Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

GroenLinks wil Zuid-Hollands Statenlid Fernald royeren na stemrel

GroenLinks wil Zuid-Hollands Statenlid Fernald royeren na stemrel

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks wil Statenlid Debora Fernald royeren na de 'stemrel' van vorige week bij de Eerste Kamerverkiezingen. Een woordvoerster laat weten dat het partijbestuur de procedure voor royement van Fernald als lid van GroenLinks in gang heeft gezet. Volgens het bestuur heeft de Rotterdamse in strijd met de statuten gehandeld door de partij "op onredelijke wijze te benadelen".

Fernald zat namens GroenLinks in de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Ze stemde vorige week bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer niet op haar eigen partij, maar op Volt. Dat bleek grote gevolgen te hebben. GroenLinks kreeg hierdoor een zetel minder dan gedacht in de Eerste Kamer en Volt juist een zetel meer.

Fernald werd na de verkiezingen direct uit de Zuid-Hollandse fractie van GroenLinks gezet. Ze behoudt wel haar zetel en gaat zelfstandig verder in de Staten onder de naam Groep Doe STOER.

Buitengesloten

In de statuten van GroenLinks staat dat bij het voornemen van royement de betrokkene "zo spoedig mogelijk" op de hoogte wordt gesteld "onder opgaaf van redenen". De betrokkene kan dan binnen een maand beroep instellen bij de commissie voor geschil en beroep. "Gedurende het beroep is het lid geschorst."

Fernald verklaarde een dag na de verkiezingen dat ze niet wist dat haar stem op Volt zoveel impact zou hebben. Ze beweerde in meerdere tv-optredens dat ze werd buitengesloten door de rest van de fractie en dat ze geen uitleg had gekregen over het belang van de verkiezingen en van haar stem. Fernald stemde naar eigen zeggen op Volt omdat die partij haar wél wilde helpen. Ze zei achteraf wel spijt te hebben gehad van haar keuze.

In een mail aan de leden lieten fractievoorzitter Sinan Özkaya en voorzitter Esther Punte van GroenLinks Zuid-Holland vrijdag weten een externe evaluatie te laten uitvoeren naar de manier waarop de kandidatenlijst voor de Provinciale Statenverkiezingen was samengesteld. De partij wil hier "lessen uit trekken voor de toekomst". Fernald stond op de tiende plaats van de kandidatenlijst en kwam met voorkeurstemmen in de Staten. Özkaya en Punte benadrukken dat ze "heel veel tijd en energie" hebben gestoken in de ondersteuning van de nieuwe Statenleden, onder wie Fernald. Ze zeggen dat op diverse bijeenkomsten veel aandacht is besteed aan "zowel het stemproces zelf als de gevolgen van het stemmen" voor de Eerste Kamer. "Debora is bij al deze momenten aanwezig geweest en is hiermee zeer uitgebreid voorbereid op de stemming."

Meer uit Politiek

Klaver: kabinet moet kiezen tussen samenwerking met PRO of JA21

DEN BOSCH (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver stelt het kabinet voor de keuze tussen samenwerking met PRO of met JA21. Tijdens een partijcongres in Den Bosch zei de partijleider in een toespraak dat het kabinet moet kiezen tussen progressief en conservatief.

10 uur geleden
GroenLinks en PvdA officieel gefuseerd tot Progressief Nederland

DEN BOSCH (ANP) - GroenLinks en PvdA zijn samen officieel opgegaan in de nieuwe partij Progressief Nederland. Een ruime meerderheid van de aanwezige leden stemde voor de fusie tijdens een partijcongres in Den Bosch. Volgens de partij waren er 6000 mensen aanwezig. Van de GroenLinks-leden stemde 96 procent voor, bij de PvdA was dat 97 procent van de leden.

11 uur geleden
Jetten houdt rekening met economische tegenvaller door Iranoorlog

DEN HAAG (ANP) - De kans is aanwezig dat de Iranoorlog maar voort blijft duren en daarom houdt Rob Jetten er rekening mee dat de economische cijfers "minder rooskleurig" worden, zei de premier bij zijn wekelijkse persconferentie. "En dan gaan we als kabinet echt kijken hoe we ook Nederlandse inkomens toch zoveel mogelijk kunnen ondersteunen."

1 dag geleden
Minister: niet meteen problemen door storing met asielsysteem

DEN HAAG (ANP) - De storing met het asielsysteem Eurodac levert niet meteen problemen op in Nederland, verzekerde migratieminister Bart van den Brink na afloop van de ministerraad. Middels dit systeem kunnen landen informatie als vingerafdrukken uitwisselen, om na te gaan of iemand in een andere EU-lidstaat ook al een asielaanvraag heeft gedaan. Die gegevens worden nu nog steeds verzameld in het aanmeldcentrum in Ter Apel, maar kunnen door de storing pas later worden verstuurd.

1 dag geleden
Van Essen: 26 juni duidelijkheid over oplossen stikstofslot

DEN HAAG (ANP) - Boeren, bedrijven of mensen die een huis zoeken, krijgen over twee weken duidelijkheid over hoe Nederland van het stikstofslot gaat. Dat vooruitzicht gaf landbouwminister Jaimi van Essen voorafgaand aan de ministerraad. "Ik denk dat het land daarop wacht, het land wil ruimte."

1 dag geleden
Sterk: Iedereen moet toegang tot WK voetbal kunnen krijgen

DEN HAAG (ANP) - Sportminister Mirjam Sterk zal rondom het WK voetbal in de VS benadrukken dat "toegang tot sport voor iedereen is. Voor de teams en iedereen eromheen." Ze wil daarbij ook extra aandacht vragen voor de lhbti-gemeenschap.

1 dag geleden
Schoof: VWS kwam zichzelf vol tegen aan begin coronacrisis

DEN HAAG (ANP) - De organisatie van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) was niet ingericht op een crisis en kwam zichzelf vol tegen aan het begin van de coronapandemie. Dat zei Dick Schoof, destijds de hoogste ambtenaar op het ministerie van Justitie en Veiligheid, tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.

1 dag geleden