Groep beleggers wil dat chemiebedrijven stoppen met PFAS
GÖTEBORG (ANP) - Chemiebedrijven moeten stoppen met het produceren van PFAS en deze stoffen vervangen door veiligere alternatieven, zeggen ruim vijftig institutionele beleggers. Deze oproep doen zij in een brief aan de topbestuurders van de vijftig grootste beursgenoteerde chemiebedrijven ter wereld. De brief is onder meer verstuurd naar bedrijven die in Nederland actief zijn, zoals Bayer, Yara en Chemours.
In de brief vergelijkt de groep beleggers, het Investor Initiative on Hazardous Chemicals (IIHC), PFAS met asbest. "Fabrikanten en gebruikers van PFAS-chemicaliën worden blootgesteld aan grote aansprakelijkheids- en verzekeringsrisico's die doen denken aan de risico's die in verband worden gebracht met asbest", schrijft de groep. PFAS kunnen de waarde van bedrijven die betrokken zijn bij de productie en verkoop van PFAS op lange termijn aanzienlijk schaden, waarschuwen de beleggers. Samen vertegenwoordigen zij meer dan 10 biljoen dollar aan vermogen.
De brief is ondertekend door de beleggingstakken van bijvoorbeeld verzekeraars Achmea en Allianz en Triodos Bank. In de brief roepen zij chemiebedrijven en hun dochterondernemingen ook op om transparanter te zijn over hun activiteiten rond PFAS "om beleggers te helpen relevante risico's bij het bedrijf te beoordelen". Zij willen dat de bedrijven informatie openbaar maken over het productievolume van producten die schadelijke stoffen zijn of bevatten en het aandeel van de omzet.
Uitfaseringsplan
Verder willen de beleggers dat de bedrijven een uitfaseringsplan voor de stoffen publiceren en meer investeren in onderzoek naar en ontwikkeling van veiligere alternatieven voor PFAS. "Veiligere producten die het gebruik van gevaarlijke chemische stoffen vervangen en een versnelde uitfasering ondersteunen, bieden waarschijnlijk een grote kans op waardecreatie."
Onder meer Chemours in Dordrecht kreeg in het verleden meerdere keren kritiek op zijn uitstoot van PFAS. Die stoffen worden namelijk gelinkt aan verschillende ziekten en aandoeningen, zoals kanker. PFAS is een verzamelnaam voor meerdere chemische stoffen die nauwelijks afbreekbaar zijn en worden gebruikt voor onder meer antiaanbaklagen in pannen. In september deed advocaat Bénédicte Ficq namens zo'n 2400 mensen aangifte bij het Openbaar Ministerie (OM) tegen het chemieconcern over zijn uitstoot en lozing van PFAS. Vorige maand werd bekend dat het OM strafrechtelijk onderzoek doet naar Chemours in Dordrecht.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met rode cijfers gesloten, waarbij vooral flinke koersverliezen waren te zien in de chipsector. Ook softwareconcern Oracle stond bij de dalers op Wall Street na een bericht over het afketsen van een deal voor de financiering van een groot datacenter van het bedrijf.
7 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft woensdag goedkeuring gegeven voor een grote aardgasdeal met Egypte. Dat zei de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Het gaat volgens Netanyahu om een deal ter waarde van bijna 35 miljard dollar waarbij de komende jaren gas aan Egypte wordt geleverd uit het grote gasveld Leviathan voor de kust van Israël.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag met verlies gesloten. De chipbedrijven waren de grootste dalers bij de hoofdfondsen op het Damrak. Shell stond juist bij de winnaars, geholpen door de hogere olieprijzen.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Naar verwachting komen duizenden boeren donderdag naar Brussel om te demonstreren tijdens de EU-top. De EU-leiders zullen onder meer de meerjarenbegroting (2028-2034) bespreken, waarin ook het landbouwbudget staat. De landbouwsector is niet tevreden met het huidige voorstel voor het landbouwbudget.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vuurwerkverkopers hebben de afgelopen weken al goede zaken gedaan. Als dit enigszins doorzet, kan het zomaar zijn dat de branche "richting de 20 procent" meer gaat verkopen dan vorig jaar. Dat is de inschatting van belangenorganisatie Pyrotechniek Nederland. De voorzitter houdt wel een slag om de arm. "Allerlei factoren spelen daarin mee, zoals het weer en de situatie in de wereld", zegt voorzitter Leo Groeneveld.
13 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASMI investeert in een uitbreiding van zijn activiteiten in Almere, waar het hoofdkantoor van het bedrijf staat. Volgens ASMI zal de uitbreiding in Nederland de toekomstige groei van de onderneming ondersteunen.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aandelen van softwareconcern Oracle zijn woensdag in waarde gedaald op de beurs in New York. Volgens zakenkrant Financial Times trekt een samenwerkingspartner zich terug uit de financiering van de bouw van een groot datacenter in Michigan voor Oracle. Eerder namen bij beleggers de zorgen al toe over de hoge kosten die Oracle maakt voor zijn groeiambities op het gebied van kunstmatige intelligentie.
14 uur geleden