GroenLinks-leider Klaver: deze nederlaag doet pijn
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-leider Jesse Klaver noemt zijn verkiezingsnederlaag pijnlijk. "We zijn gewend geraakt de afgelopen jaren aan winnen, en het verlies doet pijn." Wel wil hij aanblijven als fractievoorzitter van GroenLinks. Eventuele deelname aan een volgend kabinet sluit Klaver niet uit, maar erop vooruitlopen wil hij evenmin. "Het is nog te vroeg voor allerlei analyses."
Klaver denkt vooral aan zijn fractie in de Tweede Kamer, die nu nog uit veertien mensen bestaat maar volgens de exitpolls straks nog maar uit acht. "Deze uitslag betekent ook dat collega's niet terugkomen, en dat doet pijn."
GroenLinks richtte zich in de campagne vooral op het klimaat, maar ook op linkse, progressieve samenwerking. Klaver printte zelfs posters met de voornamen van de partijleiders van concurrenten op links. Die andere partijen reageerden daar weinig enthousiast op. Of die insteek in de campagne GroenLinks zetels heeft gekost, weet Klaver nog niet. "Op de vragen: wat is niet goed gegaan? Wat kon beter? Daar komen nog antwoorden op. Dat komt allemaal nog, dat gaan we nu niet doen." Hij zegt wel blij te zijn met de winst van D66.
Verantwoordelijkheid nemen
Klaver vindt dat de grote winnaars van de verkiezingen, VVD en D66, het voortouw moeten nemen in de komende formatie. Of GroenLinks straks zal aanschuiven, laat Klaver nu nog in het midden. Wel vindt hij dat "iedere partij verantwoordelijkheid moet nemen". Zijn eigen partij staat al langer te popelen om deel te nemen aan een nieuwe regering.
Hoe het nu verder moet met GroenLinks, daar wil Klaver nu nog niet over nadenken. Wel zal hij zelf nog een belangrijke rol spelen. "Ik ga door", zegt hij over het fractievoorzitterschap in de Tweede Kamer. "De strijd die wij voeren voor de aanpak van klimaatverandering en het bestrijden van ongelijkheid is onverminderd groot, en onverminderd actueel. Daar blijf ik mij voor inzetten met GroenLinks."
Meer uit Politiek
APPINGEDAM (ANP) - Dat inwoners van het aardbevingsgebied in Groningen cynisch worden van het jarenlange wachten op herstel van hun huizen, begrijpt premier Rob Jetten wel. Dat zei hij tijdens een werkbezoek aan Zeerijp en Appingedam. "En dit ene bezoekje gaat ook niet het verschil maken."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland schiet België met twee helikopters van Defensie te hulp om te helpen met het blussen van de natuurbrand in het natuurgebied van de Hoge Venen. Dat meldt buitenlandminister Tom Berendsen op X. Het gaat om twee Chinook-transporthelikopters, die met een speciale waterzak (bambi bucket) duizenden liters water tegelijk kunnen scheppen en die boven een brand uitstorten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Ralf Dekker vervangt Lidewij de Vos als fractievoorzitter van Forum voor Democratie tijdens het zwangerschapsverlof van De Vos. Dat bevestigt hij na een berichtje op X. De Vos meldde eerder dat zij na het zomerreces van de Tweede Kamer met verlof gaat. De Tweede Kamer komt op 1 september terug van het zomerreces.
2 dagen geledenDEN BOSCH (ANP) - De provincie Noord-Brabant heeft het voornemen de vergunning van vijf pluimveebedrijven in te trekken, maar "er is nog niets onomkeerbaars gebeurd". Die boodschap gaf gedeputeerde Saskia Boelema (handhaving en vergunningen) vrijdag tijdens de extra vergadering van de Brabantse provinciale politiek over het plan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten heeft oppositiepartij BBB nog niet uitgenodigd voor gesprekken over de begroting. "Omdat we voor de zomer tot de conclusie kwamen dat het wat minder zin had. Als dat nu wel het geval is, ga ik graag dat gesprek aan", zei hij bij zijn wekelijkse persconferentie. Zonder steun van de BBB heeft de minderheidscoalitie PRO nodig om in de Eerste Kamer tot een meerderheid te komen. Coalitiepartij VVD heeft moeite met samenwerking met de linkse partij.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het was "geen goed signaal" van de politie Oost-Brabant, die donderdag aankondigde alleen in te grijpen als tractoren de snelweg blokkeerden en niet als zij daar langzaam zouden rijden, zei premier Rob Jetten vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Vrijdagochtend kwamen twee mensen om het leven bij een botsing in de staart van de file, die ontstond door tractoren op de snelweg. Volgens de premier moeten de politie, het Openbaar Ministerie (OM) en de burgemeester "nabespreken" hoe het vrijdag zo fout kon gaan.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet roept boeren op niet met tractoren op snelwegen te demonstreren. Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA), die gaat over het demonstratierecht, doet die oproep nadat er vrijdag twee doden waren gevallen op de A59. Zij kwamen om bij een botsing in de staart van een file, die het gevolg was van trekkers op de snelweg.
3 dagen geleden