'Groepsknuffel op Malieveld is provocatie rechtsstaat'
HILVERSUM (ANP) - De grote groepsknuffel die de demonstranten op het Malieveld in Den Haag elkaar zondag gaven, "is een provocatie voor de Nederlandse rechtsstaat en de samenleving". Dat heeft hoogleraar algemene rechtswetenschap Jan Brouwer zondagavond gezegd in het NPO radioprogramma Dit is de Dag.
"Daar kun je weinig waardering voor hebben. Je kan het oneens zijn met regels en deze regels zijn ook nog eens ondemocratisch tot stand gekomen, maar je moet wel respect hebben voor de rechtsstaat", aldus Brouwer.
Volgens de hoogleraar moeten de betogers hard worden aangepakt. "Wij hebben in Nederland een belangrijk vrijheidsrecht, dat is betogingsrecht. Maar als je daar zo misbruik van maakt, dan bederf je het voor de mensen die goedwillend zijn. Er was een cumulatie van strafbare feiten en niemand was bereid zich aan de regels te houden."
Waardering
Brouwer: "Je komt al snel op drie, vier strafbare feiten. Een demonstratie verbod is geschonden, een beëindigingsopdracht genegeerd, er waren handtastelijkheden, openlijke geweldpleging".
Brouwer liet verder weten waardering te hebben voor de manier waarop de Haagse waarnemend burgemeester Johan Remkes met de situatie is omgegaan. "Hij stond met de rug tegen de muur. Er waren duizenden mensen. Als je de demonstratie dan beëindigt, dan stel je je politie bloot aan fysiek gevaar."
Volgens de hoogleraar is justitie nu aan zet: "Er zal een groot aantal mensen een proces-verbaal krijgen. Ik denk niet dat het OM dit over zijn kant laat gaan. En terecht. Als je er zo een potje van maakt als hier zal er stevig gestraft gaan worden."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nog deze maand komt er een nieuw paneel op de Amerikaanse begraafplaats in Margraten, vertelt de Amerikaanse ambassadeur Joseph Popolo vrijdag in een interview met EW Magazine. "En dat gaat specifiek over de rol van Afro-Amerikaanse soldaten die hun leven hebben gegeven voor de bevrijding van Nederland."
8 uur geledenTILBURG (ANP) - De omstreden voorganger Tom de Wal is door de politie weer vrijgelaten. Dat laat hij in een onlinevideo weten. De Wal werd vrijdagavond aangehouden in Tilburg omdat hij er een genezingsdienst hield die door de gemeente verboden was. Hij laat weten dat hij onder meer boetes krijgt.
8 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Nu het KNMI code oranje voor Friesland en Groningen heeft verlengd tot zaterdag 09.00 uur, heeft Qbuzz besloten de bussen in die provincies langer binnen te houden. In Friesland blijven de bussen tot zeker 11.00 uur in de remise, in Groningen tot 09.00 uur. Vrijdag reed Qbuzz de hele dag niet in het noorden vanwege de weersomstandigheden.
8 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI verlengt de duur van code oranje voor de provincies Groningen en Friesland en de Waddeneilanden tot zaterdag 09.00 uur. De weerwaarschuwing is al van kracht sinds middernacht.
13 uur geledenTILBURG (ANP) - De omstreden voorganger Tom de Wal is vrijdagavond aangehouden in Tilburg. Dat gebeurde bij een zogenoemde gebedsgenezingsdienst, die door de gemeente was verboden. Een woordvoerder van de gemeente bevestigt berichtgeving daarover van Omroep Brabant.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat stelt zaterdag vanaf 18.00 uur het zogenoemde koudeprotocol in. Dit betekent dat dit weekend extra bergers en weginspecteurs aan het werk zijn. De verwachting is dat het zaterdag en zondag behoorlijk gaat vriezen in Nederland. Het protocol geldt voor alle provincies, tot maandagochtend.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim zeven op de tien gemeenten maken te weinig woonruimte vrij voor statushouders. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van de recentste cijfers van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Minder dan een derde van de gemeenten, 98 in totaal, voldeed op 1 januari 2026 aan de taakstelling die de overheid hun oplegt.
15 uur geleden