Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Grondoppervlak voor verbouwen tarwe slinkt met een kwart

Grondoppervlak voor verbouwen tarwe slinkt met een kwart

DEN HAAG (ANP) - De grond die wordt gebruikt voor het verbouwen van tarwe is dit jaar aanzienlijk kleiner dan vorig jaar. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) slonk het zogeheten tarwe-areaal in Nederland met wel een kwart tot minder dan 100.000 hectare. Het is voor het eerst sinds 1957 dat tarwe goed is voor zo weinig landbouwgrond.

De oorzaak ligt onder meer in de natte weersomstandigheden van het afgelopen najaar. Daardoor wordt er dit jaar op veel minder grond wintertarwe verbouwd. Wel is bijna twee keer zo veel grond voor zomertarwe benut, ondanks dat ook dit voorjaar erg nat was.

Volgens het CBS is in jaren waarin de oppervlakte van wintertarwe kleiner is, vaak een toename te zien bij het areaal zomertarwe. Maar dit jaar compenseerde de toename bij zomertarwe de krimp bij wintertarwe duidelijk niet.

Vlas en hennep

Een woordvoerder van het CBS kan niet aangeven wat de ontwikkeling betekent voor de prijs van bijvoorbeeld brood. Als er minder tarwe wordt geoogst zou dat de prijs natuurlijk kunnen stuwen. Maar bij de totstandkoming van de broodprijs komt meer kijken. Ook de energieprijzen spelen daarbij bijvoorbeeld een rol.

De totale oppervlakte aan akkerbouwgrond nam vergeleken met vorig jaar af met 2 procent tot 535.000 hectare. Zo wordt er nu een groter oppervlak gebruikt voor uien, suikerbieten en vezelgewassen zoals vlas en hennep. Uit de landbouwtelling van het CBS komt daarnaast naar voren dat er meer grond wordt gebruikt voor consumptieaardappelen.

Meer uit Financieel

Trump stelt bezoek aan Xi in Beijing uit

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt het voorgenomen bezoek aan zijn Chinese collega Xi Jinping uit, zo kondigde hij aan. De reis naar Beijing zou van 31 maart tot 2 april plaatsvinden. Dat wordt nu zo'n vijf tot zes weken vooruitgeschoven, zei Trump.

20 minuten geleden
Nederland vindt omvang nieuwe EU-begroting veel te hoog

BRUSSEL (ANP) - Nederland vindt met een aantal andere EU-lidstaten de omvang van de EU-meerjarenbegroting 2028-2034 veel te hoog. De Europese Commissie heeft een begroting voorgesteld van bijna 2000 miljard euro, een verhoging van 800 miljard euro. Behalve Nederland vinden ook in ieder geval België, Zweden en Finland dat onacceptabel, zo bleek dinsdag tijdens een vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.

21 minuten geleden
Energieprijzen worden heet hangijzer op de EU-top van donderdag

BRUSSEL (ANP) - De energieprijzen worden een van de topthema's van de vergadering van EU-regeringsleiders aankomende donderdag, laat een hooggeplaatste EU-bron weten. EU-landen willen snel een beslissing nemen om de energieprijzen omlaag te brengen, maar ze zijn het nog niet eens over wat de beste aanpak daarvoor is.

25 minuten geleden
Beurs in Amsterdam sluit hoger na bescheiden prijsstijging olie

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag voor de tweede dag op rij met een winst de handel uitgegaan. Ook op andere Europese beurzen stegen de hoofdgraadmeters. De blik van beleggers blijft gericht op de ontwikkelingen rondom de Iranoorlog en de gevolgen voor wereldwijde energieprijzen. De olieprijzen stegen, maar het ging om minder hevige toenames dan voorheen.

46 minuten geleden
SAS schrapt tijdelijk aantal vluchten om hoge kerosineprijs

STOCKHOLM (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - SAS, de grootste luchtvaartmaatschappij van Scandinavië, heeft meer dan honderd vluchten deze week geannuleerd vanwege de snel stijgende brandstofprijs. Het gaat voornamelijk om binnenlandse vluchten in Noorwegen. Enkele verbindingen in Denemarken en Zweden zijn ook getroffen.

2 uur geleden
Reders steunen terughoudendheid over militaire missie Hormuz

ROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging Nederlandse Reders (KVNR) vindt een Nederlandse bijdrage aan een militaire missie met als doel de Straat van Hormuz te heropenen niet verstandig. Een bijdrage kan ervoor zorgen dat Nederlandse schepen die vastzitten in de Perzische Golf mogelijk een doelwit worden, meldt een woordvoerder. "En die kunnen geen kant op."

2 uur geleden
Commissie EU-parlement gaat donderdag stemmen over handelsdeal VS

BRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat donderdag alsnog stemmen over een onderdeel van de handelsdeal met de VS. Dat heeft de commissie dinsdag besloten, meldt commissielid Jörgen Warborn (EVP) op X. De stemming was eerder uitgesteld vanwege nieuwe Amerikaanse importheffingen.

2 uur geleden