Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

GroenLinks-PvdA ook bij kiezers in het buitenland grootste partij

GroenLinks-PvdA ook bij kiezers in het buitenland grootste partij

DEN HAAG (ANP) - Ook van de Nederlandse kiezers in het buitenland hebben de meeste stemgerechtigden op GroenLinks-PvdA gestemd bij de Europese Parlementsverkiezingen. In totaal brachten 44.345 Nederlanders in het buitenland per brief hun stem uit, van wie zo'n 31,4 procent (13.924) voor de linkse combinatie koos. Daarna volgden D66 (5925) en VVD (5800) met allebei iets meer dan 13 procent. De PVV kreeg 9,2 procent (4094) van de stemmen. De gemeente Den Haag, waar het nationaal briefstembureau is gevestigd, heeft de uitslag woensdagmiddag bekendgemaakt.

Het pro-Europese Volt, dat bij de verkiezingen in Nederland twee zetels haalde in het Europees Parlement, kreeg vanuit het buitenland 8,8 procent procent (3917) van de stemmen. De partij volgt daarmee na de PVV.

Van de 44.345 binnengekomen briefstemmen waren volgens de gemeente Den Haag 21 blanco en 191 ongeldig, bijvoorbeeld omdat er meerdere kandidaten waren aangekruist. Het totaal aantal geldige stembiljetten komt daarmee op 44.133.

90.000 kiezers

In totaal waren iets meer dan 90.000 Nederlanders in het buitenland geregistreerd als kiezer. Bijna de helft van hen heeft dus daadwerkelijk gestemd, wat neerkomt op een opkomst van zo'n 49 procent. Bij de vorige Europese verkiezingen in 2019 was de opkomst onder Nederlanders in het buitenland met 56 procent hoger.

Ook bij die verkiezingen kwam GroenLinks-PvdA als grootste uit de bus onder briefstemmers, hoewel de partij toen nog niet als combinatie meedeed. Van de Nederlandse kiezers in het buitenland stemde 19,5 procent op GroenLinks en 15,5 procent op de PvdA, in totaal dus 35 procent. De VVD stond bij de vorige Europese verkiezingen met 16,3 procent op de tweede plaats, D66 kreeg 14,7 procent van de briefstemmen en de PVV 3,2 procent.

ABC-eilanden

Nederlanders die permanent in het buitenland wonen, mogen stemmen bij de Tweede Kamerverkiezingen en de Europese Parlementsverkiezingen. Bij verkiezingen voor de gemeenteraad, Provinciale Staten en waterschappen mogen ze hun stem niet uitbrengen.

Ook de stemmen van mensen met de Nederlandse nationaliteit op Curaçao, Aruba en Bonaire zijn door het nationaal briefstembureau in Den Haag meegenomen. Dinsdag werd al bekend dat GroenLinks-PvdA ook op die eilanden de grootste partij is geworden.

Meer uit Politiek

Jetten: Santokhi betekende veel voor Suriname en Nederland

DEN HAAG (ANP) - De plotseling overleden Surinaamse oud-president Chan Santokhi heeft volgens premier Rob Jetten veel betekend voor zowel Suriname als Nederland. Santokhi stierf maandag onverwacht op 67-jarige leeftijd in Paramaribo.

5 uur geleden
Maatregelen na hack Financiën raken onder meer schatkistbankieren

DEN HAAG (ANP) - De beperkingen op het ministerie van Financiën als gevolg van een digitale inbraak raken circa 1600 publieke instellingen die hun overtollige middelen bij het departement stallen. Het digitale portaal voor dit zogenoemde schatkistbankieren behoort tot de systemen die uit voorzorg zijn uitgeschakeld. Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer.

8 uur geleden
SGP en JA21 willen opheldering over herstel subsidie UNRWA

DEN HAAG (ANP) - SGP en JA21 willen opheldering over het besluit van minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) om dit jaar al de bezuiniging op de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA ongedaan te maken. Vorige week stemde de Tweede Kamer nog tegen een voorstel om de oude subsidie van 19 miljoen te herstellen. "De begroting aanpassen zes dagen nadat erover gestemd is, getuigt niet van democratisch ethos", meent Chris Stoffer (SGP).

8 uur geleden
Kabinet maakt bezuiniging op UNRWA dit jaar al ongedaan

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar kan de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA alweer rekenen op de oorspronkelijke subsidie van 19 miljoen euro, schrijft minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) maandag aan de Tweede Kamer. In het coalitieakkoord was al aangekondigd dat de bezuiniging ongedaan zou worden gemaakt.

13 uur geleden
Ook Nederland vraagt Israël om doodstraf niet uit te breiden

DEN HAAG (ANP) - Nederland sluit zich aan bij de aan Israël gerichte oproep van Duitsland, Frankrijk, Italië en het Verenigd Koninkrijk om de doodstraf niet uit te breiden, meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) op X.

13 uur geleden
Raad van State keurt verbod op verheerlijking terrorisme niet af

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State oordeelt mild over het wetsvoorstel waardoor het verheerlijken van terrorisme verboden wordt. De belangrijke kabinetsadviseur heeft een aantal opmerkingen bij het plan, maar wijst het niet af. Zo vraagt de raad aan justitieminister David van Weel om de toelichting te verbeteren, zodat officieren van justitie en rechters beter begrijpen hoe ze de wet moeten toepassen.

15 uur geleden
Kabinet wil doctorstitel op hbo-niveau mogelijk maken

DEN HAAG (ANP) - Na een promotieonderzoek gericht op de praktijk moeten ook hbo'ers een doctorstitel kunnen halen. Dat wil onderwijsminister Rianne Letschert (D66) regelen met een nieuwe wet. Er komen twee nieuwe titels: Professional Doctor (PD) en Engineering Doctor (EngD). Die laatste is voor technologische ontwerptrajecten aan universiteiten.

17 uur geleden