GroenLinks wil Zuid-Hollands Statenlid Fernald royeren na stemrel
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks wil Statenlid Debora Fernald royeren na de 'stemrel' van vorige week bij de Eerste Kamerverkiezingen. Een woordvoerster laat weten dat het partijbestuur de procedure voor royement van Fernald als lid van GroenLinks in gang heeft gezet. Volgens het bestuur heeft de Rotterdamse in strijd met de statuten gehandeld door de partij "op onredelijke wijze te benadelen".
Fernald zat namens GroenLinks in de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Ze stemde vorige week bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer niet op haar eigen partij, maar op Volt. Dat bleek grote gevolgen te hebben. GroenLinks kreeg hierdoor een zetel minder dan gedacht in de Eerste Kamer en Volt juist een zetel meer.
Fernald werd na de verkiezingen direct uit de Zuid-Hollandse fractie van GroenLinks gezet. Ze behoudt wel haar zetel en gaat zelfstandig verder in de Staten onder de naam Groep Doe STOER.
Buitengesloten
In de statuten van GroenLinks staat dat bij het voornemen van royement de betrokkene "zo spoedig mogelijk" op de hoogte wordt gesteld "onder opgaaf van redenen". De betrokkene kan dan binnen een maand beroep instellen bij de commissie voor geschil en beroep. "Gedurende het beroep is het lid geschorst."
Fernald verklaarde een dag na de verkiezingen dat ze niet wist dat haar stem op Volt zoveel impact zou hebben. Ze beweerde in meerdere tv-optredens dat ze werd buitengesloten door de rest van de fractie en dat ze geen uitleg had gekregen over het belang van de verkiezingen en van haar stem. Fernald stemde naar eigen zeggen op Volt omdat die partij haar wél wilde helpen. Ze zei achteraf wel spijt te hebben gehad van haar keuze.
In een mail aan de leden lieten fractievoorzitter Sinan Özkaya en voorzitter Esther Punte van GroenLinks Zuid-Holland vrijdag weten een externe evaluatie te laten uitvoeren naar de manier waarop de kandidatenlijst voor de Provinciale Statenverkiezingen was samengesteld. De partij wil hier "lessen uit trekken voor de toekomst". Fernald stond op de tiende plaats van de kandidatenlijst en kwam met voorkeurstemmen in de Staten. Özkaya en Punte benadrukken dat ze "heel veel tijd en energie" hebben gestoken in de ondersteuning van de nieuwe Statenleden, onder wie Fernald. Ze zeggen dat op diverse bijeenkomsten veel aandacht is besteed aan "zowel het stemproces zelf als de gevolgen van het stemmen" voor de Eerste Kamer. "Debora is bij al deze momenten aanwezig geweest en is hiermee zeer uitgebreid voorbereid op de stemming."
Meer uit Politiek
BARNEVELD (ANP) - BBB-senator Robert van Gasteren zegt zijn lidmaatschap van de partij op, zo kondigde hij aan op een partijbijeenkomst in Barneveld. Hij blijft wel actief bij de BBB-fractie in de Eerste Kamer, zei hij desgevraagd. "Met hetzelfde programma en hetzelfde BBB-gevoel." De partij heeft twaalf zetels in de senaat.
9 uur geledenBARNEVELD (ANP) - Mona Keijzer neemt definitief afscheid van de BBB, nadat ze door de fractie is gepasseerd als potentieel partijleider. "Voor mij stopt het hier vandaag als lid van BBB," zei ze op een ledenavond. Ze scheidde zich al eerder af van de Tweede Kamerfractie en ging op persoonlijke titel verder als Kamerlid.
9 uur geledenBARNEVELD (ANP) - Leden van BBB zijn boos, teleurgesteld en verdrietig om de "reuring" in de partij. Die ontstond nadat Henk Vermeer het partijleiderschap had overgenomen van Caroline van der Plas, hoewel Mona Keijzer die functie ook ambieerde.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende lokale partijen met namen die lijken op PRO, de nieuwe roepnaam van GroenLinks-PvdA, zijn niet blij met hun nieuwe naamgenoot. Donderdag kondigde de partij aan verder te gaan als Progressief Nederland, kortweg PRO. ProHengelo schrijft op Facebook dat het gebruik van dezelfde naam voor een landelijke partij kan leiden tot "verwarring over rollen, posities en verantwoordelijkheden".
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport maakt structureel tot 177 miljoen euro vrij om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Het geld komt van meerdere posten binnen haar eigen begroting. Begin maart adviseerde de minister nog tegen extra geld hiervoor.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De voorlopige winst van lokale partijen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen ten opzichte van de vorige is kleiner dan eerder gemeld door de ANP Verkiezingsdienst. Ze zijn dus niet de grote winnaars van de recente verkiezingen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar zet landbouwminister Jaimi van Essen (D66) 150 miljoen euro extra klaar voor natuurherstel en verschillende maatregelen voor de landbouw. Het geld komt uit de pot van 20 miljard euro die de coalitie de komende jaren wil uitgeven aan het oplossen van het stikstofprobleem.
13 uur geleden