'Groepsknuffel op Malieveld is provocatie rechtsstaat'
HILVERSUM (ANP) - De grote groepsknuffel die de demonstranten op het Malieveld in Den Haag elkaar zondag gaven, "is een provocatie voor de Nederlandse rechtsstaat en de samenleving". Dat heeft hoogleraar algemene rechtswetenschap Jan Brouwer zondagavond gezegd in het NPO radioprogramma Dit is de Dag.
"Daar kun je weinig waardering voor hebben. Je kan het oneens zijn met regels en deze regels zijn ook nog eens ondemocratisch tot stand gekomen, maar je moet wel respect hebben voor de rechtsstaat", aldus Brouwer.
Volgens de hoogleraar moeten de betogers hard worden aangepakt. "Wij hebben in Nederland een belangrijk vrijheidsrecht, dat is betogingsrecht. Maar als je daar zo misbruik van maakt, dan bederf je het voor de mensen die goedwillend zijn. Er was een cumulatie van strafbare feiten en niemand was bereid zich aan de regels te houden."
Waardering
Brouwer: "Je komt al snel op drie, vier strafbare feiten. Een demonstratie verbod is geschonden, een beëindigingsopdracht genegeerd, er waren handtastelijkheden, openlijke geweldpleging".
Brouwer liet verder weten waardering te hebben voor de manier waarop de Haagse waarnemend burgemeester Johan Remkes met de situatie is omgegaan. "Hij stond met de rug tegen de muur. Er waren duizenden mensen. Als je de demonstratie dan beëindigt, dan stel je je politie bloot aan fysiek gevaar."
Volgens de hoogleraar is justitie nu aan zet: "Er zal een groot aantal mensen een proces-verbaal krijgen. Ik denk niet dat het OM dit over zijn kant laat gaan. En terecht. Als je er zo een potje van maakt als hier zal er stevig gestraft gaan worden."
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Renze Klamer stopt als presentator van het programma RTL Tonight. Dat maakte de zender vrijdag bekend. Volgens RTL gaat het om een gezamenlijke beslissing.
7 uur geledenZEERIJP (ANP) - Het aantal schademeldingen bij het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) na de aardbeving bij Zeerijp is opgelopen naar 3346, meldt de organisatie vrijdag. Deze update over het aantal schademeldingen is de laatste in een reeks. De aardbeving met een kracht van 3.4 vond vorige week plaats in de nacht van donderdag op vrijdag.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De passagiers die in een trein zaten die vrijdagmiddag bij Hilversum werd stilgezet vanwege "een verdachte situatie", hebben het voertuig inmiddels verlaten. Dat meldt de politie. Er zijn drie mensen aangehouden.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Er is een "verdachte situatie" in een trein op het traject Amersfoort-Amsterdam, meldt de politie. De trein staat momenteel stil voor station Hilversum, in de buurt van station Hilversum Sportpark, aldus een NS-woordvoerder. De politie meldt dat het treinverkeer in beide richtingen gestremd is.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volkszanger René Karst is op 59-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn management via Instagram bekendgemaakt. Karst scoorde grote hits met nummers als Atje Voor De Sfeer en Liever Te Dik In De Kist.
15 uur geledenOEGSTGEEST (ANP) - Acteur en regisseur Paul van Gorcum is op 91-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn secretariaat aan het ANP laten weten. Van Gorcum, vooral bekend van zijn rol als Baron van Neemweggen in de televisieserie Bassie en Adriaan, overleed in Oegstgeest.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Meerdere pleegkinderen zijn zo'n vier jaar geleden al weggehaald uit een gezinshuis in het noorden van het land, omdat ze er verkeerd werden behandeld. Het huis kwam deze week in het nieuws doordat twee kinderen van negen en tien jaar oud er jarenlang ernstig werden verwaarloosd en mishandeld.
16 uur geleden