GroenLinks gaat stemmen over gezamenlijke senaatsfractie met PvdA
DEN HAAG (ANP) - De leden van GroenLinks mogen zich uitspreken over de vraag of de partij na de Provinciale Statenverkiezingen van volgend jaar in de Eerste Kamer een gezamenlijke fractie moet gaan vormen met de PvdA. Dat heeft partijvoorzitter Katinka Eikelenboom laten weten.
"GroenLinks werkt op veel plekken samen met links-progressieve partijen. Die samenwerking en het bundelen van progressieve krachten is belangrijk, omdat de maatschappelijke uitdagingen rond klimaatverandering en sociale ongelijkheid groot zijn en we te maken hebben met politieke versnippering. Rechts-conservatieve partijen overstemmen nog te vaak het groene en linkse geluid", schrijft de partijvoorzitter op de website van GroenLinks.
Partijleider Jesse Klaver spreekt van een "een significante stap". Hij hoopt zelf dat de leden voor de samenwerking stemmen. "Het zou heel bijzonder zijn als dat lukt." Het is volgens hem een "logisch moment" dit voor te leggen aan de leden.
PvdA-congres
Het referendum onder de leden wordt begin juni gehouden. Opvallend is dat de uitslag van de stemming bekend zal worden op 11 juni: de dag dat op het PvdA-congres zich ook zal uitspreken over verdere samenwerking met GroenLinks. Daar wordt ook gesproken over de mogelijkheid van een gezamenlijke senaatsfractie. Volgens Klaver is het niet zo dat zijn partij de PvdA met het referendum onder druk probeert te zetten om kleur te bekennen. "Maar het is sowieso iets waar zowel GroenLinks als de PvdA antwoord op moet geven."
Tijdens het partijcongres van de PvdA komen verschillende moties voorbij, vertelt PvdA-fractievoorzitter Attje Kuiken. Aan de hand hiervan besluiten de leden "hoe we de samenwerking met GroenLinks wel of niet verder vorm gaan geven". Omdat Kuiken nog maar net fractievoorzitter is, benadrukt ze dat ze eerst het gesprek met de leden wil aangaan. "Niet alleen over samenwerking, maar ook over de inhoudelijke agenda."
Akkoord
De beide linkse oppositiepartijen werken al enige tijd samen. Op partijcongressen van GroenLinks zijn al vaker moties aangenomen waarin wordt aangedrongen op verdere linkse samenwerking.
Vorig jaar december presenteerden beide fracties in de Tweede Kamer een akkoord waarin zij zich aan elkaar verbonden voor de komende regeerperiode. Tijdens de langdurige onderhandelingen vorig jaar over een nieuw kabinet weigerden beide partijen zich uit elkaar te laten spelen. Ze wilden alleen samen in een kabinet gaan zitten. Dat wezen VVD en CDA af.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Iemand zonder geldige verblijfspapieren moet alleen vrezen voor vervolging als die niet meewerkt aan zijn of haar vertrek. Dat verzekerde asielminister Bart van den Brink (CDA) bij het debat in de Eerste Kamer over twee strenge asielwetten, waarvan de strafbaarstelling van illegaliteit een onderdeel is.
23 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Premier Rob Jetten wil zich niet te bescheiden opstellen tijdens het besloten diner dat de Amerikaanse president Donald Trump maandag geeft voor het koningspaar en waar Jetten bij aanschuift. Het bezoek komt op een moment dat de relatie tussen de VS en Europa gespannen is.
16 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse blokkade van Iran is "onwenselijk", zegt premier Rob Jetten maandag in een gesprek met het ANP. Maar het is een betere manier om de druk op het bewind in Teheran op te voeren "dan de dreigementen die we eerder hebben gezien" van de Amerikanen.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 is ook in de Eerste Kamer tegen de asielwetten die nog zijn gemaakt door voormalig asielminister Marjolein Faber (PVV). Daardoor is steun van het CDA nodig om tot een meerderheid te kunnen komen in de Eerste Kamer. Het is nog niet bekend of het CDA de wetten gaat steunen, in de Tweede Kamer deed de partij dat niet.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA staat voortaan als Progressief Nederland (PRO) in de registers voor landelijke en Europese verkiezingen. De Kiesraad heeft geoordeeld dat de nieuwe naam van de fusiepartij voldoet aan de eisen. Dat betekent dat bij nieuwe verkiezingen Progressief Nederland op het stembiljet staat. Ook het nieuwe logo is geregistreerd. Lokale partijen die verwarring vrezen, zijn echter niet van plan hun verzet tegen de nieuwe partijnaam te staken, laat ProVeenendaal desgevraagd weten.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat aan vrouwen die in het verleden gedwongen afstand hebben moeten doen van hun kind excuses aanbieden voor de rol die de overheid daarin heeft gespeeld. Ook de afgestane kinderen krijgen excuses. Dat meldt staatssecretaris Claudia van Bruggen (Rechtsbescherming, D66) aan de Tweede Kamer.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz ziet niet voor zich dat Nederland meedoet aan het Amerikaanse plan om scheepvaart van en naar Iran te blokkeren. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde de blokkade in de Straat van Hormuz zondag aan, terwijl tot nu toe Iran de zeestraat zelf heeft afgesloten. Blokkeren zou "averechts" werken, zei de VVD-minister in radioprogramma Sven Op 1.
1 dag geleden