GroenLinks evalueert kandidaatstelling na stemrel in Zuid-Holland
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks in Zuid-Holland laat een externe evaluatie uitvoeren naar de manier waarop de kandidatenlijst voor de Provinciale Statenverkiezingen is samengesteld. De partij wil hier "lessen uit trekken voor de toekomst", schrijven fractievoorzitter Sinan Özkaya en voorzitter Esther Punte van GroenLinks Zuid-Holland vrijdag in een mail aan hun leden. Aanleiding hiervoor is de rel die dinsdag ontstond rond Debora Fernald.
Het Zuid-Hollandse Statenlid stemde bij de Eerste Kamerverkiezingen niet op haar eigen partij, maar op Volt. Dat kostte GroenLinks uiteindelijk een zetel in de Senaat en leverde Volt juist een extra zetel op. Özkaya zette Fernald na de verkiezingen in het provinciehuis in Den Haag direct uit zijn fractie van zes personen. Ze was ruim twee maanden eerder met voorkeurstemmen in de Staten gekozen. Fernald stond op de tiende plaats van de kandidatenlijst.
Een dag nadat ze uit de fractie was gezet, vertelde de Rotterdamse dat ze niet wist dat haar stem zoveel consequenties zou hebben voor de Eerste Kamer. Fernald beweert in meerdere tv-optredens dat ze werd buitengesloten door de rest van de fractie, dat ze geen uitleg had gekregen over het belang van de verkiezingen en dat ze op Volt stemde omdat die partij haar wél wilde helpen. Het nieuwe Statenlid, die haar zetel behoudt en zelfstandig verder gaat onder de naam Groep Doe STOER, zei achteraf wel spijt te hebben van haar keuze.
Özkaya en Punte benadrukken in een ledenmail dat ze juist "heel veel tijd en energie" hebben gestoken in de ondersteuning van de nieuwe Statenleden, onder wie Fernald. Ze zeggen dat op diverse bijeenkomsten veel aandacht is besteed aan "zowel het stemproces zelf als de gevolgen van het stemmen" voor de Eerste Kamer. "Debora is bij al deze momenten aanwezig geweest en is hiermee zeer uitgebreid voorbereid op de stemming."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Dick Schoof heeft de Sierra Leoonse president Julius Maada Bio eerder deze week gevraagd om de uitlevering van Jos Leijdekkers, ook wel Bolle Jos. Dat bevestigt een woordvoerder van de demissionaire premier na berichtgeving door het AD.
2 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Defensie treft geen maatregelen tegen medewerkers die betrokken waren bij het mortierongeval in Mali, waarbij in 2006 twee militairen om het leven kwamen en een derde zwaargewond raakte. Defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) vindt het niet passend om "rechtspositionele maatregelen" te nemen. Want, zo redeneert hij in een Kamerbrief, veel van de onderliggende problemen zijn veroorzaakt door de manier waarop zijn ministerie is georganiseerd.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Mona Keijzer (BBB) wil dat Oekraïense vluchtelingen met een baan huur en premie voor de ziektekostenverzekering gaan betalen, bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws. Ook krijgen zij een speciale vluchtelingenstatus die erop gericht is dat ze terugkeren naar hun moederland als daar vrede is. Dat moet de Europese regeling voor deze groep vervangen, die in maart 2027 verloopt. Dat staat in een voorstel dat de demissionaire bewindsvrouw vrijdag voorlegt in de ministerraad.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De avondspits van donderdag is volgens de ANWB de drukste spits van het jaar. Op het hoogtepunt, rond 17.30 uur, stond 1218 kilometer file. Het is vooral druk op de A27 tussen Utrecht en Breda en op de wegen rond Rotterdam.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De NAM moet honderden miljoenen bijdragen aan de schadeafhandeling en versterkingsoperatie in Groningen. Dat heeft de rechter beslist in een tussenuitspraak, in de rechtszaak die het gaswinningsbedrijf begon om de heffingen aan te vechten. Energieminister Sophie Hermans (VVD) en staatssecretaris Eddie van Marum (Groningen, BBB) hebben de vonnissen in de rechtszaken hierover donderdag naar de Tweede Kamer verstuurd.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep in de zaak over het Vlaardingse pleegmeisje. Na strafeisen van elf jaar cel en tbs met dwangverpleging legde de rechtbank in Rotterdam acht jaar cel op aan de pleegouders Johnny van den B. en Daisy W., omdat ze het meisje sloegen en opsloten in een kooi.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof heeft donderdag telefonisch overlegd met president Volodymyr Zelensky van Oekraïne over het vredesplan dat op tafel ligt. "De gesprekken rondom het vredesplan voor Oekraïne volgen elkaar snel op. Er zijn positieve stappen gezet", liet Schoof na afloop op X weten.
3 uur geleden