Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Grondoppervlakte voor aardappelen op hoogste niveau sinds 2000

Grondoppervlakte voor aardappelen op hoogste niveau sinds 2000

DEN HAAG (ANP) - De grondoppervlakte die wordt gebruikt voor het verbouwen van consumptieaardappelen is in 25 jaar niet zo groot geweest. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) wordt er in 2025 op ruim 83.000 hectare consumptieaardappelen geteeld. Dat is 8,6 procent meer dan vorig jaar. De laatste keer dat de teelt voor consumptieaardappelen boven de 80.000 hectare uitkwam was in 2000.

De totale teeltoppervlakte voor aardappelen bedraagt ruim 164.000 hectare, waarbij het aandeel consumptieaardappelen groter is geworden. Het aandeel zetmeelaardappelen wordt steeds kleiner en is geslonken tot ongeveer een kwart. Dit schommelde jarenlang rond de 30 procent. De helft van alle aardappelen wordt geteeld voor consumptie, het overige kwart is voor pootgoed.

De totale oppervlakte voor akkerbouw is dit jaar met 3,1 procent toegenomen tot bijna 547.000 hectare. Dat is vergelijkbaar met de oppervlakte van 2023. Net als in 2024 wordt er dit jaar weer een record aan zaaiuien geteeld, met een groei van de oppervlakte met 3,6 procent. De groei wordt veroorzaakt doordat er meer rode zaaiuien worden geteeld. Het overgrote deel van de zaaiuien bestaat uit gele uien, waarvan er dit jaar wel iets minder worden geteeld dan vorig jaar.

Vezelgewassen

De teeltoppervlakte voor tarwe is dit jaar wat hersteld, na de historisch lage teelt in 2024 door de natte weersomstandigheden. In 2025 is de oppervlakte weer toegenomen met 16,1 procent. Wel is de oppervlakte nog altijd kleiner vergeleken met de jaren ervoor.

De oppervlakte voor vezelgewassen als vlas en hennep is in 2025 met 5,2 procent afgenomen, na een stijging in 2024. Wel wordt er opnieuw meer vlas geteeld door de groeiende vraag naar linnenvezel voor de textielmarkt. De hennepteelt zakt daarentegen met 16,7 procent naar nog geen 3000 hectare. De oppervlakte voor suikerbieten blijft met bijna 80.000 hectare ongeveer op het niveau van de laatste jaren.

Meer uit Financieel

SpaceX en Blue Origin schrappen komst naar ruimtevaarttop Parijs

PARIJS (ANP/AFP) - De Amerikaanse ruimtevaartbedrijven SpaceX en Blue Origin schrappen hun komst naar een ruimtevaarttop in Parijs volgende week. Dat meldt het Franse ministerie dat verantwoordelijk is voor ruimtevaart. Ook de Amerikaanse bedrijven Stoke Space en Starcloud hebben afgezegd.

49 minuten geleden
AEX-index sluit met kleine winst, olieprijzen lopen weer op

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een kleine winst gesloten. Beleggers keken onder meer naar het verdere herstel op Wall Street. De Amerikaanse beurzen doorbraken woensdag een verliesreeks van drie dagen en openden donderdag hoger. Dat was het gevolg van een kortstondige daling van de olieprijzen en teruglopende rentes op obligatiemarkten.

2 uur geleden
Groei Franse economie lager door extreme hitte en droogte

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De groei van de Franse economie zal dit jaar lager uitvallen door de extreme hitte en droogte van afgelopen zomer, waarin de landbouw schade opliep door tegenvallende oogsten. Dat zegt het Franse ministerie van Financiën op basis van een voorlopige schatting.

3 uur geleden
Branche draagt oplossing aan na schorsing bouwcontroleurs

DELFT (ANP) - Andere controleurs voor bouwprojecten hebben ruimte om het werk van de drie geschorste bureaus van kwaliteitsborgers over te nemen. Dat meldt de Vereniging KwaliteitsBorging Nederland (VKBN). Daarmee wil de brancheorganisatie voorkomen dat tot 1300 projecten stil komen te liggen.

4 uur geleden
Nvidia neemt AI-bedrijf Hugging Face over voor bijna 13 miljard

SANTA CLARA (ANP) - Nvidia, 's werelds belangrijkste chipverkoper voor kunstmatige intelligentie, neemt AI-bedrijf Hugging Face over voor ruim 12,9 miljard dollar (ongeveer 11,1 miljard euro). Dat meldt topman Jensen Huang van Nvidia donderdag in een verklaring.

4 uur geleden
Victoria's Secret keldert na cijfers op Amerikaanse beurs

NEW YORK (ANP) - Lingeriemerk Victoria's Secret is donderdag onderuitgegaan op de beurs in New York. Beleggers zetten het aandeel 11,2 procent lager nadat het bedrijf de verwachtingen weliswaar verhoogde, maar een trager groeitempo liet zien.

4 uur geleden
Binnenvaart ziet openblijven Amsterdam-Rijnkanaal als belangrijk

ZWIJNDRECHT (ANP) - De binnenvaart noemt het openblijven van het Amsterdam-Rijnkanaal in de nacht een "belangrijk resultaat". Branchevereniging Koninklijke Binnenvaart Nederland (KBN) is met Rijkswaterstaat de afgelopen dagen volop in gesprek geweest, nadat de vaarwegbeheerder had aangekondigd de belangrijke vaarweg te sluiten vanwege een tekort aan verkeersbegeleiders.

5 uur geleden