Groente- en fruitbedrijven verdienen meer ondanks slechte oogsten
ZOETERMEER (ANP) - Nederlandse groente- en fruitbedrijven hebben het afgelopen jaar meer verdiend, terwijl oogsten juist tegenvielen door de hoge energieprijzen en extreem weer. Door de wereldwijde schaarste kon de prijs van onder meer uien en wortels omhoog, waardoor telers en handelaren financieel een beter jaar hadden dan in 2022. Dat meldt belangenvereniging GroentenFruit Huis.
Vooral uien waren gewild in het buitenland, terwijl ook hiervan de oogst in 2022 en 2023 tegenviel door wisselvallig weer. Door de aanhoudende vraag leverde de lagere hoeveelheid uien toch 50 procent meer op dan een jaar eerder. Met name het Verenigd Koninkrijk, Duitsland en Spanje kochten afgelopen jaar veel Nederlandse uien.
De totale omzet van Nederlandse groente- en fruitbedrijven inclusief handelaren bedraagt ongeveer 18 miljard euro, waarvan 15 miljard euro werd geboekt in het buitenland. De omzet in het buitenland groeide met 10 procent, terwijl het aantal kilo's geëxporteerd groente en fruit met 2 procent afnam. Telersbedrijven verhoogden hun omzet met 9 procent tot ruim 4 miljard euro, ondanks dat ze door hogere energieprijzen pas later met onder meer hun tomatenproductie begonnen.
Ook in Spanje was de productie lager door eerst warm en vervolgens koud weer. Vanuit Egypte (plus 63 procent) en Zuid-Afrika (plus 12 procent) kwam juist meer groente en fruit naar Nederland, vooral sinaasappels. Uit Colombia kwamen meer avocado's. De populaire groente staat net als tomaat en uien in de top 3 van producten waar Nederlandse bedrijven in het buitenland het meest aan verdienden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Zakenbanken en investerings- en beleggingsmaatschappijen op Wall Street hebben vorig jaar in totaal 49,2 miljard dollar, omgerekend 42,7 miljard euro, aan bonussen uitgekeerd. Dat is een recordbedrag aan bonussen voor bijvoorbeeld zakenbankiers voor het begeleiden van beursgangen, het adviseren bij overnames en fusies, vermogensbeheer en handel in aandelen en obligaties.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten donderdag flinke koersverliezen zien, terwijl de olieprijzen juist fors stegen. Op de financiële markten is er veel onzekerheid over de vredesbesprekingen die de Verenigde Staten en Iran zouden voeren over een einde van de oorlog in het Midden-Oosten.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse drankenconcern Pernod Ricard voert overnamegesprekken met het moederbedrijf van het bekende whiskeymerk Jack Daniel's. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Op Wall Street ging de beurskoers van dat bedrijf Brown-Forman fors omhoog door het bericht.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en CNV schorten de stakingen bij DHL Express op voor nieuw overleg in het cao-conflict bij het bedrijf. In de afgelopen tijd waren er vier 24-uursstakingen bij meerdere vestigingen van DHL Express. Volgens de bonden heeft de directie nu nieuwe toezeggingen gedaan.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Door het verbod op de verkoop van tabak in supermarkten, minisupers en nachtwinkels per 1 juli 2024 was het aantal rokers aan het einde van dat jaar naar schatting met 23.000 gedaald. Dat meldt SEO Economisch Onderzoek. Dat komt volgens de onderzoekers neer op een daling van circa 1 procent van het totaal aantal mensen dat rookt in Nederland.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies gesloten. Ook de beurzen elders in Europa lieten rode cijfers zien door onzekerheid bij beleggers over de vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. De olieprijzen gingen weer flink omhoog.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties opgeheven voor een aantal bedrijven uit Belarus, waaronder grote producenten van de voor kunstmest belangrijke grondstof potas. Daarnaast geeft het Amerikaanse ministerie van Financiën toestemming om weer zaken te doen met de Belarussische staatsbank Belinvestbank. De bedrijven belandden eerder op de Amerikaanse sanctielijst vanwege de steun van Belarus aan de Russische inval in Oekraïne.
7 uur geleden