GroenLinks wil Zuid-Hollands Statenlid Fernald royeren na stemrel
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks wil Statenlid Debora Fernald royeren na de 'stemrel' van vorige week bij de Eerste Kamerverkiezingen. Een woordvoerster laat weten dat het partijbestuur de procedure voor royement van Fernald als lid van GroenLinks in gang heeft gezet. Volgens het bestuur heeft de Rotterdamse in strijd met de statuten gehandeld door de partij "op onredelijke wijze te benadelen".
Fernald zat namens GroenLinks in de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Ze stemde vorige week bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer niet op haar eigen partij, maar op Volt. Dat bleek grote gevolgen te hebben. GroenLinks kreeg hierdoor een zetel minder dan gedacht in de Eerste Kamer en Volt juist een zetel meer.
Fernald werd na de verkiezingen direct uit de Zuid-Hollandse fractie van GroenLinks gezet. Ze behoudt wel haar zetel en gaat zelfstandig verder in de Staten onder de naam Groep Doe STOER.
Buitengesloten
In de statuten van GroenLinks staat dat bij het voornemen van royement de betrokkene "zo spoedig mogelijk" op de hoogte wordt gesteld "onder opgaaf van redenen". De betrokkene kan dan binnen een maand beroep instellen bij de commissie voor geschil en beroep. "Gedurende het beroep is het lid geschorst."
Fernald verklaarde een dag na de verkiezingen dat ze niet wist dat haar stem op Volt zoveel impact zou hebben. Ze beweerde in meerdere tv-optredens dat ze werd buitengesloten door de rest van de fractie en dat ze geen uitleg had gekregen over het belang van de verkiezingen en van haar stem. Fernald stemde naar eigen zeggen op Volt omdat die partij haar wél wilde helpen. Ze zei achteraf wel spijt te hebben gehad van haar keuze.
In een mail aan de leden lieten fractievoorzitter Sinan Özkaya en voorzitter Esther Punte van GroenLinks Zuid-Holland vrijdag weten een externe evaluatie te laten uitvoeren naar de manier waarop de kandidatenlijst voor de Provinciale Statenverkiezingen was samengesteld. De partij wil hier "lessen uit trekken voor de toekomst". Fernald stond op de tiende plaats van de kandidatenlijst en kwam met voorkeurstemmen in de Staten. Özkaya en Punte benadrukken dat ze "heel veel tijd en energie" hebben gestoken in de ondersteuning van de nieuwe Statenleden, onder wie Fernald. Ze zeggen dat op diverse bijeenkomsten veel aandacht is besteed aan "zowel het stemproces zelf als de gevolgen van het stemmen" voor de Eerste Kamer. "Debora is bij al deze momenten aanwezig geweest en is hiermee zeer uitgebreid voorbereid op de stemming."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De nieuwe informateur Rianne Letschert wil de komende weken opnieuw vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties en uitvoeringsinstanties uitnodigen. Ook verwacht zij alle fractievoorzitters in de Tweede Kamer te spreken. Zij heeft tot 30 januari de tijd om met D66, CDA en VVD de basis te leggen voor een regeerakkoord.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-informateur Sybrand Buma vindt de inhoudelijke verschillen tussen D66, CDA, VVD, GroenLinks-PvdA en JA21 "overbrugbaar". Dat was zijn conclusie na een gesprek dat hij vorige week had met de vijf partijleiders, toen de kabinetsformatie vast leek te lopen op onderlinge blokkades.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse baby's krijgen ook in de toekomst niet vlak na de geboorte een injectie met vitamine K. Demissionair staatssecretaris Judith Tielen, die over jeugd- en preventiebeleid gaat, heeft dat aan de Tweede Kamer laten weten. Ze legt daarmee een wetenschappelijk onderbouwd advies van de Gezondheidsraad naast zich neer. In een brief aan de Kamer legt Tielen uit dat ze niet anders kan, omdat verloskundigenorganisatie KNOV het voorstel niet ziet zitten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens Henri Bontenbal is er "een andere politieke cultuur nodig", herhaalde hij nog eens in het debat over de formatie. "Daar moeten we allemaal aan werken, en dan geldt dat ook voor de VVD," zei de CDA-leider.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA verwacht dat het tot veel "onzekerheid" leidt als de gesprekken tussen D66, CDA en VVD in de volgende fase van de formatie uitmonden in een minderheidskabinet. "En voordat je het weet, krijgt de oppositie hier breed de schuld van deze onzekerheid. En die verantwoordelijkheid, die zullen we niet op ons nemen", waarschuwt de linkse partijleider bij het debat over het verslag van informateur Sybrand Buma.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie en de SGP vroegen D66-leider Rob Jetten woensdag bij het debat over de formatie om "zelfbeheersing" met onderwijsvrijheid. Hierover is dinsdag opnieuw discussie ontstaan, nadat een Kamermeerderheid en ook D66 voor een motie van de VVD hadden gestemd, tot onvrede van de christelijke partijen. Hierin werd opgeroepen om het grondrecht om onderwijs te geven dat aansluit bij de eigen levensbeschouwing, nooit ten koste te laten gaan van de gelijke behandeling van leerlingen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders bekritiseerde in het debat over de formatie de keuzes die D66 en CDA hebben gemaakt in hun formatiestuk. Wilders hekelt tegenover D66-leider Rob Jetten dat de partijen voorsorteren op bezuinigingen op de zorg en sociale zekerheid.
8 uur geleden