ze de voormalige Cambodjaanse leider Hun Sen haar "oom" en uitte ze kritiek op een Thaise legerofficier, wat zeer gevoelig ligt in het land.
De premier heeft laten weten dat ze haar schorsing accepteert. "Ik wil mijn excuses aanbieden aan de mensen die overstuur zijn door dit alles", vertelde ze aan verslaggevers. "Ik zal me blijven inzetten voor het land als Thais staatsburger." Eerder verontschuldigde ze zich ook voor het telefoongesprek, dat ze "een onderhandelingstactiek" noemde.
Onrustig
Paetongtarn mag voorlopig wel aanblijven als minister van Cultuur. Vicepremier Suriya Juangroongruangkit neemt haar premierstaken over.
In Thailand is het al even politiek onrustig. De regering heeft nog maar een krappe meerderheid sinds een coalitiepartner zijn steun introk. De oppositie bereidt een motie van wantrouwen voor tegen Paetongtarn. Uit een recente opiniepeiling blijkt dat nog maar 9,2 procent van de Thaise bevolking haar steunt.
Meer uit Buitenland
CEUTA (ANP) - Spanje gaat 1500 tijdelijke opvangplekken voor migranten verzorgen in de Spaanse exclave Ceuta bij Marokko, zegt migratieminister Elma Saiz volgens persbureau EFE. Eind juli staken daar tienduizenden mensen de grens over, van wie er nog 5000 tot 8000 zouden zijn achtergebleven. Zondag demonstreerden honderden van hen tegen de omstandigheden waarin zij nu leven.
37 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zullen Oman "helemaal kapot bombarderen" als het land in de weg staat bij het conflict met Iran in de Straat van Hormuz. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump tegen tv-zender Fox News. Oman en Iran onderhandelen over een veilige doorgang in de belangrijke zeestraat.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat het zogenoemde memorandum van overeenstemming met de Verenigde Staten "irrelevant" is sinds de Amerikanen het schonden. De deadline van zestig dagen voor verdere gesprekken die maandag afloopt, is daarmee ook niet van belang, zegt de woordvoerder volgens Al Jazeera.
1 uur geledenLE PORGE (ANP/AFP) - Inwoners van de Franse gemeente Le Porge hebben premier Sébastien Lecornu uitgejoeld om zijn aanpak van de natuurbranden in het gebied. Bij zijn aankomst in de getroffen regio hadden zich rond de tweehonderd mensen verzameld voor het gemeentehuis. Ze joelden, floten en riepen leuzen.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Zeker 35 aanhangers van de Russische oppositiepartij Jabloko zijn maandag opgepakt, meldt partijleider Nikolaj Rybakov. Ze zijn aangehouden bij het hooggerechtshof, waar op dat moment het hoger beroep werd behandeld over de uitsluiting van de partij bij de komende parlementsverkiezingen in september.
3 uur geledenLUIK (ANP/BELGA) - Duitse en Noorse helikopters helpen vanaf maandag bij het blussen van de grote brand in het Belgische natuurgebied de Hoge Venen. Dat meldt de minister van Binnenlandse Zaken, Bernard Quintin. Het is de grootste natuurbrand ooit voor België.
3 uur geledenERBIL (ANP) - Het kantoor van de premier van de Koerdische Autonome Regio in Noord-Irak is aangevallen met Iraanse drones. Dat meldt premier Masrour Barzani op X. Volgens de lokale autoriteiten waren de drones geladen met explosieven, maar raakte niemand gewond.
4 uur geleden