Grondoppervlak voor verbouwen tarwe slinkt met een kwart
DEN HAAG (ANP) - De grond die wordt gebruikt voor het verbouwen van tarwe is dit jaar aanzienlijk kleiner dan vorig jaar. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) slonk het zogeheten tarwe-areaal in Nederland met wel een kwart tot minder dan 100.000 hectare. Het is voor het eerst sinds 1957 dat tarwe goed is voor zo weinig landbouwgrond.
De oorzaak ligt onder meer in de natte weersomstandigheden van het afgelopen najaar. Daardoor wordt er dit jaar op veel minder grond wintertarwe verbouwd. Wel is bijna twee keer zo veel grond voor zomertarwe benut, ondanks dat ook dit voorjaar erg nat was.
Volgens het CBS is in jaren waarin de oppervlakte van wintertarwe kleiner is, vaak een toename te zien bij het areaal zomertarwe. Maar dit jaar compenseerde de toename bij zomertarwe de krimp bij wintertarwe duidelijk niet.
Vlas en hennep
Een woordvoerder van het CBS kan niet aangeven wat de ontwikkeling betekent voor de prijs van bijvoorbeeld brood. Als er minder tarwe wordt geoogst zou dat de prijs natuurlijk kunnen stuwen. Maar bij de totstandkoming van de broodprijs komt meer kijken. Ook de energieprijzen spelen daarbij bijvoorbeeld een rol.
De totale oppervlakte aan akkerbouwgrond nam vergeleken met vorig jaar af met 2 procent tot 535.000 hectare. Zo wordt er nu een groter oppervlak gebruikt voor uien, suikerbieten en vezelgewassen zoals vlas en hennep. Uit de landbouwtelling van het CBS komt daarnaast naar voren dat er meer grond wordt gebruikt voor consumptieaardappelen.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie opnieuw ongewijzigd. Dat maakte de organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, zondag bekend.
7 uur geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië groeide in 2025 in het hoogste tempo in drie jaar, met de oliesector als belangrijkste groeimotor. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg met 4,5 procent, volgens voorlopige cijfers van het nationale statistiekbureau die zondag werden gepubliceerd.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, staat onder druk. In januari zakte de cryptomunt bijna 11 procent, waarmee het de vierde opeenvolgende maand met koersverlies was. Dat is de langste verliesreeks sinds 2018.
8 uur geledenBUNNIK (ANP) - Autodealers zijn het nieuwe jaar slecht begonnen, met een flinke daling van de nieuwverkopen in januari. Volgens de brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging rolden vorige maand maar 28.347 nieuwe auto's de Nederlandse showrooms uit, ruim 13 procent minder dan in januari vorig jaar. Het aantal volledig elektrische auto's kelderde zelfs met 35,4 procent.
12 uur geledenJAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië staat de in opspraak geraakte chatbot Grok weer toe nadat het bedrijf van eigenaar Elon Musk heeft gezegd maatregelen te nemen om misbruik van de dienst tegen te gaan. Eerder werd de chatbot, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert, verboden in Indonesië.
13 uur geledenDETROIT (ANP) - De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft gesprekken gevoerd met zijn Chinese concurrent Xiaomi over het oprichten van een joint venture voor de productie van elektrische auto's in de Verenigde Staten. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen die bekend zijn met de zaak.
14 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM hervat maandag en dinsdag het vliegverkeer naar de Israëlische hoofdstad Tel Aviv, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend. Daarnaast worden vanaf zondag tot en met vrijdag de vluchten naar Dubai hervat, met een aangepast vliegschema.
14 uur geleden