Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Groep stelt minister aansprakelijk zaak lek bevolkingsonderzoek

Groep stelt minister aansprakelijk zaak lek bevolkingsonderzoek

AMSTERDAM (ANP) - De belangengroep Women's Right Collective (WRC) heeft de minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) en laboratorium Clinical Diagnostics aansprakelijk gesteld voor de gevolgen van het datalek bij een bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. Volgens een van de initiatiefnemers van WRC, advocaat Ina Brouwer, is dat tevens de eerste formele stap in een eerder aangekondigde massaclaim.

Bij de hack in 2025 werden persoonlijke en medische gegevens buitgemaakt van honderdduizenden vrouwen die meededen aan het bevolkingsonderzoek. Ondanks toezeggingen door de stichting Bevolkingsonderzoek Nederland is er "een jaar later nog steeds geen compleet beeld. Dat is verontrustend", aldus WRC. De groep wil schadevergoedingen voor gedupeerden en antwoorden op vragen wie verantwoordelijk was voor de beveiliging en hoe het daar nu mee gesteld is.

De partijen zijn per brief aansprakelijk gesteld. Als er na drie weken geen reactie komt of overleg op gang is gekomen, volgt een dagvaarding, zegt Brouwer. Volgens haar is die werkwijze in een massaclaimprocedure de gangbare, omdat een rechter moet constateren "dat er eerst een poging is gedaan om in een situatie van overleg te komen". Mocht het tot een procedure komen, dan zegt WRC een "Franse funder" te hebben gevonden die deze kan bekostigen.

De massaclaim werd in juni al aangekondigd door WRC. Volgens de belangenclub raakt het datalek "aan een fundamenteel recht van vrouwen" en kunnen ze erdoor slachtoffer worden van "fraude, phishing, stalking en ander misbruik". Als voorbeeld noemt Brouwer dat vrijgekomen adresgegevens vrouwen in gevaar kunnen brengen die zich verbergen voor hun ex. Bij de claim hebben zich inmiddels ongeveer duizend vrouwen aangemeld, zegt Brouwer.

Meer uit Binnenland

Lokkooi met schapen voor wolf mag in gebruik blijven

ARNHEM (ANP) - Onderzoekers van de universiteit van Wageningen (WUR) mogen voorlopig een lokkooi met levende schapen blijven gebruiken om wolven op de Hoge Veluwe te vangen en uit te rusten met een zender. Een handhavingsverzoek van de Faunabescherming om dat met spoed te stoppen is afgewezen door de provincie Gelderland.

9 minuten geleden
Gehackt lab mag weer bevolkingsonderzoek uitvoeren

DEN HAAG (ANP) - Het laboratorium Clinical Diagnostics, waar vorig jaar bij een hack de medische data van bijna een half miljoen vrouwen werden buitgemaakt, mag weer bijdragen aan het bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker. Het lab heeft zijn databeveiliging inmiddels goed genoeg op orde, schrijft minister Sophie Hermans (Volksgezondheid) in een brief aan de Tweede Kamer.

13 minuten geleden
Merwedebrug eind september dagen dicht voor nieuw asfalt

UTRECHT (ANP) - De Merwedebrug gaat van donderdagavond 24 september tot maandagochtend 28 september dicht om een nieuwe asfaltlaag aan te brengen die dunner en lichter is dan de huidige. Daarmee wordt de brug 400 ton lichter, "wat nodig is om de brug veilig te kunnen gebruiken tijdens de bouw van de nieuwe Merwedebrug", zegt Rijkswaterstaat. Voor weggebruikers waarschuwt RWS voor tot een uur extra reistijd.

15 minuten geleden
Nog een verdachte (23) aangehouden om geweld Overasselt

OVERASSELT (ANP) - De politie meldt nog een verdachte te hebben aangehouden in het onderzoek naar het geweld in Overasselt begin september. Het gaat om een 23-jarige Nederlander die op 9 september is aangehouden in België. Hij is inmiddels overgeleverd aan Nederland en zit vast.

19 minuten geleden
Opnieuw verdachte veroordeeld voor Malieveldrellen

DEN HAAG (ANP) - Bijna een jaar na de rellen op het Malieveld in Den Haag is opnieuw een verdachte veroordeeld. De rechtbank in Den Haag legde een 25-jarige man tien maanden cel op, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De man, die ten tijde van de rellen dakloos was, is schuldig bevonden aan openlijk geweld in vereniging. Volgens de rechtbank is hij verantwoordelijk voor het groepsgeweld als geheel.

25 minuten geleden
Hulpverleners in rampgebied MH17 krijgen alsnog onderscheiding

DEN HAAG (ANP) - Hulpverleners die na de ramp met vlucht MH17 actief zijn geweest in Oekraïne krijgen alsnog een herinneringsmedaille. Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft daartoe besloten nadat daar in de Tweede Kamer om was gevraagd, schrijft ze vrijdag in een Kamerbrief.

42 minuten geleden
Bij demonstratie op de Dam aangehouden demonstranten weer vrij

AMSTERDAM (ANP) - De dertien demonstranten die donderdagavond in Amsterdam zijn aangehouden rondom de Israël-manifestatie op de Dam zijn weer vrijgelaten, laat een woordvoerder van het Openbaar Ministerie weten.

57 minuten geleden