Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

GroenLinks verliest flink maar blijft grootste in Amsterdam

GroenLinks verliest flink maar blijft grootste in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Ondanks een verlies van ruim 5 procentpunten ten opzichte van vier jaar geleden is GroenLinks (GL) met 18,3 procent van de stemmen ook bij deze Provinciale Statenverkiezingen in de voorlopige uitslag de grootste partij in Amsterdam, meldt de Verkiezingsdienst van het ANP.

De Partij van de Arbeid (PvdA), die in de Eerste Kamer samengaat met GroenLinks, maakte het verlies van GL deels goed en komt met 15,5 procent op de tweede plek. Samen hebben de partijen 33,8 procent van de stemmen, tegen 35,0 procent in 2019.

Derde partij in Amsterdam is de Partij voor de Dieren met 11,8 procent. Dat was voor die partij het hoogste percentage van alle gemeenten in Nederland. Volt is met 7,8 procent de hoogste nieuwe binnenkomer in de hoofdstad.

Grootste verliezer

De BoerBurgerBeweging (BBB) die in alle Nederlandse Provinciale Staten de grootste partij wordt, behaalde in Amsterdam 5 procent van de stemmen. Dat is beduidend minder dan het landelijke gemiddelde van ruim 19 procent en ook minder dan in Den Haag (8,7) en Rotterdam waar de partij 8,0 procent van de stemmen behaalde.

Grootste verliezer in Amsterdam was Forum voor Democratie. Die partij ging van 8,8 naar 2,6 procent van de stemmen. Ook DENK boekte een tegenvallend resultaat met een halvering tot bijna 3 procent van de stemmen.

Het opkomstpercentage lag met 52,7 procent een fractie lager dan vier jaar geleden toen 53,3 procent van de Amsterdammers ging stemmen.

Meer uit Politiek

Steun van SGP voor begroting verder weg na motie van afkeuring

DEN HAAG (ANP) - De kans dat de SGP de begrotingen van het kabinet en het belastingplan gaat steunen, is een stuk kleiner geworden nadat SGP-Kamerlid Diederik van Dijk een motie van afkeuring indiende tegen zorgminister Sophie Hermans. Van Dijk vindt het betreurenswaardig dat de VVD-minister een proef voor late abortussen laat doorgaan.

1 dag geleden
JA21 niet dichter bij kabinet na gesprek over asiel met minister

DEN HAAG (ANP) - JA21 is niet dichter bij het kabinet gekomen tijdens een gesprek tussen Joost Eerdmans en asielminister Bart van den Brink. Ze zeiden allebei dat het een goed gesprek was, maar JA21-partijleider Eerdmans zei dat hij alleen voor het belastingplan van het kabinet stemt als de dwangoptie uit de spreidingswet niet wordt uitgevoerd. "Anders moeten ze over links."

1 dag geleden
D66 eist plan voor herstel leed slavernijverleden

DEN HAAG (ANP) - D66 wil van binnenlandminister Pieter Heerma (CDA) horen wat zijn plannen zijn om het door het slavernijverleden ontstane leed te herstellen. Mpanzu Bamenga (D66) maakte tijdens een debat over het slavernijverleden duidelijk daadkracht te missen bij de minister. VVD en CDA toonden zich afwachtender en wezen vooral op het belang van erkenning.

1 dag geleden
Kabinet sluit steun voor zieltogende zeehondenopvang nog niet uit

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Silvio Erkens (Dierenwelzijn) begrijpt de zorgen over het noodlijdende Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC). Hij sluit nog niet uit dat het kabinet bijspringt, maar maakt wel onderscheid tussen het redden van het centrum zelf en het behoud van de onderzoeks- en opvangfunctie voor zeehonden. Dat heeft de VVD-bewindsman gezegd in een Kamerdebat.

1 dag geleden
Premier Jetten vindt VS vaker een onvoorspelbare bondgenoot

BRUSSEL (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de Verenigde Staten "steeds vaker een onvoorspelbare bondgenoot dan we in het verleden gewend zijn geweest. Ik denk dat we als Europa soms heel duidelijk moeten maken dat we het niet eens zijn met keuzes van de Amerikanen", zei hij voorafgaand aan overleg met EU-leiders in Brussel.

1 dag geleden
Karremans hoopt 2,3 miljard te besparen bij infraprojecten

DEN HAAG (ANP) - Door minder regels en standaardisatie hoopt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) 2,3 miljard euro te besparen op infrastructuurprojecten, zegt hij in een gesprek met de Telegraaf. Hij maakt vrijdag bekend welke projecten doorgaan.

1 dag geleden
Oppositie ziet nog geen reden om zorgbegroting te steunen

DEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de oppositiepartijen in de Tweede Kamer ziet nog geen reden om de begroting van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport te steunen. Partijen van links tot rechts gaven tijdens het debat erover aan de begroting niet goed genoeg te vinden.

2 dagen geleden