Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'GroenLinks verloor vanwege rol Klaver, coronacrisis en Kaag'

'GroenLinks verloor vanwege rol Klaver, coronacrisis en Kaag'

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks ziet in de verkiezingsnederlaag die de partij in maart leed bij de landelijke verkiezingen, verschillende oorzaken. Een commissie die de verkiezingen evalueerde, stelt onder meer dat de partij niet een overtuigend en helder verhaal neerzette voor de kiezers. Dat is ook lijsttrekker Jesse Klaver aan te rekenen, vindt de commissie. Ook de opkomst van D66-leider Sigrid Kaag leidde ertoe dat nogal wat GroenLinks-kiezers op haar stemden. Verder is de coronacrisis een nadeel.

Volgens de commissie stelde Klaver zich steeds anders op, waardoor een "diffuus beeld ontstond". Hij stelde zich "dan weer idealistisch en aanvallend op, dan was hij weer gericht op verbinding en samenwerking. Deze wisselende houdingen werden door kiezers niet begrepen, mede omdat ze zich Klaver herinneren als de idealistische nieuwkomer", schrijft de commissie.

Dat kiezers overstapten naar D66 kostte de partij zeker drie zetels, zo komt uit het onderzoek naar voren. Ook leidde de coronacrisis ertoe dat het niet mogelijk was om "op grote schaal mensen te mobiliseren" en direct kiezerscontact te onderhouden. De afgelopen jaren had de partij grote bijeenkomsten georganiseerd met een hoofdrol voor Klaver. "Zichtbaarheid is een voorwaarde om een sterk beeld te kunnen neerzetten. GroenLinks en Klaver waren deze verkiezingen minder zichtbaar dan gehoopt." Ook online werd slechts een deel van de potentiële kiezers bereikt.

GroenLinks zakte van veertien naar acht zetels in de Tweede Kamer. In 2017 boekte de partij, toen voor het eerst onder aanvoering van Klaver, een grote overwinning van vier naar veertien zetels. "Historisch gezien zijn de behaalde acht zetels een min of meer gemiddelde uitslag voor GroenLinks. Dat neemt niet weg dat het verkiezingsverlies een teleurstelling was", aldus de commissie.

Meer uit Politiek

Kabinet haalt eigen doelstelling om regels te verminderen niet

DEN HAAG (ANP) - Vijfhonderd overbodige regels zouden voor de zomer van dit jaar geschrapt of vereenvoudigd worden. Die belofte deed toenmalig economieminister Vincent Karremans (VVD) in september vorig jaar. Het zijn er uiteindelijk iets meer dan vierhonderd geworden, meldt zijn opvolger Heleen Herbert (CDA) in een brief aan de Tweede Kamer.

1 dag geleden
Eerdmans stelt kabinet voor keuze tussen PRO en JA21

EDE (ANP) - JA21-leider Joost Eerdmans stelt het kabinet voor de keuze: verdere samenwerking met zijn eigen partij of met het linkse PRO. "Met beide blijven samenwerken gaat niet", zei Eerdmans op het congres van zijn partij in Ede.

2 dagen geleden
Jetten betreurt afgelasting delen Veteranendag vanwege de hitte

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft op Veteranendag in Den Haag het "zo erg" genoemd dat veteranen elkaar zaterdag niet als vanouds kunnen ontmoeten. Het programma van de traditionele dag is in verband met de hitte flink uitgekleed: het defilé en de bijbehorende manifestatie op het Malieveld zijn afgelast.

3 dagen geleden
Coronaverhoren met Grapperhaus, Van Dissel en Halsema

DEN HAAG (ANP) - Volgende week verschijnen onder anderen oud-justitieminister Ferd Grapperhaus, oud-RIVM-directeur Jaap van Dissel en de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema voor de parlementaire enquêtecommissie corona. Van Dissel is er voor de tweede keer. Ook Grapperhaus wordt later nog een tweede keer verhoord.

3 dagen geleden
Stikstofuitstoot industrie en vervoer moet gehalveerd in 2035

DEN HAAG (ANP) - De stikstofuitstoot van industrie en vervoer moet in 2035 de helft lager zijn dan in 2019, zo staat in het stikstofplan van het kabinet. De stikstofuitstoot van de twee sectoren is de afgelopen jaren al hard gedaald, maar ze moeten nog een "extra stap zetten". Daarvoor trekt het kabinet eenmalig 250 miljoen euro uit.

3 dagen geleden
Meeste geld stikstofaanpak naar zone-aanpak en natuurherstel

DEN HAAG (ANP) - Het meeste geld uit de pot van 20 miljard euro voor de stikstofaanpak gaat naar de aanpak rondom natuurgebieden. Daar legt landbouwminister Jaimi van Essen (D66) 9 miljard euro voor klaar. Er is 2,2 miljard euro voor het herstellen van natuur. Van Essen trekt 2,75 miljard euro uit voor boeren die vrijwillig stoppen.

3 dagen geleden
Kabinet: uiterlijk eind 2027 mag kleine stikstofuitstoot weer

DEN HAAG (ANP) - Uiterlijk eind volgend jaar moet het weer mogelijk zijn om bij projecten kleine hoeveelheden stikstof uit te stoten, aldus het kabinet. Nu ligt de grens vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is zo laag, dat in de praktijk altijd een vergunning nodig is voor uitstoot. Omdat daar geen ruimte voor is, kunnen ook projecten of evenementen met lage uitstoot nu niet doorgaan.

3 dagen geleden