
Groente- en fruitbedrijven verdienen meer ondanks slechte oogsten
ZOETERMEER (ANP) - Nederlandse groente- en fruitbedrijven hebben het afgelopen jaar meer verdiend, terwijl oogsten juist tegenvielen door de hoge energieprijzen en extreem weer. Door de wereldwijde schaarste kon de prijs van onder meer uien en wortels omhoog, waardoor telers en handelaren financieel een beter jaar hadden dan in 2022. Dat meldt belangenvereniging GroentenFruit Huis.
Vooral uien waren gewild in het buitenland, terwijl ook hiervan de oogst in 2022 en 2023 tegenviel door wisselvallig weer. Door de aanhoudende vraag leverde de lagere hoeveelheid uien toch 50 procent meer op dan een jaar eerder. Met name het Verenigd Koninkrijk, Duitsland en Spanje kochten afgelopen jaar veel Nederlandse uien.
De totale omzet van Nederlandse groente- en fruitbedrijven inclusief handelaren bedraagt ongeveer 18 miljard euro, waarvan 15 miljard euro werd geboekt in het buitenland. De omzet in het buitenland groeide met 10 procent, terwijl het aantal kilo's geëxporteerd groente en fruit met 2 procent afnam. Telersbedrijven verhoogden hun omzet met 9 procent tot ruim 4 miljard euro, ondanks dat ze door hogere energieprijzen pas later met onder meer hun tomatenproductie begonnen.
Ook in Spanje was de productie lager door eerst warm en vervolgens koud weer. Vanuit Egypte (plus 63 procent) en Zuid-Afrika (plus 12 procent) kwam juist meer groente en fruit naar Nederland, vooral sinaasappels. Uit Colombia kwamen meer avocado's. De populaire groente staat net als tomaat en uien in de top 3 van producten waar Nederlandse bedrijven in het buitenland het meest aan verdienden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag hoger geëindigd. Beleggers leken de ontwikkelingen rond de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump van zich af te schudden. Ze verwerkten daarnaast onder meer positieve resultaten van Delta Air Lines.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ben & Jerry's krijgt voor het eerst een Nederlandse topman. Jochanan Senf komt aan het roer te staan van het ijsmerk dat onderdeel is van de binnenkort af te splitsen ijsdivisie van Unilever. Dat maakt The Magnum Ice Cream Company (TMICC) donderdag bekend.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De bitcoin heeft donderdag opnieuw een recordniveau bereikt. De waarde van de meest verhandelde cryptomunt ter wereld klom donderdagavond tot ruim boven de 113.000 dollar, nadat woensdag nog voor het eerst de grens van 112.000 dollar werd doorbroken.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Tesla wil zijn zelfrijdende taxi's naar het gebied rond San Francisco brengen. Daarmee doet de elektrische autofabrikant onder leiding van Elon Musk een poging het gebruik van het voertuig uit te breiden na de kleinschalige lancering vorige maand in de Texaanse stad Austin.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met aanzienlijke winst gesloten. Beleggers lijken zich weinig aan te trekken van de nieuwe importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump. De president heeft inmiddels aan rond de twintig landen brieven gestuurd met importheffingen, die grotendeels overeenkomen met de percentages die Trump al in april had aangekondigd.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) vraagt de minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid om aandacht voor het concurrentiespeelveld tussen traditionele supermarkten en onlinesupermarkten, zoals Picnic. De marktwaakhond schreef een brief aan de minister naar aanleiding van een mogelijk besluit om een nieuwe supermarkt-cao voor de hele sector verplicht te maken. Picnic wil hiervan worden uitgezonderd.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV schort acties bij het grondpersoneel van KLM op tot na de zomervakantie. De afgelopen weken werden al tot tweemaal toe aangekondigde stakingen op Schiphol door de rechter verboden.
7 uur geleden