Grondoppervlak voor verbouwen tarwe slinkt met een kwart
DEN HAAG (ANP) - De grond die wordt gebruikt voor het verbouwen van tarwe is dit jaar aanzienlijk kleiner dan vorig jaar. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) slonk het zogeheten tarwe-areaal in Nederland met wel een kwart tot minder dan 100.000 hectare. Het is voor het eerst sinds 1957 dat tarwe goed is voor zo weinig landbouwgrond.
De oorzaak ligt onder meer in de natte weersomstandigheden van het afgelopen najaar. Daardoor wordt er dit jaar op veel minder grond wintertarwe verbouwd. Wel is bijna twee keer zo veel grond voor zomertarwe benut, ondanks dat ook dit voorjaar erg nat was.
Volgens het CBS is in jaren waarin de oppervlakte van wintertarwe kleiner is, vaak een toename te zien bij het areaal zomertarwe. Maar dit jaar compenseerde de toename bij zomertarwe de krimp bij wintertarwe duidelijk niet.
Vlas en hennep
Een woordvoerder van het CBS kan niet aangeven wat de ontwikkeling betekent voor de prijs van bijvoorbeeld brood. Als er minder tarwe wordt geoogst zou dat de prijs natuurlijk kunnen stuwen. Maar bij de totstandkoming van de broodprijs komt meer kijken. Ook de energieprijzen spelen daarbij bijvoorbeeld een rol.
De totale oppervlakte aan akkerbouwgrond nam vergeleken met vorig jaar af met 2 procent tot 535.000 hectare. Zo wordt er nu een groter oppervlak gebruikt voor uien, suikerbieten en vezelgewassen zoals vlas en hennep. Uit de landbouwtelling van het CBS komt daarnaast naar voren dat er meer grond wordt gebruikt voor consumptieaardappelen.
Meer uit Financieel
KOPENHAGEN (ANP/RTR) - De grote Deense rederij Maersk schort twee containerdiensten via het Midden-Oosten tijdelijk op vanwege de oorlog in de regio en de onveilige situatie voor de scheepvaart. Volgens Maersk gaat het om een voorzorgsmaatregel om de veiligheid van bemanningen en schepen te garanderen.
9 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Gasunie heeft vorig jaar "fors" geïnvesteerd in de energie-infrastructuur van Nederland. Met investeringen in de gasinfrastructuur en de capaciteit voor vloeibaar gas (LNG) wil het de energiezekerheid en weerbaarheid vergroten. Terwijl investeringen in nieuwe infrastructuur voor waterstof en CO2-transport en -opslag moeten bijdragen aan de energietransitie.
32 minuten geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Luchtvaartmaatschappij Eurowings, onderdeel van Lufthansa, stuurt een vliegtuig naar het Midden-Oosten om gestrande Duitse toeristen terug te vliegen. Het gaat om ongeveer 150 toeristen die worden opgehaald in de Saudische hoofdstad Riyad en dan worden overgebracht naar Keulen.
1 uur geledenKEULEN (ANP) - Lufthansa heeft vorig jaar een recordomzet geboekt en een hogere operationele winst behaald. Over 2026 is het Duitse luchtvaartconcern onzekerder geworden door de oorlog in en rond Iran, die voor een sterke stijging van de olieprijzen heeft gezorgd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijs is sinds het uitbreken van de Amerikaans-Israëlische oorlog met Iran met ongeveer 17 procent gestegen. Dat is de grootste prijsstijging in een week sinds 2022, toen de energiemarkten werden opgeschud door de Russische inval in Oekraïne.
1 uur geledenABU DHABI (ANP/DPA) - De Emiraatse luchtvaartmaatschappij Etihad Airways pakt een deel van zijn vluchten naar Europa vanaf vrijdag weer op. Dat kondigde de maatschappij aan op haar website.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Wall Street is donderdag met verliezen gesloten. Amerikaanse beleggers maakten zich vooral zorgen over een fikse toename van de olieprijzen. Die stijging werd aangewakkerd door onzekerheid over de duur van de oorlog in het Midden-Oosten. Deze kende zijn zesde dag en er is geen uitzicht op een einde van het conflict. De vrees is juist dat de strijd zich ook nog naar andere landen kan uitbreiden.
10 uur geleden