GroenLinkser Eickhout een van de 'lijsttrekkers' Europese Groenen
LYON (ANP) - GroenLinks-Europarlementariër Bas Eickhout wordt een van de twee aanvoerders van de campagne voor de Europese verkiezingen voor de Europese Groenen. Hij is samen met de Duitse Terry Reintke gekozen als zogeheten 'Spitzenkandidat' op het congres van de Groenen in Lyon.
Eickhout werd eerder gekozen als lijsttrekker van GroenLinks-PvdA bij de verkiezingen in juni. De 47-jarige GroenLinkser zit sinds 2009 in het Europees Parlement en was in 2019 ook al eens een van de twee 'Spitzenkandidaten' voor de Europese Groenen. Die zijn het boegbeeld in de campagne en gelden als kandidaat van hun politieke familie voor het voorzitterschap van de Europese Commissie en andere belangrijke Europese topfuncties die na de verkiezingen moeten worden vervuld. Al is het voor de Groenen zover nooit gekomen.
De Europese Groenen maken zich op voor een moeilijke verkiezingscampagne, nu volgens opiniepeilers een ruk naar rechts ophanden lijkt. De Groenen zijn nu nog de vierde partij in het Europees Parlement, maar staan op flink verlies.
'Gevecht tegen de klippen'
Eickhout laat zich daardoor niet uit het veld slaan. "Het zal een gevecht tegen de klippen op worden", erkent hij. "Extreemrechts zal komen met zijn boodschap van haat en uitsluiting" en de christendemocraten willen volgens hem "muren optrekken rond het openluchtmuseum" dat ze van Europa willen maken. Eickhout belooft "de fascisten te zullen bevechten" en te strijden voor tolerantie en inclusie.
Waar uiterst én centrumrechts in de EU meer en meer afstand nemen van het ambitieuze Europese klimaatbeleid, belooft Eickhout juist een Green Deal 2.0. Met een echt andere landbouw, een sterke groene industrie en vervuilers die betalen. En "rijke elites" die de zwaarste lasten dragen, zodat minder sterke schouders kunnen worden ontzien.
Portefeuille
Eickhout houdt zich in het Europees Parlement vooral bezig met klimaat, milieu en economische zaken. Hoewel zijn Groenen-fractie geen deel uitmaakt van de officieuze coalitie van middenpartijen waarop veel Europees beleid steunt, geldt hij toch als een invloedrijk Europarlementariër.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) gaat binnenkort op handelsmissie naar China. Dat laat hij weten na een gesprek met de Chinese minister Wang Wentao van Handel. Sjoerdsma staat in China op een sanctielijst, waardoor het onduidelijk was of hij welkom was in het land.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen SP en Partij voor de Dieren willen net als GroenLinks-PvdA dat oliebedrijven iets inleveren van de overwinsten die zij behalen door de hoge prijzen van olie en gas. Dat geld moet worden gebruikt om huishoudens te compenseren voor de sterk gestegen prijzen aan de pomp.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens het debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran toonden D66 en het CDA interesse in een plafond voor de prijzen aan de pomp. Partijleider Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) kwam met dat idee en wil grote olie- en gasbedrijven ervoor laten betalen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De minimale leeftijd waarop mensen vuurwerk mogen afsteken, moet naar 18 jaar, vindt het kabinet. Staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat, CDA) sprak in een debat steun uit voor een voorstel van CDA en de Partij voor de Dieren om dat te regelen. "Ik denk dat het verstandig is om dat te doen."
17 uur geleden