Groep wil honderden miljoenen voor zonnepanelen uit Nederland
DEN HAAG (ANP) - Een groep bedrijven en onderwijs- en kennisinstellingen wil binnen enkele jaren meerdere fabrieken voor zonnepanelen in Nederland bouwen. Voor dit "ambitieuze" plan vragen ze 312 miljoen euro aan overheidsinvesteringen uit het Nationaal Groeifonds, meldt het samenwerkingsverband SolarNL. De zonnepanelen van eigen bodem moeten de afhankelijkheid van China verkleinen, betogen de deelnemers.
De groep bestaat onder andere uit onderzoeksinstituut TNO, de Hogeschool van Amsterdam en zonnepanelenproducenten als Solarge, Exasun en Energyra. Daarnaast maakt een dochteronderneming van elektrische-autofabrikant Lighthyear, die onlangs geplaagd werd door een faillissement, deel uit van het consortium.
De samenwerkende bedrijven willen dat de fabrieken uiteindelijk circulaire zonnepanelen gaan maken. Dat betekent dat materialen en grondstoffen zo veel mogelijk hergebruikt moeten worden. Daarnaast hopen de bedrijven en organisaties dat de zonnepanelen van Nederlandse makelij toepasbaar worden op daken die nu nog niet geschikt zijn voor standaardpanelen, zoals van voertuigen.
Afhankelijkheid verkleinen
Door zonnepanelen in Nederland te maken, hoopt het samenwerkingsverband de afhankelijkheid van China te verkleinen. Nu komt nog 97 procent van de zonnepanelen in Nederland uit het Aziatische land. SolarNL vindt het geen goede zaak om zo afhankelijk te zijn van buitenlandse regimes voor de eigen duurzame energievoorziening. Het consortium wil dan ook dat de volledige productieketen voor zijn zonnepanelen binnen Europa blijft.
SolarNL verwacht voor het project in totaal 898 miljoen euro nodig te hebben. Naast de investering uit het Groeifonds mikt het consortium op nog eens 181 miljoen euro aan overige publieke investeringen. Daarnaast moet 586 miljoen euro van private investeerders komen.
Het vorige kabinet zette het Nationaal Groeifonds op om te kunnen investeren in projecten die de economie van Nederland op de lange termijn groei opleveren. In totaal gaat het om 20 miljard euro aan geld om te investeren tussen 2021 en 2025.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde liep weg bij een toespraak van de Amerikaanse handelsminister Howard Lutnick, omdat ze zijn anti-Europese retoriek ongepast vond in die setting. Dat zei ze zaterdag in een interview met The Wall Street Journal. Lagarde liep vorige maand weg van een diner op het World Economic Forum toen Lutnick zich negatief uitliet over Europa.
24 minuten geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Tientallen landen, waaronder de Verenigde Staten en China, hebben opgeroepen tot "veilige, betrouwbare en robuuste" kunstmatige intelligentie. Dat staat in een verklaring die zaterdag werd uitgegeven na een grote top in New Delhi. De verklaring bevatte geen concrete toezeggingen. Wel werden verschillende vrijwillige, niet-bindende initiatieven benadrukt, waaronder het internationaal bundelen van AI-onderzoekscapaciteiten.
48 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof dat een deel van de importheffingen die president Donald Trump heeft opgelegd onwettig is, is volgens de Franse president Emmanuel Macron goed nieuws. Het toont volgens hem aan dat het goed is om in democratieën een tegenwicht te hebben tegen de macht.
3 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - India en Brazilië hebben afgesproken de samenwerking op het gebied van kritieke mineralen en zeldzame aardmetalen te versterken. Dat zei de Indiase premier Narendra Modi na gesprekken in New Delhi met de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over de importheffingen van Donald Trump en de stappen die de president daarop zette, zorgen ervoor dat de onzekerheid over het handelsklimaat waarschijnlijk verder aanhoudt. Dat laat ING-econoom Bert Colijn weten.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Meer mensen gaan dit jaar de Huishoudbeurs bezoeken, verwacht de organisatie op basis van de ticketverkoop. De 79e editie in de RAI in Amsterdam gaat zaterdag van start en duurt een week.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag een presidentieel decreet ondertekend waarmee een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent op buitenlandse goederen wordt ingevoerd. Daarmee handelt hij snel, in een poging zijn handelsagenda overeind te houden, nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof veel van de heffingen die hij vorig jaar invoerde onwettig verklaarde.
12 uur geleden