Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

GroenLinks wil met noodwetgeving energierekening drukken

GroenLinks wil met noodwetgeving energierekening drukken

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks denkt dat de snel stijgende energierekeningen bevroren kunnen worden dankzij een speciale noodregeling die al in de wet staat. Volgens die regeling mag de minister de prijzen vastleggen om te voorkomen dat de inflatie te hard stijgt. "Dat is nu het geval", vindt de partij.

De partij stelt voor om een artikel te gebruiken uit de Prijzenwet. Dat gaat over een "zich plotseling voordoende noodsituatie van de nationale economie, veroorzaakt door een of meer schoksgewijs optredende factoren". De energierekeningen van huishoudens en kleine ondernemers zouden ten minste een half jaar bevroren worden. De energiebedrijven krijgen daarvoor compensatie van de overheid.

Hoeveel geld de regeling zou kosten, heeft de partij niet berekend. Ook is niet uitgewerkt waar het geld vandaan moet komen, behalve dat het uiteindelijk uit "het belastingstelsel" zal moeten komen. Het belangrijkste vindt de partij dat Nederland van olie en gas uit Rusland af komt, zonder dat dat tot grote financiƫle problemen bij burgers leidt. GroenLinks stelt dat het kabinet snel met een oplossing moet komen maar daar niet toe bereid lijkt.

Autocraten

GroenLinks-leider Jesse Klaver vindt dat Nederland zich veel te veel afhankelijk heeft laten worden van olie en gas van "autocraten zoals Poetin", zei hij donderdagavond tijdens een bijeenkomst in Amsterdam. Hij wijt dat aan de kabinetten-Rutte.

"Dagelijks ontvangt Rusland honderden miljoenen aan betalingen voor olie- en gasleveranties. De Russische oorlogsmachine wordt door Europa gefinancierd", aldus Klaver. Hij zegt dat Ruttes beleid daartoe heeft geleid, omdat die de Europese idealen "democratie, mensenrechten en vrede" minder belangrijk vond dan dat Nederland geld kon verdienen. "Onze afhankelijkheid van Russisch gas is bewust beleid geweest."

Meer uit Binnenland

Herstel kabels vertraagd: tot zondag geen treinen bij Rotterdam

UTRECHT (ANP) - Het herstellen van de door een brand beschadigde kabels bij Rotterdam duurt langer dan gedacht. Tot zondagochtend 5 juli rijden er daardoor geen treinen van Rotterdam naar het zuiden. Dat kan ook nog maandag worden, stelt ProRail.

13 minuten geleden
Zeker 64 slachtoffers in Tarwekampzaak dienen schadeclaim in

DEN HAAG (ANP) - 64 slachtoffers willen schadevergoeding in de zaak over de dodelijke explosie aan de Tarwekamp in Den Haag, meldde het Openbaar Ministerie donderdag tijdens de zevende voorbereidende zitting. Dat aantal loopt mogelijk nog op. De rechtbank sprak later over mogelijk zeventig vorderingen en beloofde over uiterlijk twee weken een overzicht te verstrekken. De zaak telt volgens het OM in totaal 96 slachtoffers.

17 minuten geleden
Storing Maasstad Ziekenhuis voor groot deel verholpen

ROTTERDAM (ANP) - De ICT-storing waar het Maasstad Ziekenhuis in Rotterdam sinds woensdagochtend mee kampt, is voor een groot deel verholpen. Dat meldt het ziekenhuis donderdag. "Maar nog niet alles werkt zoals wij dat graag zouden willen", staat op de site.

1 uur geleden
Aantal treinproblemen daalt licht na recordjaar 2025

DEN HAAG (ANP) - In de eerste helft van 2026 waren er minder meldingen van treinverstoringen dan in dezelfde periode een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van storingsgegevens van Rijdendetreinen.nl door het ANP. De afname komt ondanks een recordaantal storingen in januari van dit jaar, toen hevige sneeuwval voor veel problemen zorgde.

5 uur geleden
Gewonde door schietpartij aan Nieuwe Binnenweg in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Aan de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam heeft in de nacht van woensdag op donderdag een schietpartij plaatsgevonden. Een persoon raakte gewond en is naar het ziekenhuis gebracht. Dat meldt de politie.

7 uur geleden
ABN AMRO: woningmarkt koelt af door hogere hypotheekrente

AMSTERDAM (ANP) - Na een sterke start van het jaar is de woningmarkt aan het afkoelen door de gestegen hypotheekrente. ABN AMRO verwacht hierdoor dat de huizenprijzen dit jaar met maar 3 procent stijgen en volgend jaar met 4 procent. De groei van de inkomens en het beperkte woningaanbod stutten de prijzen wel, staat in een rapport van de bank.

7 uur geleden
Oud-minister Rijkaart waarnemend burgemeester gemeente Teylingen

DEN HAAG (ANP) - Oud-minister Frank Rijkaart wordt waarnemend burgemeester in de Zuid-Hollandse gemeente Teylingen. De 48-jarige Rijkaart neemt op 1 september de taken over van Carla Breuer, die na twaalf jaar stopt in de fusiegemeente. Breuer begint binnenkort al als waarnemend burgemeester van Zoeterwoude en combineert dat nog enkele weken met haar werk in Teylingen.

14 uur geleden