GroenLinkser Eickhout een van de 'lijsttrekkers' Europese Groenen
LYON (ANP) - GroenLinks-Europarlementariër Bas Eickhout wordt een van de twee aanvoerders van de campagne voor de Europese verkiezingen voor de Europese Groenen. Hij is samen met de Duitse Terry Reintke gekozen als zogeheten 'Spitzenkandidat' op het congres van de Groenen in Lyon.
Eickhout werd eerder gekozen als lijsttrekker van GroenLinks-PvdA bij de verkiezingen in juni. De 47-jarige GroenLinkser zit sinds 2009 in het Europees Parlement en was in 2019 ook al eens een van de twee 'Spitzenkandidaten' voor de Europese Groenen. Die zijn het boegbeeld in de campagne en gelden als kandidaat van hun politieke familie voor het voorzitterschap van de Europese Commissie en andere belangrijke Europese topfuncties die na de verkiezingen moeten worden vervuld. Al is het voor de Groenen zover nooit gekomen.
De Europese Groenen maken zich op voor een moeilijke verkiezingscampagne, nu volgens opiniepeilers een ruk naar rechts ophanden lijkt. De Groenen zijn nu nog de vierde partij in het Europees Parlement, maar staan op flink verlies.
'Gevecht tegen de klippen'
Eickhout laat zich daardoor niet uit het veld slaan. "Het zal een gevecht tegen de klippen op worden", erkent hij. "Extreemrechts zal komen met zijn boodschap van haat en uitsluiting" en de christendemocraten willen volgens hem "muren optrekken rond het openluchtmuseum" dat ze van Europa willen maken. Eickhout belooft "de fascisten te zullen bevechten" en te strijden voor tolerantie en inclusie.
Waar uiterst én centrumrechts in de EU meer en meer afstand nemen van het ambitieuze Europese klimaatbeleid, belooft Eickhout juist een Green Deal 2.0. Met een echt andere landbouw, een sterke groene industrie en vervuilers die betalen. En "rijke elites" die de zwaarste lasten dragen, zodat minder sterke schouders kunnen worden ontzien.
Portefeuille
Eickhout houdt zich in het Europees Parlement vooral bezig met klimaat, milieu en economische zaken. Hoewel zijn Groenen-fractie geen deel uitmaakt van de officieuze coalitie van middenpartijen waarop veel Europees beleid steunt, geldt hij toch als een invloedrijk Europarlementariër.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "We moeten door", zei minister Vincent Karremans (Infrastructuur, VVD) nadat de Raad van State zijn besluit vernietigde om maximaal 478.000 vluchten van en naar Schiphol toe te staan. "Het is belangrijk dat er een juridische basis komt onder Schiphol, en dat we afgaan van de gedoogsituatie."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse militairen die op uitzending zijn in Erbil in het noorden van Irak zijn daar weggehaald, omdat het te onveilig was. Dat zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) vrijdag. Nabij de Koerdische stad sneuvelde een dag eerder een Franse militair bij een droneaanval, vijf anderen raakten gewond.
1 dag geledenLEIDEN (ANP) - Wonen is "prioriteit 1, 2 en 3" voor GroenLinks-PvdA bij de gemeenteraadsverkiezingen. Jesse Klaver zei tijdens het flyeren met vrijwilligers in Leiden dat iedereen de kans moet krijgen om een eigen leven op te bouwen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Infrastructuur Vincent Karremans kijkt nog of hij een nieuwe poging wil doen om de snelwegen rond Utrecht te verbreden. "Als ik dat al ga doen, gaat het jaren duren", zei de VVD-minister vrijdag voor de ministerraad.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het is nog niet duidelijk wat de aangenomen motie over niet bezuinigen in de gehandicaptenzorg betekent voor de zorgplannen van het kabinet, stelt zorgminister Sophie Hermans. Voorafgaand aan de ministerraad zei ze dat ze dat samen met haar collega-minister Mirjam Sterk "rustig moet gaan bekijken".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink snapt de frustratie van gemeenten als Hardenberg, waar asielzoekerscentra langer moeten openblijven. "We zijn in staat om het op te lossen, maar we hebben tijd nodig", zei de CDA-minister voorafgaand aan de ministerraad.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De brandstichting afgelopen nacht in een synagoge in Rotterdam "ruikt naar antisemitisme", vindt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid). Onderzoek moet nog uitwijzen wat er precies is gebeurd en wie daarvoor verantwoordelijk is. Maar dat er sprake is van antisemitisch geweld, "die gok durf ik wel te wagen", aldus de VVD-bewindsman bij inloop van de ministerraad.
1 dag geleden